Opublikowano: 24.09.2023
autor: Michał Dubiał
zdjęcia: Michał Dubiał
Na przełomie czerwca i lipca, na stadionie miejskim w Mirosławcu, po kilkuletniej przerwie, znów można było pobawić się na miejskiej imprezie pn. Festiwal Żubra.
Nadleśnictwo Mirosławiec oraz działające przy nadleśnictwie koło Polskiego Towarzystwa Leśnego zaprezentowało stoisko edukacyjno-promocyjne, na którym można było posłuchać opowieści o ptakach i pszczołach, jak również spróbować świeżego miodu prosto z pasieki leśniczego Pana Stanisława Wiese. Dzieci mogły sprawdzić swój refleks rozłupując orzechy oraz poczuć las pod stopami przechodząc ścieżką sensoryczną. Na „małych inżynierów" czekał drewniany domek a na dorosłych przecinanie wałka drewnianego piłą ręczną. Oczywiście nie mogło również zabraknąć na naszej wystawie drewna i jego zastosowania.
Dziękujemy odwiedzającym nasze stoisko i zapraszamy na kolejny Festiwal Żubra.
Opublikowano: 24.09.2023
tekst: Bogdan Lach
zdjęcia: Bogdan Lach
1 września 2023 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiatkowej w miejscu śmierci kaprala PIOTRA KONIECZKI w JEZIORKACH w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Kaczory i Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Nadnotecki - fundatorzy tablicy pamiątkowej.
Opublikowano: 24.09.2023
tekst: Magdalena Lupa - Witczak
zdjęcia: Magdalena Lupa - Witczak
W sobotę 1 lipca 2023r. koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa przy współpracy z Nadleśnictwem Człopa utworzyło stoisko edukacyjno-promocyjne podczas Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Człopa oraz Dom Kultury w Człopie.
Na naszym stoisku m.in. można było sprawdzić swoją wiedzę w rozpoznawaniu gatunków drzew, ptaków oraz tropów zwierząt leśnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka zmysłów oraz własnoręczne odcinanie piłą ręczną plastra drewna z wcześniej nabitą plakietką. Pogoda nam dopisała więc chętnych do edukacji leśnej przez zabawę było wielu, zwłaszcza, że za prawidłowo wykonane zadanie były drobne nagrody.
Opublikowano: 24.09.2023
tekst: Jan Misiak
zdjęcia: Dorota Kamińska
Ponadto dla uczestników pikniku miejscowy leśniczy Jan Misiak przygotował prelekcję na temat funkcjonowania leśnictwa i zorganizował konkurs z rozpoznawania drzew iglastych, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody.



Opublikowano: 23.09.2023
tekst: Barbara Thomas - Trubus
zdjęcia: Ewa Muszyńska - Roth
W sobotę, 23 września 2023 r., Regionalny Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Durowo pękał w szwach - było gwarno, wesoło, kreatywnie i radośnie.
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Durowo z Miejskim Domem Kultury w Wągrowcu, Fundacją "Wiedzieć Jak", Spóldzielnią Socjalną "Wspólny Sukces", Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodziezy Niepełnosprawnej "Bona Fides" i OREW-em w Wągrowcu, Kołem PTL przy Nadleśnictwie Durowo już po raz drugi powstało niesamowite święto lokalnej społeczności, w trakcie którego postawiliśmy na integrację osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w leśnej przestrzeni.
W trakcie 4 godzinnego wydarzenia można było aktywnie spędzić czas biorąc udział w przyrodniczych warsztatach kreatywnych prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Durowo, Pracownię Artystyczno - Krawiecką "Adelka", GreenBi, spółdzielnię "Wspólny Sukces", a także spróbować swoich sił w grze terenowej LasON, opracowanej przez MDK specjalnie tak, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły jak najbardziej realistycznie zasmakować przyrody. Tak atrakcyjną i różnorodną strefę warsztatową udało się zbudować dzięki dofinansoaniu z Centrum Informacyjnego Lasów Państowych. Dla osób z największymi ograniczeniami ruchowymi przygotowany został spacer sensoryczny, podczas którego mogli oni poczuć jak bardzo zróznicowany jest las pod względem zapachu, dotyku i dźwięku. Uczestnicy pikniku spróbowali się równiez w sportowych dziedzinach - rzucie lotką do tarczy z Panem Wojtkiem Skrzypczakiem oraz grze w Boccię z Panią Hanną Kołacz, Państwem Małgorzatą i Grzegorzem Borzymowskimi oraz Panem Arturem Frachanowskim. Zasady pierwszej pomocy oraz wspaniałą ideę krwiodastwa przybliżał Pan Jan Maćkowiak z wągrowieckiego PCK. Nie zabrakło również zaprzyjaźnionych druhów OSP opowiadających o swoich działaniach i prezentujących z czym mierzą się na co dzień. Całości dopełniały przejazdy bryczką, które stały się prawdopodobnie najbardziej obleganą atrakcją tego dnia.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszej propozycji na to jesienne przedpołudnie i liczymy, że był to dla Was udany dzień. Dziękujemy również wszystkim współorganizatorom i wystawcom za zaangażowanie i serce włożone w organizację pikniku "Las dla Wszystkich".
Do zobaczenia za rok!