''Na szagę przez Puszczę''
Opublikowano: 15.09.2019

autor: Barbara Krzysztofik, Roksana Ratajczak
zdjęcia: Archiwum  Nadlesnictwa
 
Przez dwa dni 14 i 15 września 2019 roku kilkudziesięciu śmiałków z całej Polski, przejechało rowerami ponad 140 kilometrów. Trasa przebiegała przez Puszczę Notecką nazywaną w przeszłości Wielkim Lasem (Silva Magna). Pierwszego dnia rajdu, uczestnicy pokonali ok. 73 km. Rozpoczęcie rajdu odbyło się na terenie Nadleśnictwa Oborniki natomiast trasa wiodła przez leśne tereny Nadleśnictw takich jak: Krucz, Potrzebowice oraz Wronki. Zakończenie pierwszego etapu rajdu odbyło się w „Chacie Zbójców” w Bucharzewie. Drugiego dnia rowerzyści kontynuowali rajd na terenie Nadleśnictw: Sieraków, Międzychód, Skwierzyna oraz Karwin, pokonując ok. 61 km. Rajd został zakończony w Izbie Edukacji Leśnej w Dobrojewie na terenie Nadleśnictwa Karwin. Trasa po niemal bezludnych leśnych ostępach wiodła przez nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka. Uczestnicy na dwóch kółkach podążali śladami dawnych linii kolejowych, traktów czy śródleśnych osad, po których dzisiaj pozostały już tylko nazwy oraz poczuli magię i rozległość tego lasu. Rajd rowerowy uświetniła swoją obecnością Mistrzyni Polski w Maratonie MTB 2019 Barbara Borowiecka. Mobilizując oraz udzielając cennych wskazówek miłośnikom terenowej jazdy rowerem, zarażała swoim uśmiechem. Sprawne przeprowadzenie rajdu było możliwe dzięki pracownikom Nadleśnictw wchodzących w skład LKP Puszcza Notecka. Nad bezpieczeństwem uczestników z kolei czuwała policja oraz pomoc medyczna z OSP Wieleń. Podczas rajdu rowerowego (oprócz rowerzysty) najważniejszy jest sprzęt, dlatego o rowery zadbał Szczepan Bike GIANT Gorzów. Świetna atmosfera i dobry humor pomimo zmęczenia towarzyszył uczestnikom rajdu na każdym odcinku trasy. Pogoda również nas nie zawiodła. Te dwa dni charakteryzowały się niemal idealnymi warunkami atmosferycznymi do odkrywania tajemnic naszej Puszczy Noteckiej. Organizatorami rajdu rowerowego „Na szagę przez Puszczę” były nadleśnictwa wchodzące w skład LKP Puszcza Notecka. Partnerami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Leśne, Związek Leśników Polskich, Stowarzyszenie Puszcza Notecka, Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz Spółdzielnia Odkrywamy Lubuskie. Impreza miała na celu promocję turystyki rowerowej, jako atrakcyjna forma rekreacji i aktywnego wypoczynku.

          
Konkurs podczas XVII Leśnego Rajdu Rowerowego w Jastrowiu
Opublikowano: 12.09.2019


autor: Ludwik Idzik

W dniu 7 września 2019 r. podczas XVII Leśnego Rajdu Rowerowego członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Jastrowie w ramach trasy jastrowskiej zorganizowali konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej.
Konkurs pomimo padającego deszczu przebiegł w radosnej atmosferze. W tematyce konkursu nie zabrakło pytań związanych z PTL. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi  dotyczącymi flory i fauny naszych lasów ufundowanymi przez Oddział Nadnotecki PTL.

         Co słychać latem w lesie?
Opublikowano: 12.09.2019


autor: Magdalena Lupa - Witczak

Pod koniec lipca 2019 roku Koło PTL przy  Nadleśnictwie Człopa wraz z pracownikami nadleśnictwa przeprowadziło zajęcia we wsi Mielęcin  pt. „Co słychać latem w lesie?”. Spotkanie odbyło się na zaproszenie miejscowego sołtysa. Tematem zajęć były zwierzęta leśne oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu w lesie. Dzieci słuchały opowieści o mieszkańcach lasu oraz wysłuchały odgłosów różnych ptaków i ssaków żyjących w lesie, które prezentowane były przez kolegę z naszego koła. M.in. był prezentowany głos myszy,  ptaków drapieżnych, ryczącego byka jelenia oraz kniazienie zająca (odgłos przestraszonego zająca). Dalsza część spotkania przebiegała pod znakiem gier i zabaw , było rozpoznawanie tropów zwierząt leśnych, gatunków grzybów, oglądanie owadów zatopionych w żywicy oraz zbijanie orzechów młotkiem. Mamy nadzieję, że  zajęcia były urozmaiceniem oraz sprawiły radość dzieciom spędzających wakacje w domach.

         Rekomendacja PTL dla Mateusza Brusiło
Opublikowano: 08.09.2019

autor: Jacek Zwierzyński

W dniu 02 września 2019 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju miał miejsce uroczysty apel rozpoczynający otwarcie nowego roku szkolnego. Tegoroczny apel odbywał się dzień po 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej dlatego też gościem specjalnym był Pan Feliks Latuszek, były dyrektor ZSL w Goraju, który wspominał te jakże trudne czasy uświadamiając słuchaczom, że wolność i pokój nie jest nam dane na wieki i trzeba o te wartości szczególnie dbać.  Podczas uroczystości została również wręczona nagroda specjalna w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego do przyjęcia do grona początkujących leśników w ramach stażu w nadleśnictwach RDLP w Pile. Nagroda ta ma w zamyśle pomóc szczególnie zdolnym młodym leśnikom na początku ich kariery zawodowej. Tegoroczną rekomendację, na podstawie nominacji przedstawionych przez władze szkoły otrzymał Pan Mateusz Brusiło w dowód uznania za ponadprzeciętną wiedzę, sukcesy na niwie rozlicznych zainteresowań oraz reprezentowanie szkoły w wielu konkursach wiedzy o tematyce przyrodniczej i leśnej. Rekomendację w imieniu Pana Sławomira Kmiecika, Przewodniczącego ZO PTL O/Nadnotecki wręczył Zastępca Przewodniczącego Pan Jacek Zwierzyński, który jest również „Gorajczykiem”. Wręczający wyróżnienie przedstawiciel PTL w krótkich słowach opisał zarówno cel nagrody jak i misję PTL oraz życzył pozostałym uczniom i nauczycielom szkoły pomyślności w nowym roku szkolnym.

          
 XXII Festyn Cysterski w Wągrowcu
Opublikowano: 13.08.2019

foto: Aleksandra Gonet
tekst: Barbara Thomas - Trybus


W sobotę 20 lipca br., w Wągrowcu odbył się XXII Festyn Cysterski. Jest to impreza nawiązująca do kluczowej roli zakonu Cystersów dla powstania i rozwoju miasta. Pracownicy Nadleśnictwa Durowo oraz członkowie Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego przygotowali leśne stoisko opisujące historię oraz znaczenie dla lokalnego społeczeństwa, znajdującego się nieopodal miasta, rezerwatu „Dębina” – miejsca, które w okresie przedwojennym było celem licznych wycieczek okolicznych mieszkańców. Nierzadko odbywały się tam również wydarzenia kulturowe jak koncerty czy przedstawienia. Stoisko, jak co roku, oferowało również edukacyjne gry, konkursy i zabawy. Największym zainteresowaniem cieszyła się gra „Wiedza kołem się toczy”, dzięki której uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić oraz poszerzyć swoja wiedzę przyrodniczą. Dziękujemy za spędzony z nami czas!