Festiwal Żubra w Mirosławcu
Opublikowano: 06.07.2024


autor: Małgorzata Butkiewicz, Michał Dubiał
zdjęcia: Małgorzata Butkiewicz, Michał Dubiał


W sobotę 06.07.2024 r. miasto Mirosławiec tętniło życiem podczas corocznego Festiwalu Żubra.
Stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Mirosławiec oraz działające przy nadleśnictwie koło Polskiego Towarzystwa Leśnego było jak oaza natury pośród festiwalowego zgiełku. Udekorowane elementami nawiązującymi do leśnej tematyki, przyciągało wzrok nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Naturalne materiały, takie jak drewno, mech i rośliny, tworzyły ciepłą, przyjazną atmosferę, zachęcając do odwiedzin.
Na stoisku nie zabrakło również materiałów informacyjnych. Edukacyjne plakaty i plansze przybliżały odwiedzającym tematykę leśną, ochronę przyrody oraz zrównoważone korzystanie z zasobów lasu.

              



Etno Tuczno Festiwal
Opublikowano: 06.07.2024


autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Jacek Mójta, Piotr Iwanicki

Dnia 06.07.2024, w malowniczej scenerii dziedzińca Zamku Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie odbyła się V edycja Etno Tuczno Festiwal. Na stoisku promocyjnym nadleśnictwa obecni byli członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno.
 
Główną atrakcją festiwalu był pokaz kulinarny wykonany przez Karola Okrasę, który przyjechał do Tuczna na zaproszenie Nadleśnictwa Tuczno oraz Nadleśnictwo Człopa z okazji jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Podczas pokazu Karol przygotowywał potrawy z produktów pochodzenia leśnego, omawiając przy tym zalety oraz walory smakowe i zdrowotne dziczyzny, ziół i owoców leśnych. Na stoisku Nadleśnictwa Tuczno odbywały się warsztaty decoupage, można było zagrać w Leśne Koło Fortuny, rozpoznawać tropy zwierząt, drzewa, krzewy leśne, grzyby oraz porozmawiać z leśnikami o problemach i wyzwaniach obecnego leśnictwa.
Podczas festiwalu prezentują się również okoliczni artyści i rzemieślnicy, których dzieła sztuki i produkty można było podziwiać oraz nabyć na licznych stoiskach. Równolegle odbywały się również różnego rodzaju warsztaty – wikiliniarskie, gliniarskie, bębniarskie. Nie zabrakło również Etno koncertów – wystąpiły zespoły takie jak: Alameda, Bezjahzgh, Moribaya, Svanhy.

         
 



10-lecie "Rybołówów on-line" w Lipce
Opublikowano: 25.06.2024


autor: Piotr Wandas
zdjęcia: Piotr Wandas


Z okazji okrągłej rocznicy 10 lecia transmisji online z gniazda rybołowa w Nadleśnictwie Lipka, w dniu 25 czerwca br. zorganizowaliśmy konferencję, która podsumowała te działania. Była to okazja do przypomnienia początków transmisji oraz licznych punktów zwrotnych w życiu rybołowów w naszym gnieździe, które cieszy bardzo dużą popularnością wśród oglądających transmisje na żywo. Wykładowcami na tej konferencji byli:  dr hab. Inż. Tadeusz Mizera Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił różne aspekty ochrony najcenniejszych gatunków zwierząt w Polsce, a w szczególności przedstawił nie tylko problemy ale i również sukcesy w ochronie rybołowa. Między innymi stwierdził, że populacja rybołowa w Polsce wzrosła dzięki zakładaniu sztucznych gniazd na słupach wysokiego napięcia wykonanych przez leśników we współpracy z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. W obecnym roku ilość tych pięknych ptaków określa się 40 par lęgowych. O ochronie rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000 w ramach programu realizowanego przez Lasy Państwowe opowiadała  Aleksandra Flis z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaś Tomasz Konieczny Nadleśniczy z Nadleśnictwa Zlotów oraz Dominika Nadolna z Nadleśnictwa Lipka przypomnieli historię zakładania sztucznych gniazd dla rybołowa w Nadleśnictwie Lipka oraz historię transmisji online z gniazda.

         



X Wroniecka Dycha
Opublikowano: 16.06.2024

autor: Adam Woźniak
zdjęcia: Marek Nowak, Adam Woźniak

We Wronkach  16.06.2024 r. odbyła się kolejna, tym razem jubileuszowa edycja biegu - „X Wroniecka Dycha”. Bieg główny na dystansie 10 km rozpoczynał się o godzinie 10:00, następnie bieg na dystansie 5 km, marsz dla miłośników nordic walking oraz bieg dla najmłodszych uczestników. Łącznie udział w biegu i marszu wzięło udział 429 zawodników. Wśród biegaczy byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Wronki, którzy próbowali swoich sił w sportowych zmaganiach. Tradycyjnie na takim wydarzeniu nie zabrakło stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa Wronki oraz obecności członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki. Członkowie Koła PTL dla starszych słuchaczy prowadzili pogadanki na temat Działalności Nadnoteckiego Oddziału PTL oraz zapoznania z działalnością Lasów Państwowych w obszarze prowadzenia gospodarki leśnej w różnych jej aspektach, natomiast dla dzieci przygotowane zostały gry, zabawy, konkursy oraz zadania praktyczne. Atrakcją wydarzenia było wręczanie wszystkim uczestnikom zawodów sadzonek drzew z Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Wronki.

          



Festyn dla dzieci i młodzieży w Wartosławiu
Opublikowano: 15.06.2024

autor: Alicja Sztukowska
zdjęcia: Alicja Sztukowska, Zbigniew Rusinek
 

15 czerwca w miejscowości Wartosław – wsi położonej w gminie Wronki, odbył się gminny festyn dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla najmłodszych moc atrakcji takich jak np. fotobudka, kopuła audiowizualna, teatrzyk Blaszany Bębenek, pokazy konne czy konkurs rodzinny. Na festynie nie zabrakło także członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki. W namiocie Nadleśnictwa można było zakręcić leśnym kołem fortuny (które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i  młodzieży, ale także i dorosłych uczestników wydarzenia), rozwiązać krzyżówki i quizy o tematyce leśnej oraz zapoznać się z drewnem pochodzącym z różnych gatunków drzew dzięki rozbudowanej ksylotece.