„Co wiemy o lesie...”
Opublikowano: 04.07.2019


autor: Magdalena Lupa

Jak co roku w czerwcu członkowie Koła PTL  i pracownicy Nadleśnictwa Człopa przy współpracy z paniami od przyrody w Szkole Podstawowej w Człopie przeprowadzili konkurs przyrodniczy „Co wiemy o lesie”. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII i III gimnazjum. Szeroką wiedzą przyrodniczą i leśną  wykazali się zwłaszcza  uczniowie najmłodszej kategorii wiekowej, doskonale rozpoznawali odgłosy leśnych ptaków i zwierząt, błyskawicznie rozwiązywali krzyżówki, znali podstawowe gatunki drzew oraz wiedzieli jak sortować śmieci.  Dla zwycięzców Nadleśnictwo Człopa i Koło PTL przygotowali drobne upominki, które zostaną wręczone na najbliższym apelu.

    Dzień dziecka w Człopie.
Opublikowano: 04.07.2019


autor: Magdalena Lupa


W pięknej leśnej scenerii, na terenie byłej strzelnicy w Człopie, pracownicy  Nadleśnictwa Człopa, członkowie Koła PTL oraz myśliwi z Koła Łowieckiego Żuraw przygotowali niespodziankę dla najmłodszych – festyn z okazji Dnia Dziecka. Atrakcji było dużo m.in. Rodzinny Turniej Strzelecki (z broni pneumatycznej ), który zakończył się wręczeniem pucharów i drobnych upominków dla trzech najlepszych drużyn.  Ponadto prowadzone były gry i zabawy związane z zwierzętami  i ptakami leśnymi, rzut lotką co celu, przejście bosymi stopami po ścieżce zmysłów i inne. W przerwach między konkursami dzieci mogły skosztować cukierków, popcornu oraz posiłków przygotowanych na grillu.
Pogoda dopisała, a uśmiechy naszych milusińskich świadczyły o sukcesie organizatorów.

         „Odśmiecamy” nasze rzeki.
Opublikowano: 04.07.2019


autor: Sławomira Łabudzka
zdjęcia: Sławomira Łabudzka, Ludwik Idzik


Zależy nam na czystości świata w wymiarze globalnym, więc robimy, co możemy w tym kierunku dbając o czystość naszego najbliższego otoczenia. Członkowie koła PTL w Jastrowiu kolejny raz, zaopatrzywszy się w worki do śmieci oraz narzędzia wspomagające - rękawice, podbieraki, tyczki itp., wsiedli do użyczonych przez zaprzyjaźnioną firmę kajaków, aby zlustrować i oczyścić ze zbędnych środowisku „dodatków” koryto i brzegi rzeki Piławy. Po kilku godzinach powolnego przemieszczania się w dół rzeki, zmagania się z często trudnymi do wyłowienia przedmiotami, naszym łupem - oprócz oczywistych puszek i butelek po napojach (i z napojami tez!) -  padły także m.in. opony, naczynia kuchenne, nakrycia głowy i różnego rodzaju obuwie. Urokliwą trasę spływu pozostawiliśmy za sobą dla następnych użytkowników wodnych atrakcji jeszcze piękniejszą. Podsumowując naszą akcję sformułowaliśmy jednak - na podstawie ilości pozyskanych „trofeów” - optymistyczne przypuszczenie, że rośnie świadomość społeczna w zakresie celowości utrzymywania czystości w miejscach odpoczynku i rekreacji. Chcemy wierzyć, że nasze działania edukacyjne nie trafiają w próżnię. Czy nasz optymizm nie jest za daleko idący – sprawdzimy następnym razem.

         Seminarium terenowe w Mirosławcu
Opublikowano: 04.07.2019


autor: Michał Dubiał

W dniach 21 i 22 czerwca br. na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec odbył się ćwiczenia terenowe z przedmiotu „Gleboznawstwo z geologią”, w których oprócz studentów II roku leśnictwa Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi uczestniczyli członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Mirosławiec oraz miejscowa Służba Leśna. Zajęcia poprowadził dr inż. Antoni Sienkiewicz.
Ćwiczenia miały charakter seminarium terenowego z tematem wiodącym „Glebotwórcza rola podłoża skalnego (młodoglacjalnego) i szaty roślinnej w warunkach dwóch mezoregionów przyrodniczo – leśnych: Równiny Drawskiej oraz pojezierza Wałeckiego (III Wielkopolsko – Pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej) na przykładzie Nadleśnictwa Mirosławiec.

         I Międzyszkolny Rajd Rowerowy
Opublikowano: 25.06.2019

Autor: Patrycja Wajer
Zdjęcia: Patrycja Wajer

Krótko przed zakończeniem roku szkolnego - 17 czerwca 2019 r. Koło PTL działające przy Nadleśnictwie Płytnica wraz z Nadleśnictwem zorganizowało I Międzyszkolny Rajd Rowerowy. Wydarzenie było skierowane do uczniów szkół podstawowych z okolicznych miejscowości. Miało ono zachęcić młodzież do aktywności fizycznej i międzyszkolnej integracji. W rajdzie wzięli udział cykliści z czterech szkół:
 
Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance,
Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym im. Juliana Tuwima 
w Witankowie,
Zespołu Szkół w Tarnówce,
Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty 
w Szwecji.
 
Metą rajdu było pole biwakowe „Wrzosy”, znajdujące się w środku lasu nad jeziorem Krąpsko Średnie. Piękna pogoda i urokliwe okoliczności przyrody pozwoliły poczuć namiastkę nadchodzących wakacji. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość sprawdzenia się w testach z wiedzy o środowisku leśnym oraz o ptakach występujących w naszym kraju. Największe zainteresowanie wzbudziły konkurencje sprawnościowe takie jak: „Wieża z krążków”, „Orzesznica”, czy też „Drewniane puzzle”. W programie spotkania nie mogło zabraknąć pogadanki na temat położenia Nadleśnictwa Płytnica, ciekawostek turystycznych znajdujących się na naszym terenie oraz zasad korzystania z lasów. Utracone podczas podróży i zmagań konkursowych siły, zregenerowaliśmy przy wspólnym ognisku, które mimo lejącego się żaru z nieba było bardzo przyjemnym elementem spotkania integracyjnego.

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu. 
Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok!