Porządkowanie terenu przy leśnych mogiłach w Kruczu
Opublikowano: 06.11.2023

tekst: Kazimierz Nadolczak
zdjęcia: Kazimierz Nadolczak, Piotr Kępa
 
Jak co roku przed Świętem Zmarłych członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz uporządkowali teren przy leśnych mogiłach w Leśnictwie Gniewomierz i Tarnowiec.
 
     Porządkowanie cmentarzy w Potrzebowicach
Opublikowano: 06.11.2023

tekst: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
zdjęcia: Jacek Fręś, Krzysztof Antczak, Adam Pikuła


Jak co roku 26.10.2023 r. przed uroczystościami Wszystkich Świętych pracownicy naszego Nadleśnictwa, w tym członkowie Koła PTL,  zadbali o  stare cmentarze i nagrobki, które pozostały po zapomnianych osadach i ich mieszkańcach. Znicze zapalono również na grobach wszystkich naszych pracowników i współpracowników, którzy odeszli. 
          Spacer z leśnikiem nad Bukówką
Opublikowano: 28.10.2023


autor: Karolina Śpiewak
zdjęcia: Karolina Śpiewak

W pięknej jesiennej aurze w ostatnią sobotę października, odbył się kolejny Spacer z leśnikiem, który prowadzili m.in. członkowie naszego Koła PTL przy nadleśnictwie. Wycieczka prowadziła wzdłuż malowniczej rzeki Bukówki. W spacerze wzięło udział prawie 50 osób, byli nawet goście z Poznania. Uczestnicy wycieczki poznali wiele ciekawostek o Bukówce i zwierzętach zamieszkujących okoliczne tereny. Na koniec każdy mógł się rozgrzać kubkiem ciepłej kawy i herbaty i posilić kiełbaską z ogniska.

    Jesienne porządki i sadzenie w arboretum przy Nadleśnictwie Potrzebowice
Opublikowano: 20.10.2023

tekst: Monika Bartłomiejczyk - Pikuła
zdjęcia: Adam Pikuła

 
Wczesnym popołudniem 10 października 2023 r., wykorzystując  jesienne promienie słońca, członkowie naszego Koła PTL spotkali się  na wspólnej akcji porządkowania arboretum. Akcja miała na celu uporządkowanie istniejących zadrzewień  oraz posadzenie nowych drzew i krzewów, m.in. miłorzębów, żywotników, wierzb, cyprysów, trzmielin, perukowca. Po wykonanej pracy, był czas na mały posiłek przy ognisku. Arboretum przy nadleśnictwie jest  miejscem otwartym i chętnie  odwiedzanym. Przyciąga wszystkich, którzy chcą spędzić czas na łonie natury, a przy okazji skorzystać z coraz bogatszej oferty edukacyjnej. Uporządkowanie terenu i wprowadzenie nowych nasadzeń przez członków naszego Koła, na pewno przyczyni się do uatrakcyjnienia tego miejsca. Teraz poczekamy do wiosny, by znowu wkroczyć do akcji.

          Wyjazd szkoleniowy do Gołuchowa
Opublikowano: 20.10.2023

tekst: Kazimierz Nadolczak
zdjęcia: Kazimierz Nadolczak


W dniu 10.X.2023 r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Gołuchowa w celu zapoznania się z działalnością Ośrodka Kultury Leśnej oraz zwiedzania obiektów kompleksu wystawienniczo-edukacyjnego ośrodka. Odwiedziliśmy Muzeum Leśnictwa w skład, którego  wchodzi Oficyna, dawne budynki podworskie – Powozownia, Owczarnia, Dybul, Obora. Obiekty edukacyjne eksponowane są w interesujący i nowoczesny sposób. Park-arboretum utworzony w II połowie XIX wieku o powierzchni 158 ha, jest bardzo dobrze utrzymany. W parku-arboretum rośnie ok 80 000 drzew, w tym wiele pomników przyrody oraz drzewa rzadkie i egzotyczne. Byliśmy również w znajdującym się na terenie parku zamku - muzeum z XVI wieku, z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki; obecnie  jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.