Pamięci Naszym Leśnikom
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Konrad Lebiedowicz
zdjęcia: Paulina Pankowska - Niezborała

Wzorem roku ubiegłego w związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych uhonorowaliśmy pamięć zmarłych pracowników nadleśnictwa. 30 października b. r. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego odwiedzili okoliczne cmentarze by zapalić symboliczny znicz zmarłym koleżankom i kolegom. Wizyty na cmentarzu często skłaniają nas do refleksji nad życiem i przemijaniem. Stojąc nad mogiłami naszych najbliższych, tych których nie ma już z nami, uświadamiamy sobie, że wiele rzeczy mogliśmy zrobić inaczej, lepiej a jednak nie wszystko da się już naprawić. Dlatego cytując księdza Jana Jakuba Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą”.    42 Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie „Lipień Drawy”
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Sebastian Niezborała
zdjęcia :Tadeusz Pietrykowski
 
20.10.2019r., Koło PTL przy Nadleśnictwie Krzyż współuczestniczyło w organizowaniu 42 Ogólnopolskich Zawodów Wędkarskich w dyscyplinie muchowej „Lipień Drawy”, których patronatem były Wiadomości Wędkarskie.Zawody odbyły się przy malowniczo położonej nad rzeką Drawą Leśniczówce Dębina, w których uczestniczyły 32 osoby.
Sklasyfikowano 20 zawodników, w tym 1 kobietę i 19 mężczyzn.
 
I miejsce i 990 pkt zdobył pan Marcin Prządka.
II miejsce i 840 pkt przypadły panu Maciejowi Żebrowskiemu.
II miejsce i 390 zdobytych punktów dla pana Bogdana Wizy.
 
Specjalną nagrodę ufundowaną przez Nadleśnictwo Krzyż i PTL przyznano jedynej uczestniczce zawodów pani Marzenie Violi. Zawody upłynęły w bardzo miłej  atmosferze, gdzie przy ognisku  toczone rozmowy  wędkarzy i Naszych leśników na tematy ochrony przyrody i bioróżnorodności  nie miały końca. Z niecierpliwością czekamy na następne zawody za rok, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
 
           
 Leśny Festyn Edukacyjny w Krzyżu
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Paulina Pankowska-Niezborała, Konrad Lebiedowicz; 
zdjęcia: Bogusława Nowak, Tomasz Nowak.

W minioną niedzielę, 30 czerwca 2019r., przy wiacie rekreacyjno – dydaktycznej w leśnictwie Rzeczyn odbył się Leśny Festyn Edukacyjny połączony z lokalnymi obchodami 95- lecia Lasów Państwowych, którego organizatorem było Nadleśnictwo Krzyż przy współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż. Podczas Festynu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego zorganizowanego przez tutejsze Koło PTL z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, w którym w dwóch kategoriach wyłoniono najlepsze i najciekawsze prace. W kategorii „Fauna i flora”: III miejsce za zdjęcie „Zaskroniec” powędrowało do Pana Waldemara Grasia, II miejsce za zdjęcie „Ważki” do Pani Aleksandry Nowak, I miejsce za zdjęcie „Jaszczurki” do Pana Jerzego Kościjanczuka. W kategorii „Leśny Krajobraz”: III miejsce za zdjęcie „Rzeka Drawa” powędrowało do Pana Łukasza Pertka, II miejsce za zdjęcie „Zawilcowe kobierce w lesie bukowym” do Pana Waldemara Grasia oraz I miejsce za zdjęcie „Las sosnowy o wschodzie słońca” do Pana Jerzego Kościajnczuka. Nagroda specjalna w kategorii „Międzynarodowy Dzień Lasów” czyli pokaż Nam jak można świętować ten dzień, powędrowała do Zuzanny Górskiej uczennicy Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim, za zdjęcie propagujące prawidłowe zachowanie się w lesie podczas spaceru z psem. Laureatom, nagrody wręczyli Pan Tadeusz Grupiński Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzyż oraz Pan Marek Andrzejewski Zastępca Nadleśniczego, przewodniczący jury konkursowego. Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje, życząc dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii oraz już dziś zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu w marcu 2020r.

     
 Prezentacja niezwykłych drzew w Nadleśnictwie Krucz.
Opublikowano: 14.11.2019


autor: Kazimierz Nadolczak

W dniu 24.10.2019r  Koło PTL przy Nadleśnictwie Krucz przedstawiło przezentację pt. ''Szlakiem okazałych i niezwykłych w formie zewnętrznej drzew na terenie Nadleśnictwa Krucz ''. W prezentacji uczestniczyli pracownicy z biura oraz służba terenowa.

         Porządkowanie cmentarza w Kruczu
Opublikowano: 14.11.2019


autor: Kazimierz Nadolczak

Jak co roku, przed Świętem Zmarłych członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Krucz porządkowali leśne mogiły.
Były to groby niemieckich rodzin na terenach leśnych w Leśnictwach Tarnowiec i Gniewomierz.