Ferstiwal żubra w Mirosławcu.
Opublikowano: 17.07.2019

autor: Michał Dubiał

Na początku lipca, Urząd Miejski w Mirosławcu oraz Ośrodek Kultury w Mirosławcu zorganizował trwającą dwa dni imprezę pod nazwą Festiwal Żubra. Na stadionie miejskim w Mirosławcu tradycyjnie nie zabrakło leśnego stoiska, przygotowanego przez koło Polskiego Towarzystwo Leśnego w Mirosławcu oraz Nadleśnictwo Mirosławiec.

Odwiedzający mogli obejrzeć ekspozycję pn. :„O wilku mowa” na którą składały się kolorowe infografiki opracowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych oraz czaszka młodego wilka pochodząca z mirosławieckich lasów. Duże zainteresowanie wzbudził „ptasi kącik” w którym znalazły się ręcznie wykonane figurki ptaków. Ptasia ekspozycja połączona była z zabawą polegającą na rozpoznawaniu głosów skrzydlatych mieszkańców lasu. Wielką ciekawość naszych gości wzbudzały krążki 12 gatunków drewna, które również był przedmiotem zabawy polegającej na ich rozpoznawaniu.

Spotkanie było okazją do rozmów nie tylko o drewnie, wilkach czy ptakach ale również o roli jaką lasy pełnią w życiu każdego człowieka.

         Regaty smoczych łodzi.
Opublikowano: 17.07.2019


autor: Ludwik Idzik

W dniu 30.06.2019 r. podczas Euro Eco Festiwalu w Złotowie członkowie oraz sympatycy kół PTL Nadleśnictwie Jastrowie, Złotów i Lipka wzięli udział w IV Regatach Smoczych Łodzi. W regatach uczestniczyło 8 załóg. Niestety w tym roku nie udało się powtórzyć sukcesu z poprzedniej edycji, ostatecznie zajęliśmy 7 miejsce.
Po wyczerpujących pełnych emocji wyścigach był czas na rozmowę i wymianę doświadczeń.

         Zawody w Radioorientacji Sportowej „Puchar Ziemi Wałeckiej”
Opublikowano: 12.07.2019

autor: Krzysztof Czub

Już po raz szesnasty na terenie Nadleśnictwa Wałcz, odbyły się Zawody w Radioorientacji Sportowej „Puchar Ziemi Wałeckiej”, których po raz kolejny współorganizatorem było Polskie Towarzystwo Leśne. Celem zawodów prócz rywalizacji sportowej, było propagowanie zdrowego stylu życia przez aktywność fizyczną z wykorzystaniem walorów przyrodniczych.   Członkowie naszego koła PTL nie tylko pomagali w przygotowaniu zawodów ale również propagowali działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego, oraz zapoznawali uczestników zawodów z pracą leśników, jaką wykonują na rzecz ochrony przyrody.
          
 
 Leśny Festyn Edukacyjny w Krzyżu
Opublikowano: 12.07.2019

autor: Paulina Pankowska-Niezborała, Konrad Lebiedowicz
zdjęcia: Bogusława Nowak, Tomasz Nowak
 
30 czerwca 2019r., przy wiacie rekreacyjno – dydaktycznej w leśnictwie Rzeczyn odbył się Leśny Festyn Edukacyjny połączony z lokalnymi obchodami 95- lecia Lasów Państwowych, którego organizatorem było Nadleśnictwo Krzyż przy współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż. Podczas Festynu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego zorganizowanego przez tutejsze Koło PTL z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, w którym w dwóch kategoriach wyłoniono najlepsze i najciekawsze prace. W kategorii „Fauna i flora”: III miejsce za zdjęcie „Zaskroniec” powędrowało do Pana Waldemara Grasia, II miejsce za zdjęcie „Ważki” do Pani Aleksandry Nowak, I miejsce za zdjęcie „Jaszczurki” do Pana Jerzego Kościjanczuka. W kategorii „Leśny Krajobraz”: III miejsce za zdjęcie „Rzeka Drawa” powędrowało do Pana Łukasza Pertka, II miejsce za zdjęcie „Zawilcowe kobierce w lesie bukowym” do Pana Waldemara Grasia oraz I miejsce za zdjęcie „Las sosnowy o wschodzie słońca” do Pana Jerzego Kościajnczuka. Nagroda specjalna w kategorii „Międzynarodowy Dzień Lasów” czyli pokaż Nam jak można świętować ten dzień, powędrowała do Zuzanny Górskiej uczennicy Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim, za zdjęcie propagujące prawidłowe zachowanie się w lesie podczas spaceru z psem. Laureatom, nagrody wręczyli Pan Tadeusz Grupiński Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzyż oraz Pan Marek Andrzejewski Zastępca Nadleśniczego, przewodniczący jury konkursowego. Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje, życząc dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii oraz już dziś zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu w marcu 2020r.
     
 Dwa światy – Polska – Islandia.
Opublikowano: 05.07.2019


autorzy: Ludmiła Partyka, Tomasz Brychczyński

Podróże i fotografia mają sens wtedy, kiedy chcemy się nimi podzielić z innymi ludźmi i pozwolić wejść do swojego świata. Grzegorz Wróblewski podróżując zatrzymuje w kadrach swoich zdjęć ulotne chwile, które zachwyciły go w naturze.
14 czerwca w domu kultury w Budzyniu została otwarta wystawa fotografii przyrodniczej jego autorstwa „Dwa światy Polska – Islandia”. To już trzecia wystawa tego fotografa organizowana przez Nadleśnictwo Podanin, druga pod honorowym patronatem  Koła PTL przy Nadleśnictwie Podanin. Należy docenić wkład i zaangażowanie kolegi Grzegorza w promowanie  przyrody zarówno naszych lasów i regionu jak  i miejsc tak egzotycznych jak daleka Islandia.  Wernisaż wzbogacony pokazem filmów i diaporam przyciągnął liczna grupę widzów.