Obchody 120 lat OSP Chodzież z udziałem miejscowych leśników.
Opublikowano: 17.05.2022


autor: Jacek Zwierzyński
zdjęcia: Jacek Zwierzyński

W niedzielę 15 maja 2022 r. w Chodzieży odbyły się uroczystości związane z obchodami 120-lecia powstania lokalnego OSP oraz 30-lecia powstania jednostki PSP czyli impreza pod nazwą Powiatowy Dzień Strażaka. W takiej uroczystości nie mogło zabraknąć leśników, dla których współpraca ze strażakami jest jakże ważna – nie raz przecież pomagali nam chronić i ratować lasy, w których gospodarzymy…

Obchody rozpoczęły się na chodzieskim rynku, gdzie odbyły się uroczystości religijne i te o charakterze oficjalnym. Święty Florian nie patronuje wyłącznie strażakom ale jest również Patronem Miasta Chodzież. Stąd też uczestnikom uroczystości towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy obserwujący przebieg wydarzeń. Na frekwencję miała również pozytywny wpływ zapewniona przez organizatorów piękna pogoda. Oficjalną część obchodów zakończył przemarsz pocztów sztandarowych, którym towarzyszyła orkiestra oraz kolumna wspaniale prezentujących się strażackich wozów bojowych.
 
Po części oficjalnej, na terenach położonych w pobliżu malowniczego Jeziora Chodzieskiego odbył się piknik, na którym prezentował się zarówno sprzęt strażacki jak i również zaprzyjaźnione ze strażakami firmy i organizacje. Wśród nich i my czyli Nadleśnictwo Podanin oraz działające przy nadleśnictwie koło Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wspomniana wyżej piękna pogoda oraz fakt, że mieszkańcy najwyraźniej chcieli i mogli wreszcie odetchnąć od obostrzeń pandemicznych sprawiły, że leśne namioty i wystawy były bardzo licznie odwiedzane. Pozwalało nam na przekazywanie wiedzy i naszego punktu widzenia na sprawy związane z lasem i leśnictwem licznym odbiorcom w każdym wieku…

        Leśne porządki.
Opublikowano: 17.05.2022


autor: Małgorzata Ufnowska
zdjęcia: Małgorzata Ufnowska

W sobotę 7 maja br. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Okonek spotkali się z harcerzami 15 Drużyny Harcerskiej ”Czarne Stopy”, by wspólnie popracować „Pro bono silvae”-dla dobra lasu. Praca ta polegała na wygrabieniu i odsłonięciu całej trasy ścieżki przyrodniczej „Nad Jeziorem Leśnym” z zalegających liści i gałęzi oraz pozbieraniu śmieci w bezpośrednim jej otoczeniu. Pogoda dopisała, więc i frekwencja była bardzo dobra. W akcji uczestniczyło blisko 30 osób, więc uporaliśmy się z zadaniem błyskawicznie. Po wykonaniu tego zadania okazało się, że niektórzy mają ochotę na więcej. Grupa starszych harcerzy, którzy pracują na wyższy stopień harcerski, podjęła dodatkową inicjatywę wysprzątania fragmentu szlaku rowerowego z przystankami edukacyjnymi „W Dolinie Pięciu Rzek”. Na tym odcinku szlak był zamknięty przez kilka ostatnich lat z powodu złego stanu technicznego kładki na rzece Czarnej, stąd nie uczęszczany szlak znacznie zdziczał i wymagał sporego wkładu pracy. Dzięki harcerzom i członkom Polskiego Towarzystwa Leśnego  posprzątane obiekty turystyczne Nadleśnictwa Okonek są przygotowane do przyjęcia wszystkich miłośników leśnych wrażeń.

         PTL na XXII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegu na Orientację.
Opublikowano: 17.05.2022


autor: Magdalena Lupa - Witczak
zdjęcia: Magdalena Lupa - Witczak


W dniach 6-8 maja 2022 roku na terenie Nadleśnictw Złotów i Lipka odbyły się XXII Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację. W dwóch konkurencjach, udział wziął nasz kolega Paweł Remiszewski reprezentując Koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa.  W konkurencji bieg sprinterski Paweł zajął 8 miejsce w kategorii weteran, natomiast w konkurencji bieg klasyczny był szósty w kategorii m40. Gratulujemy!

         EKOmajówka w Potrzebowicach
Opublikowano: 09.05.2022

tekst: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
zdjęcia: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła


Maj, to idealny czas by wybrać się na piknik, na łąkę lub do lasu. Taką okazję mieli wszyscy, którzy  8 maja 2022 r. przyszli na  EKOmajówkę organizowaną przez Nadleśnictwo Potrzebowice. Moc atrakcji czekał na tych, którzy postanowili wolny czas spędzić na świeżym powietrzu, na terenie naszego arboretum. Odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe biorąc udział w marszu nordic walking, rajdzie rowerowym, czy wspinając się na drzewo pod fachowym okiem instruktora. Można było wykazać się kreatywnością, biorąc udział w  twórczych warsztatach, czy zostać szczęśliwym posiadaczem drzewka, w zamian za plastikowe nakrętki. Wśród wielu stoisk, nie zabrakło stoiska naszego Koła PTL,  którego członkowie niestrudzenie odpowiadali na pytania, zainteresowanych tematami leśno-przyrodniczymi odwiedzających.
          

Walne Zebranie Delegatów Kół Oddziału Nadnoteckiego
Opublikowano: 08.05.2022

W dniu 06 maja 2022 w Masztalarni w Goraju odbyło się Walne Zebranie Delegatów Kół Oddziału Nadnoteckiego. W Zebraniu Delegatów uczestniczyli również specjalni goście: Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego dr. inż. Janusz Dawidziuk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr. inż. Andrzej Brusiło oraz emerytowany Dyrektor RDLP w Pile mgr inż. Ryszard Standio, który na emeryturę odszedł w styczniu br. z funkcji Nadleśniczego Nadleśnictwa Okonek.

Spotkanie rozpoczął referat Przewodniczącego ZG nt.: "Realizacja polskiego modelu wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w konfrontacji z programami ochrony środowiska UE Quo vadis polskie leśnictwo?"

          
 
Na wstępie części sprawozdawczej wyświetlono film "Sylwan- duma polskiego leśnictwa", a Przewodniczący ZG wręczył Złotą Odznakę Honorową Zastępcy Przewodniczącego Oddziału Kol. Jackowi Zwierzyńskiemu, odznakę tę nadał mu 120 Zjazd Delegatów Oddziałów, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku w Katowicach. Tradycją jest podziękowanie i pożegnanie przez Zarząd Oddziału Nadnoteckiego PTL odchodzącym na emeryturę Nadleśniczym i Dyrektorom pilskiej dyrekcji LP. W tej części podziękowano Ryszardowi Standio za wkład jaki wniósł on na rzecz polskiego i pilskiego leśnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego.

         

         

W bieżącym roku Zebranie miało charakter sprawozdawczo- wyborczy, wybrano więc nowy Zarząd na kadencję 2022-2026. Przed wyborami na nową kadencję Przewodniczący Oddziału: Sławomir Kmiecik, Sekretarz: Krzysztof Dymek oraz Skarbnik: Sławomira Łabudzka zrezygnowali z dalszej działalności w Zarządzie Oddziału. W związku z powyższym ustępujący Zarząd oraz Delegaci podziękowali ww. osobom za wieloletnią pracę.

Skład nowego Zarządu w kadencji 2022-2026:
  1. Krzysztof Kanecki- Przewodniczący
  2. Jacek Zwierzyński- Zastępca Przewodniczącego
  3. Grażyna Nagórska- Skarbnik
  4. Magdalena Lubińska- Sekretarz
  5. Krzysztof Czub
  6. Iwona Malinowska
  7. Michał Nowak
  8. Tomasz Partyka
  9. Barbara Thomas- Trybus
  10. Michał Zaleski
Sprawozdanie Zarządu Oddziału z kadencji 2018-2022 można pobrać TUTAJ.