Leśnicy - Leśnikom
Opublikowano: 15.12.2023


autor: Krzysztof Dymek
zdjęcia: Krzysztof Dymek


Z inicjatywy Oddziału Nadnoteckiego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile we współpracy z Biurem Urządzania i Geodezji Leśnej w Warszawie, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Narodowym Uniwersytetem Leśnictwa we Lwowie organizujemy publiczną zbiórkę na rzecz  leśników i ich bliskich, którzy ucierpieli z powodu trwającej wojny w Ukrainie. Od początku działań wojennych wywołanych agresją Rosji staramy się wspomagać naszych sąsiadów wysyłając im transporty z pomocą humanitarną. Aktualna akcja ma na celu zebranie funduszy na zakup ciepłej odzieży (bielizny termoaktywnej, skarpet, butów, czapek). Zbiórka jest zarejestrowana pod numerem 2023/5605/KS. 

Dziękujemy za okazaną pomoc. Pamiętajmy, że każde wsparcie, nawet minimalne, może pomóc w przetrwaniu zimy ludziom, którzy walczą także o nasze bezpieczeństwo.

Link do zbiórki: pomagam.pl/mf7nw4 




 



Wałeckie "Święta w lesie"
Opublikowano: 15.12.2023


autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub

Koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz
, po raz kolejny zorganizowało konkurs plastyczny, którego tematem były „Święta w lesie”. W konkursie udział wzięły dzieci ze: Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi oraz ADHD “Drużyna Ananasów I Przyjaciele”; Stowarzyszenia dzieci niepełnosprawnych “Uśmiech” w Wałczu oraz drużyny zuchów. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 16 grudnia, przy ognisku i pieczonych kiełbaskach w ogrodzie botanicznym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Morzycówka”. Była to bardzo dobra okazja abyśmy mogli popularyzować pracę leśników jak również  kształtować opinię społeczną na temat Lasów Państwowych. Autorzy prac otrzymali od nas nie tylko słodkie niespodzianki ale również każdy wrócił do domu z wybraną przez siebie choinką.

         
 



30-lecie Nadleśnictwa Płytnica oraz 100-lecie Lasów Państwowych.
Opublikowano: 04.12.2023


autor: Rafał Krajewski
zdjęcia: Rafał Krajewski


W poniedziałek (04.12.2023r.) w Nadleśnictwie Płytnica odbył się festyn mikołajkowy z okazji obchodów 30-lecia  Nadleśnictwa oraz przyszłorocznych obchodów 100-lecie Lasów Państwowych.
Na wydarzenie zostały zaproszone cztery okoliczne szkoły podstawowe (SP im. Janusza Korczaka w Gostomi, Niepubliczna SP w Szwecji, SP nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu oraz SP nr 2w Wałczu), przybyło 100 dzieci.
Całe wydarzenie zostało zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa oraz Koło PTL przy Nadleśnictwie Płytnica. Przy obsłudze wydarzenia pomagały Animatorki J&K Wałcz.
Impreza mikołajkowa odbyła się na świeżym powietrzu, jednak liczne zabawy (jak tańce, malowanie gipsowych figurek czy konkurs w lepieniu bałwana, gry i zabawy o tematyce leśnej i przyrodniczej) i rozpalone ognisko nie pozwoliły by uczestnicy zmarzli. Na głód również nie można było narzekać za sprawą stoiska z produktami „Dobre z Lasu”,
a także możliwości upieczenia kiełbasek na ognisku.

Tradycyjnie był czas na ubieranie choinek, jednak największe emocje wzbudziły odwiedziny wielkiego dwumetrowego misia, który bawił się z dziećmi, a także najbardziej wyczekiwanego gościa - Świętego Mikołaja. Z festynu każde dziecko wyszło z podarkiem w ręku i uśmiechem na twarzy.

         



Spotkanie z autorem przewodnika „Góry dla każdego” Gniewomirem Knapskim
Opublikowano: 04.12.2023

tekst: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła 
zdjęcia: Roksana Nowak
 
W poniedziałek 4 grudnia b.r., dzięki uprzejmości  Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu,  w Kinie za Rogiem, odbyło się autorskie spotkanie z Gniewomirem Knapskim  - pasjonatem gór i autorem przewodnika „Góry dla każdego”.  Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Potrzebowice i Koło PTL (Gniewomir jest bratem naszego kolegi  i członka Koła - Radomira). Podróżnik opowiadał o swojej pasji do gór,  wyprawach i zdobytych szczytach. Spotkanie wzbogacone było o sprzęt służący wspinaczce, fotografie  i filmy wykonane podczas  zdobywania m.in. szczytów Korony Ziemi. Po spotkaniu można było nabyć książkę wraz z dedykacją od autora. 
          



Osdłonięcie tablicy przy "Krzyżu leśników" w Tucznie
Opublikowano: 28.11.2023


autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Agata Dąbkowska


Dnia 28.11.2023 r. członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno przeprowadzili akcję montażu pamiątkowej tablicy przy „Krzyżu leśników”, a w dniu 01.12.2023 r. odbyła się skromna uroczystość oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Tablica została umiejscowiona przy krzyżu, który postawiony został przez pierwszych polskich leśników na Ziemi Tuczyńskiej  w roku 1948 z okazji ,,Dnia Leśnika”. Upamiętnia ogrom trudu i pracy polskich leśników, którzy po II Wojnie Światowej zostali sprowadzeni na Ziemie Odzyskane, aby rozpocząć prowadzenie gospodarki leśnej w nowo powstałym Nadleśnictwie Tuczno.  Warunki do pracy były trudne, żeby nie powiedzieć pionierskie. Zniszczone miasto, zdewastowane okoliczne domy ledwo nadające się do zamieszkania, grasujące grupy uzbrojonych szabrowników. Mnóstwo pracy kosztowało zinwentaryzowanie zasobów leśnych nadleśnictwa, gdyż jedynymi dostępnymi danymi były fragmenty niemieckich map. Ze względu na brak jakiejkolwiek siły roboczej duże trudności sprawiały wiosenne prace odnowieniowe i zalesieniowe.

Jak wspomina leśniczy Kazimierz Bocheński w książce ,,Droga do lasu – wspomnienia i opowieści leśniczego Kazimierza”: „Nadszedł rok 1948, została nam zabrana broń służbowa. Wiosna tego roku i ,,Dzień Leśnika” to pierwsza niedziela kwietnia. To był szczególny dzień. Nadleśniczy zorganizował, a ks. mgr Z. Gędziński w intencji leśników odprawił Mszę Św. Po Mszy poświęcił przygotowany przez leśników Krzyż, który zanieśliśmy i został postawiony na rozdrożu: Martew – Złotowo. Krzyż ten stoi po dziś dzień i służy kolejnym pokoleniom, nie tylko leśnikom. Nam jeszcze żyjącym przypomina te odległe lata.”