Historia zapisana w lasach Nadleśnictwa Durowo
Opublikowano: 03.11.2019


autor: Barbara Thomas- Trybus

W słoneczną sobotę 12 października br. do Nadleśnictwa Durowo przyjechała wycieczka z Osiedlowefgo Domu Kultury "Bajka" w Poznaniu. Jej uczestnicy  od rana zwiedzali Wągrowiec, a koło południa udali się na rajd organizowany przez członków Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo. Trasa rajdu została opracowana tak aby nie tylko pokazać piękne lasy, ale również kawałek historii naszego regionu. Udaliśmy się więc do grobowca rodziny Kegel - dawnych zarządców gruntów dookoła Wągrowca oraz do siedziby nadleśnictwa, gdzie aż do początku XX wieku mieszkała wspomniana rodzina. Kolejnym punktem wycieczki było miejsce straceń wągrowieckich patriotów podczas II Wojny Światowej, również położone w lesie. Ostatnim punktem programu było oczywiście spotkanie w Ośrodku Edukacji Leśnej, gdzie rajdowicze mieli okazję odpocząć w leśnym otoczeniu.

         IX wielkie grzybobranie w Kaliszu Pomorskim.
Opublikowano: 03.11.2019


autor: Damian Kmiecik

W sobotę 12.10.2019 r. odbyło się IX Wielkie Grzybobranie organizowane przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim oraz Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim. Współorganizatorem imprezy było działające przy Nadleśnictwie Koło Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego.
IX edycja Wielkiego Grzybobrania była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wzbogaciliśmy ją o Grę Terenową „Leśni Odkrywcy”. Zabawa polegała na znalezieniu 10 stanowisk rozmieszczonych na terenie grzybobrania i rozwiązaniu trzech zagadek lub zadania, za które otrzymywało się naklejkę. Stanowiska podzielone były tematycznie, przy nich stanęli przedstawiciele różnych instytucji, między innymi: Grupa Lodołamacze z Kalisza Pomorskiego, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Kalisza Pomorskiego, klasa wojskowa, strażacka i sportowa oraz Grupa Medical Team z Liceum z Kalisza Pomorskiego, Harcerze ze szkoły podstawowej w Pomierzynie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 21 w Kaliszu Pomorskim, Koło Łowieckie „Wieniec” w Mirosławcu, Straż Miejska z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim, Ochotnicza Straż Pożarna z Kalisza Pomorskiego oraz Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.
Tegoroczne grzybobranie, ze względu na wielki urodzaj grzybów oraz wspaniałą, słoneczną pogodę należało do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok na kolejne X Wielkie Grzybobranie.

         Rajd rowerowy "Rusz się człowieku" w Krzyżu Wielkopolskim
Opublikowano: 03.11.2019


tekst: Paulina Pankowska-Niezborała.
zdjęcia: Konrad Lebiedowicz


Dnia 28 września 2019r., odbył się rodzinny rajd rowerowy pod hasłem „Rusz się człowieku”, jest to cykliczna impreza sportowo-rekreacyjna organizowana przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim. W tym roku w edycji jesiennej Nadleśnictwo Krzyż oraz Polskie Towarzystwo Leśne oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż włączyło się w współorganizację i zaproponowało rajd malowniczymi leśnymi ścieżkami rowerowymi, połączony z wykładem przedstawicieli PTL oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż na temat „Las – podstawowe gatunki drzew i krzewów lasotwórczych, ochrona lasów, charakterystyka poszczególnych warstw lasu oraz ich mieszkańcy, zmiany zachodzące w ekosystemie lasu na przełomie jesieni i zimy”. Wykład został przeprowadzony w połowie trasy rajdu na terenie leśnictwa Rzeczyn. W rajdzie uczestniczyło 125 osób. Trasę rajdu opracowali leśnicy z Nadleśnictwa Krzyż, którzy przewodzili wycieczce. Trasa rajdu przebiegała począwszy od siedziby Nadleśnictwa Krzyż w Łokaczu Małym, wzdłuż malowniczego jeziora Królewskiego, ścieżkami leśnymi aż pod wiatę rekreacyjno – dydaktyczną w leśnictwie Rzeczyn. Na miejscu na uczestników rajdu czekało ognisko, posiłek, warsztaty edukacyjno - przyrodnicze oraz pokaz zorganizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, sztuk walki Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki. Wspaniała pogoda, która dopisała uczestnikom rajdu w tym dniu oraz wspólna integracja na mecie, sprawiła, że rajd był udany i zapadnie uczestnikom na długo w pamięci.

    Pomniki Niepodległości w Nadleśnictwie Złotów
Opublikowano: 24.10.2019


autor: Łukasz Galimski
zdjęcia: Łukasz Galimski / Bartłomiej Sijka

 
W Nadleśnictwie Złotów ustanowiono 25 pomników przyrody – 24 drzewa i 1 strumień. To efekt zainicjowanej w minionym roku przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów akcji „Pomniki Niepodległości”. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, złotowscy leśnicy chcieli uczcić tak ważną dla Polaków rocznicę. Pomniki są nietypowe – żywe, łączące potrzebę ochrony przyrody i wartości historyczno-kulturowych. Przeprowadzona akcja doskonale wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Leśnego. Pomniki można oglądać na specjalnie przygotowanej mapie – link poniżej 
http://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1J5hOuZ8uyrBWp4YK1WYyJygtBifCQhA&ll=53.34391601483946,17.035642900000084&z=11

          
 V rajd graniczny NW w Jeziorkach
Opublikowano: 24.10.2019

autor: Kamila Wojtas, Karolina Hutek, Bartosz Siwak
zdjęcia: Bartosz Siwak


21 września 2019 r. w Jeziorkach (gmina Kaczory) odbył się V Rajd Graniczny Nordic Walking, na którym Nadleśnictwo Kaczory i Koło PTL działające przy nadleśnictwie zaprezentowało swoją działalność.
Organizatorzy rajdu przygotowali prawdziwą lekcję patriotyzmu i historii. Zapewnili możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania jej w obszarze Natura 2000. Zaproponowano 2 trasy. Trasa piesza wiodła w pobliżu dawnej granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż fortyfikacji niemieckich, po drodze podziwiano nasz piękny las. Trasa druga - rowerowa z Piły do Jeziorek, a dalej Brodna – Śmiłowo – Jeziorki.
Leśnicy z Kaczor zaproponowali uczestnikom – dorosłym i dzieciom naukę przez zabawę. Najmłodsi układali puzzle, rozwiązywali łamigłówki, wykreślanki, kolorowali przyrodnicze obrazki. Chętnych do uczestnictwa we wspólnej zabawie nie brakowało. Każdy otrzymał w nagrodę pamiątkowy gadżet.