Wiosenne porządki
Opublikowano: 10.05.2021

autor: Małgorzata Ufnowska

Pomimo znacznego opóźnienia, nieuchronnie przyszła wiosna, a z nią wiosenne porządki. Choć czas nie sprzyja grupowym spotkaniom, to jednak (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego) członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Okonek spędzili dwa dni 23 i 24 kwietnia bardzo pracowicie „pro bono silvae”. W piątek spotkaliśmy się  na ścieżce przyrodniczej „Nad Jeziorem Leśnym”, gdzie podzieliliśmy się na mniejsze grupki i wygrabiliśmy całą trasę (1700 metrów) z liści i gałęzi zalegających po zimie. Przy okazji pozbieraliśmy też śmieci, których nie brakowało nad często odwiedzanym przez spacerowiczów i wędkarzy jeziorem. Sobota to był dzień sprzątania z harcerzami pod hasłem „Czuwaj dla Ziemi”. Grupa 16 druhów z 15 DH ”Czarne Stopy” pod przewodnictwem edukatora z Nadleśnictwa Okonek przejechała na rowerach całą trasę z Okonka do punktu widokowego „Wrzosowiska”(7,5 km), zatrzymując się wszędzie tam, gdzie śmieci psuły im radość obcowania z przyrodą. Worki z zebranymi odpadami zostały uprzątnięte w poniedziałek przez pracowników nadleśnictwa. Niestety, lasy przy trasach uczęszczanych turystycznie wymagają częstego sprzątania śmieci. Dlatego apelujemy:
ZABIERZ ZE SOBĄ , TO CO PRZYNIOSŁEŚ. ZABIERZ WSZYSTKIE SWOJE ŚMIECI!

                           Wiosna!
Opublikowano: 23.04.2021

Powoli wracamy do normalności, już niebawem na naszej stronie pojawią się artykuły z organizowanych i współorganizowanych przez nas wydarzeń w 2021 roku!Porządkowanie leśnych mogił
Opublikowano: 04.11.2020

autor: Kazimierz Nadolczak

Jak co roku, członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz przed dniem Wszystkich Świętych porządkowali leśne mogiły ewangelickie położone na terenie nadleśnictwa. Na zdjęciach mogiły niemieckich leśników w Leśnictwie Tarnowiec oraz mogiły niemieckiej rodziny Raychów w Leśnictwie Gniewomierz.


                   Podziękowanie dla Nadleśniczego Romana Bartola
Opublikowano: 17.10.2020

autor: Krzysztof Dymek

W dniu 17 października 2020 emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka Roman Bartol odebrał podziękowanie za wkład pracy dla dobra polskiego leśnictwa i promowanie idei „Pro Bono Silvae” wśród lokalnej społeczności. Podziękowanie w imieniu Zarządu wręczył mu Przewodniczący Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego Sławomir Kmiecik.

Nadleśniczy Roman Bartol jako wieloletni członek towarzystwa jeszcze w trakcie pracy z zawodowej uhonorowany został srebrną Odznaką PTL.
 
         Rekomendacja dla Patrycji Baryły
Opublikowano: 09.09.2020

autor: Krzysztof Dymek
zdjęcia: Bartosz Szymanowicz


1 września 2020 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju odbyła się inauguracja roku szkolny. Podczas uroczystości została wręczona nagroda specjalna w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego do przyjęcia do grona początkujących leśników w ramach stażu w nadleśnictwach RDLP w Pile. Nagroda ta ma w zamyśle pomóc szczególnie zdolnym młodym leśnikom na początku ich kariery zawodowej. Pilskie nadleśnictwa mają natomiast szansę na przyjęcie do swojego grona wartościowej młodzieży.
Tegoroczną rekomendację, na podstawie nominacji przedstawionych przez władze szkoły otrzymała Patrycja Baryła w dowód uznania za ponadprzeciętną wiedzę, doskonałe wyniki w nauce oraz reprezentowanie szkoły w wielu konkursach wiedzy o tematyce przyrodniczej i leśnej.
Rekomendację wręczył Przewodniczący Oddziału Nadnoteckiego PTL Sławomir Kmiecik.
W drugiej części uroczystości, Dyrektor RDLP w Pile Andrzej Brusiło, Dyrektor ZSL Albert Tabaka, Przewodniczący ON PTL Sławomir Kmiecik odsłonili tablicę poświęconą Polskiemu Towarzystwu Leśnemu. Została zawieszona w budynku szkoły, na honorowym miejscu, tuż obok tablicy poświęconej Patronowi szkoły - inżynierowi Janowi Klosce.