Rekomendacja dla Jędrzeja Pokrywczyńskiego
Opublikowano: 06.09.2021

tekst: Krzysztof Dymek
zdjęcia: Anna Matuszewska-Gumięga

1 września 2021 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju odbyła się inauguracja roku szkolnego. Podczas uroczystości została wręczona nagroda specjalna w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego do przyjęcia do grona początkujących leśników w ramach stażu w nadleśnictwach RDLP w Pile. Ideą tej nagrody jest pomoc szczególnie zdolnym młodym leśnikom na początku ich kariery zawodowej. Pilskie nadleśnictwa mają natomiast szansę na przyjęcie do swojego grona wartościowej młodzieży.
Tegoroczną rekomendację, na podstawie nominacji przedstawionych przez władze szkoły otrzymał Jeremi Pokrywczyński w dowód uznania za ponadprzeciętną wiedzę, doskonałe wyniki w nauce oraz reprezentowanie szkoły w wielu konkursach wiedzy o tematyce przyrodniczej i leśnej.
Rekomendację wręczył Sekretarz Oddziału Nadnoteckiego PTL Krzysztof Dymek. 
 
                                                           Cross na Wrzosach
Opublikowano: 05.09.2021

autor: Małgorzata Ufnowska

W niedzielę 29.08.2021r. miał miejsce VII CROSS NA WRZOSACH.  Impreza technicznie organizowana przez Fundację Herkules All Sports odbyła się, za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, na terenie rezerwatu „Wrzosowiska w Okonku”. Gospodarzem wydarzenia było Nadleśnictwo  Okonek, a współfinansującym Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego. W tradycyjnych już kategoriach: biegu na 5 km, biegu na 10 km oraz nordic walking na 5 km, udział wzięło około 300 osób. Choć zdarzyły się przypadki błędnego wyboru trasy przez zawodników, a pogoda niemile nas zaskoczyła deszczem na finale, imprezę można uznać za udaną. Jednym z wielu plusów tego cyklicznego wydarzenia były kwitnące na terenie rezerwatu wrzosy. Warto zaznaczyć, że tego typu zbiorowisko roślinne powstało na skutek działalności człowieka (w tym przypadku prowadzonych na byłym poligonie ćwiczeń wojskowych). Utrzymanie rezerwatu w stanie nie zmienionym możliwe jest dzięki prowadzonej staraniem Nadleśnictwa Okonek ochronie czynnej, polegającej m.in. na usuwaniu samosiewu drzew i krzewów (głównie brzozy, sosny, osiki i  czeremchy)  oraz koszeniu wrzosowiska.

                   Leśnicy po raz szósty na wodzie
Opublikowano: 05.09.2021

autor: Małgorzata Ufnowska

W piątkowe popołudnie 9 lipca, po rocznej przerwie, leśnicy z Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, zrzeszeni w kole przy Nadleśnictwie Okonek, zorganizowali akcję sprzątania terenów leśnych wzdłuż brzegów rzeki Gwdy. Łącząc przyjemne z pożytecznym, tym razem za trasę spływu obraliśmy odcinek miedzy Lędyczkiem a miejscowością Podgaje, dokładnie penetrując, również teren naszych sąsiadów Nadleśnictwa Lipka. Prace porządkowe były bardzo owocne. Zabrane na pokład kajaków worki na śmieci zostały bardzo szybko zapełnione. Wzdłuż brzegów rzeki i z wody wyciągnęliśmy duże ilości plastiku, szkła, różnego rodzaju opakowań itp. Pamiętajmy! Wody i lasy to nie śmietniki! Dbajmy razem o nasze wspólne dobro!

                                                                     Podziękowanie za pracę
Opublikowano: 04.09.2021

autor: Krzysztof Dymek
zdjęcia: Magdalena Lubińska, Rafał Cieślak


27 sierpnia w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile miała miejsce uroczystość podziękowania za wieloletnią  pracę zawodową Iwonie Malinowskiej, która pełniła funkcję głównego specjalisty Służby Leśnej ds. obronności i ochrony mienia.
Poza obowiązkami zawodowymi koleżanka Iwona Malinowska była wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego, sekretarzem i członkiem Zarządu Oddziału Nadnoteckiego. Podziękowania za wkład jaki włożyła w powstanie, rozwój i funkcjonowanie Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z drobnym upominkiem i życzeniami zdrowia, szczęścia i entuzjazmu do realizacji wszystkich, do tej pory odkładanych  zamierzeń, przekazał w imieniu wszystkich członków Przewodniczący Oddziału Nadnoteckiego PTL Sławomir Kmiecik.

                      
.Stanęliśmy do Apelu w Międzynarodowy Dzień Dziecka
Opublikowano: 10.06.2021

Tekst i zdjęcia: Marzena Kryza

Wczesnym rankiem 1 czerwca 2021 r., w jaktorowskim lesie Nadleśnictwa Podanin, stanęli do apelu harcerze, leśnicy, samorządowcy, rodzina i Przyjaciel sprzed 82 lat, który wrześniowy dzień 1939 r. pamięta do dziś.
Zgromadziła nas historia polskiej rodziny z początku II wojny światowej, która z powodu wyznawania harcerskich ideałów przez swoje dzieci, w tragiczny sposób straciła 15-letniego syna, ś.p. Romana Gryczkę.

Pogmatwane historycznie i demograficznie życiorysy mieszkańców szamocińskiej ziemi: Polaków i Niemców, którym przez lata przyszło żyć obok siebie, doprowadziły do tragedii - śmierci młodego Polaka. Brutalnie wywleczony z własnego podwórka przez niemieckich sąsiadów, zaciągnięty do lasu i rozstrzelany, do dziś pozostawił między drzewami swojego ducha. Leśnicy leśnictwa Jaktorówko i harcerze przez lata opiekowali się tym miejscem, pomimo że ciało przeniesione zostało w 1945 r. na cmentarz w Borówkach. Ekshumacji dokonała rodzina niemiecka, z rąk której zginął R. Gryczka.
 
Nadszedł moment, w którym Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego, korzystając ze skarbnicy wiedzy emerytowanych leśników i nadal mieszkającej w Borówkach rodziny ś.p. Romana, podjął się zadania, by upamiętnić tamto wydarzenie. W miejscu śmierci polskiego harcerza zamontowano tablicę informacyjną i został ustawiony pamiątkowy kamień, za który dziękujemy fundatorowi - firmie ZYDOR. W dniu odsłonięcia ks. Proboszcz z miejscowej parafii poświęcił znaki pamięci i miejsce w lesie. Zarząd Oddziału reprezentował na tym wydarzeniu Zastępca Przewodniczącego Pan Jacek Zwierzyński.

Dziękujemy za tę lekcję historii. Czuwamy. Pamiętamy!