Edukujemy najmłodszych
Opublikowano: 06.06.2019

autor: Sławomira Łabudzka

W myśl powiedzenia: „Czego Jaś się nie nauczy – Jan nie będzie umiał” Koło PTL w Nadleśnictwie Jastrowie rozpoczęło cykl spotkań edukacyjnych z młodzieżą szkoły podstawowej w Brzeźnicy.
Celem spotkań jest przekazanie młodemu pokoleniu podstawowej wiedzy m.in. o tym, jak funkcjonuje las i jak wygląda praca leśnika, co leśnik w lesie hoduje i pielęgnuje, dlaczego wycina drzewa i do czego drewno jest wykorzystywane, które gatunki roślin i zwierząt występujące w naszych lasach są chronione i jaką pełnią rolę.
W trakcie spotkania, które odbyło się 29 maja 2019 r. rozmawiano o ochronie przeciwpożarowej lasów oraz o chronionych gatunkach zwierząt – wilku i bobrze.

    

Cieszy nas duże zaangażowanie uczniów, ich aktywność objawiająca się zadawaniem wielu pytań oraz poziom przyswajania wiedzy, który został zweryfikowany podczas kończącego spotkanie konkursu – z nagrodami, oczywiście.
Spotkanie edukacyjne prowadził i zdjęcia wykonał kolega Paweł Marciniak.
 
    Dzień Dziecka w Krzyżu Wielkopolskim
Opublikowano: 06.06.2019

autor: Konrad Lebiedowicz

Oddział Nadnotecki PTL działający przy Nadleśnictwie Krzyż we współpracy z Nadleśnictwem Krzyż oraz krzyskimi organizacjami samorządowymi i pozarządowymi zorganizowali dnia 1 czerwca 2019 roku na Placu Przedszkolnym w Krzyżu Wielkopolskim Dzień Dziecka. Dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji dla nich przygotowanych. Na naszym stanowisku można było wziąć udział w konkursie „Leśna przygoda”, na co składało się koło fortuny, rozpoznawanie zwierząt i drzew naszych lasów oraz układanie puzzli i kolorowanie szablonów dla najmłodszych.
Piknik rodzinny w Morzycówce
Opublikowano: 04.06.2019

autor: Krzysztof Czub

25 maja
na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”, odbył się piknik rodzinny Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi oraz ADHD. Członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, podczas pikniku zorganizowali wiele zabaw na świeżym powietrzu w formie aktywnego wypoczynku połączonego z konkursami przyrodniczymi i plastycznymi. Cała zabawa zakończyła się ogniskiem, na którym pieczone były pyszne kiełbaski.

          Surviwał Pomorski 2019 w Wałczu
Opublikowano: 04.06.2019

autor: Krzysztof Czub

W dniu 25 maja, koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz współorganizowało  „SURVIWAŁ POMORSKI-2019” - ekstremalny bieg survivalowy z przeszkodami po terenach dawnego Skansenu Bojowego. Na ponad ośmiokilometrowej trasie rozłożone były sztuczne przeszkody w formie ścian, zasieków, lin, opon itp. Zróżnicowany teren naszego nadleśnictwa oferował uczestnikom wiele naturalnych przeszkód takich jak: tereny podmokłe, rowy czołgowe, transzeje i męczące podbiegi. Na trasie nie brakowało odcinków z „specjalnych”, na których nawet najtwardsi zawodnicy mieli nie lada wyzwania do pokonania. W biegu wystartowało ponad 500 osób, z których każdy mógł sprawdzić swoje możliwości fizyczne i wytrzymałość psychiczną.

          Las dla każdego
Opublikowano: 28.05.2019


autor: Joanna Kapuścińska

Jaki jest odpowiedni wiek na zgłębianie wiedzy o lesie? Każdy! Doskonale pokazały to Panie z sekcji ekologiczno-przyrodniczej Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 16 maja grupa 45 osób przyjechała na teren Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, gdzie członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Kalisz Pomorski opowiadali o gospodarce leśnej i ochronie przyrody. Druga część spotkania miała się odbyć na terenie Rezerwatu „Nad Płociczną”, jednak ulewne, długo wyczekiwane deszcze pokrzyżowały te plany. Nic straconego, będzie okazja do ponownego odwiedzenia leśników z Kalisza Pomorskiego.