Opublikowano: 20.09.2023
autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Piotr Buczkowski
W dniach 16 - 20.09.2023 r., odbył się wyjazd członków koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno.
W sobotę 16 września członkowie koła PTL uczestniczyli w XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników na Jasną Górę. Uroczysta msza koncelebrowana była pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Lityńskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa leśników, a homilię wygłosił Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński. Tegorocznym hasłem przewodnim pielgrzymowania były słowa Jana Pawła II, wygłoszone podczas Orędzia na Światowy Dzień Pokoju w 1990 r., :"Zagrożeniem dla pokoju na świecie jest nie tylko wyścig zbrojeń, ale także brak należytego szacunku dla przyrody".
W drodze do miejsca docelowego mieliśmy przyjemność odwiedzić miasto Kraków – słynącego z pełna legend, bezcennych zabytków architektury oraz sztuki. Na nowo mogliśmy przypomnieć sobie Legendę o Smoku Wawelskim, zobaczyć najbardziej znane i zadziwiające zabytki Krakowa m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki z zachwycającym Ołtarzem Wita Stwosza.
Następnego dnia dojechaliśmy do urokliwej miejscowości Zawoja będącego naszym głównym punktem szkolenia, którego tematem było ”Gospodarowanie w drzewostanach po gradacji kornika drukarza oraz zagospodarowanie turystyczne w Babiogórskim Parku Narodowym”. Kolejny dzień rozpoczęliśmy aktywnie wyruszając na zdobycie najwyższych gór polskich Beskidów – Babią Górę, która zaskoczyła nas swoją wyjątkowością i malowniczością oraz kapryśnym humorem. W ramach szkolenia mieliśmy przyjemność gościć się w Nadleśnictwie Sucha. Wizyta ta była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń.
Leśnicy z Nadleśnictwa Sucha zaprezentowali uwarunkowania gospodarki leśnej w górach. Lasy górskie różnią się od nizinnych, głównie składem gatunkowym oraz specyfikacją pracy. W Nadleśnictwie Sucha dominują buki i jodły oraz świerk. Rozmawialiśmy o stosowanych odnowieniach, metodach pielęgnacji, walce z kornikiem oraz o trudnych warunkach zrywki drewna, w których nie stosuje się maszyn do tego przeznaczonych - harwesterów i forwarderów.
Ostatniego dnia szkolenia odwiedziliśmy Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Doliny Barczycy”, który został powołany do życia w 2011 roku przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Jest to miejsce służące do promowania zrównoważonej gospodarki leśnej, wspierania badań naukowych i prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa. LKP Lasy Doliny Baryczy w całości znajduje się w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. W jego skład wchodzą Nadleśnictwo Milicz – o pow. 26 349 ha oraz Nadleśnictwo Żmigród – o pow. 16 030 ha. Łączna powierzchnia LKP Lasy Doliny Baryczy wynosi 42 379 ha.



Opublikowano: 20.09.2023



Opublikowano: 10.09.2023
tekst: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus
Delegaci Oddziału Nadnoteckiego uczestniczyli konferencji naukowej "Wielofunkcyjna gospodarka leśna dla realizacji współczesnych potrzeb ochrony środowiska i oczekiwań społecznych" oraz w 122 Zjeździe Delegatów PTL, które odbyły się w dniach 7 - 9 września 2023 r. w Wałbrzychu. Jak co roku konferencja składała się z części referatowej oraz praktycznej - wyjazdowej. Mieliśmy okazję nie tylko wysłuchać ciekawych wystapień, ale również zwiedzić poznać nadlesnictwa regionu i odwiedzić atrakcje turystyczne - zamek Książ, Kościołu Pokoju w Świdnicy i Jaworze, pałac w Bolkowie i wiele innych.
W trakcie Zjazdu Delegatów, w uznaniu za włożoną pracę i zaangazowanie zostali odzaczeni następujący czlonkowowie naszego oddziału:
Odznaką złotą:
- Krzysztof Dymek
- Rafał Cieślak
Odznaką srebrną:
- Barbara Thomas - Trybus
- dr Paweł Michał Owsianny,
- Andrzej Rajek,
- Robert Samek,
- Tomasz Michalak,
- Tomasz Winiarski,
- Zbigniew Jasiński vel Flasiński.



Opublikowano: 02.09.2023
autor: Ludwik Idzik
zdjęcia: Ludwik Idzik, Szymon Tyde
W rajdzie w sumie uczestniczyły 662 osoby na 6 trasach.



Opublikowano: 29.08.2023
zdjęcia: Kazimierz Nadolczak
W dniu 26.07.2023 r. Koło PTL przy Nadleśnictwie Krucz przy współpracy CPLP zorganizowało w Goraju prelekcję dla emerytów leśnych, pracowników lasów państwowych , oraz innych osób zainteresowanych, której tematem były:
Polskie Towarzystwo Leśne – historia i teraźniejszość


