Koło PTL przy Nadlesnictwa Podanin zorganizowało szkolenie na terenie RDLP we Wrocławiu.
Opublikowano: 11.10.2023


tekst: Hanna Trafarska
zdjęcia: Hanna Trafarska


W dniach od 19 do 22 września 2023 roku członkowie Oddziału Nadnoteckiego PTL działający w kole przy Nadleśnictwie Podanin uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym na teren RDLP we Wrocławiu.
Celem wyjazdu było poznanie: charakterystyki Nadleśnictw: Szklarska Poręba i Śnieżka oraz specyfiki prowadzenia gospodarki leśnej w górach. Podczas intensywnego eksploatowania terenów leśnych wymieniano doświadczenia dotyczące pracy w leśnictwie z gospodarzami terenu. Omówiono między innymi tematy procesu zamierania lasów w Sudetach tzw. „choroby spiralnej ekosystemów leśnych”, klęski ekologicznej w Górach Izerskich i Karkonoszach oraz odbudowy sudeckich lasów. Uczestnicy szkolenia mogli podziwiać licznie występujące powierzchnie restytucji jodły oraz zmierzyć się z trudnościami gospodarowania na obszarze leśnym intensywnie penetrowanym przez  turystów.  Na terenie Nadleśnictwa Śnieżka, w Leśnej Szkółce Kontenerowej w Kostrzycy uczestnicy wyjazdu zapoznali się ponadto z cyklem produkcyjnym sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym, stosowaną tam technologią oraz posiadanym  bogatym zapleczem technicznym. W trakcie wyjazdu uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość odwiedzenia Leśnego banku Genów w Kostrzycy, którego głównym celem jest zachowanie leśnych zasobów genowych. Podczas wizyty zaprezentowano nam również arboretum, które stanowi żywy bank genów do przechowywania egzemplarzy najcenniejszych przedstawicieli przede wszystkim chronionych gatunków roślin.
Piękna pogoda pozwoliła nam poznawać uroki Dolnego Śląska w godzinach popołudniowych. W trakcie pobytu zwiedziliśmy: Zamek Czocha, przemierzyliśmy pieszo trasy przez Wysoki Kamień do Kopalni Kwarcu „STANISŁAW”, pasmo Rudaw Janowickich. Podziwialiśmy widoki rozciągające się ze Szrenicy, Kopy, a podczas powrotów wodospady Szklarki oraz Kamieńczyk. Ważnym elementem poznawczym wyjazdu było również zwiedzanie zamku w Bolkowie oraz Kościoła Pokoju w Jaworze, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom RDLP we Wrocławiu za zaangażowanie oraz poświęcony czas oraz zapraszamy do północnej Wielkopolski.

         



Czyn społeczny w Podaninie
Opublikowano: 11.10.2023


tekst: Jacek Zwierzyński
zdjęcia: Jacek Zwierzyński


Dnia 09 października 2023 r.  członkowie i sympatycy PTL, koła działającego przy Nadleśnictwie Podanin wzięli udział w czynie społecznym polegającym na założeniu 500 m2 wieloletnich łąk kwietnych.  W zamierzeniu łąki te wzbogacą i uatrakcyjnią arboretum założone przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Podanin co ma zwiększyć efekt ekologiczny poprzez podnoszenie świadomości społecznej odwiedzających ten coraz piękniejszy obiekt turystów. Dobra pogoda oraz zaangażowanie uczestników sprawiło, że zadanie to zostało wykonane sprawnie i szybko a to z kolei pozwoliło na realizację efektu integracyjnego w postaci tradycyjnej kiełbaski przy ognisku.

         



Spotkanie z leśnikiem w Mirosławcu
Opublikowano: 10.10.2023


tekst: Michał Dubiał
zdjęcia: Katarzyna Sadowska

 

We wtorek 10 października leśnicy z Nadleśnictwa Mirosławiec odwiedzili przedszkole w Mirosławcu Górnym. Przedszkolaki miały okazję poznać tajniki zawodu leśnika. Zaproszeni goście opowiedzieli o lesie, mieszkających w nim zwierzętach, o przygotowaniach zwierząt do zimy. Dzieci miały również okazję do poznania i utrwalenia nazw niektórych drzew, rozpoznawania drzew po ich owocach i liściach.

         



Cross na Wrzosach 2023
Opublikowano: 09.10.2023


tekst: Małgorzata Ufnowska
zdjęcia: Małgorzata Ufnowska


W sobotę 26.08.2023 r. odbył się IX CROSS NA WRZOSACH. To sportowe wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez, której współorganizatorami są Nadleśnictwo Okonek, Fundacja Herkules All Sports oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki. Odbyło się ono na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosowiska w Okonku". W tradycyjnych już kategoriach: biegu na 5 km, biegu na 10 km oraz nordic walking na 5 km udział  wzięło łącznie 151 uczestników. Pogoda dopisała, choć wszyscy mieli niepewne miny, gdy 20 minut przed startem z nieba wylały się potoki intensywnego deszczu. Na szczęście ulewa zakończyła się niespodziewanie szybko. Impreza odbyła się bez większych przeszkód nie licząc problemów technicznych z internetem, które w zasadzie w tym miejscu są stałym elementem organizacji tej imprezy. Jednakże sportowcy nie zawiedli i po ukończonych przez wszystkich konkurencjach odbyły się dekoracje zwycięzców a humory wszystkim dopisywały.

         



Rajd "Rusz się człowieku" w Krzyżu Wielkopolskim
Opublikowano: 30.09.2023


autor: Karolina Śpiewak
zdjęcia: Karolina Śpiewak


Ostatnia sobota września upłynęła nam pod znakiem sportu, rekreacji i dobrego humoru. Nadleśnictwo Krzyż, Koło PTL przy nadleśnictwie wspólnie z Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Kultury w Krzyżu Wielkopolskim zorganizowało Rajd Rowerowy pod hasłem „Rusz się człowieku” . 150 osób wzięło udział w wydarzeniu.
Miłośnicy dwóch kółek oraz piechurzy wyruszyli w trasę leśnymi drogami wokół Krzyża Wielkopolskiego. Obie trasy miały swoją metę na terenie Leśnictwa Rzeczyn, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji - stoisko edukacyjno-przyrodnicze Nadleśnictwa Krzyż, gdzie można było dowiedzieć się ciekawostek przyrodniczych nt. leśnej flory i fauny, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu OSP Krzyż Wlkp., podczas którego druhowie pokazywali, jak zachowywać się w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, a także strzelanie z łuku pod okiem harcerzy 3 Drużyna Harcerzy im. Stefana Czarnieckiego w Krzyżu Wlkp., którzy instruowali dzieci i dorosłych, jak zostać Robin Hood`em. Na uczestników czekało również ognisko z kiełbaskami, chleb ze smalcem i ogórkiem, a także kawa, herbata i słodkie przekąski. Punktem kulminacyjnym imprezy był quiz z nagrodami ufundowanymi przez lokalnych sponsorów.