Spotkanie na stanicy w Piecniku
Opublikowano: 14.09.2022


autor: Michał Dubiał

zdjęcia: Robert Homel

Podczas jednego z wakacyjnych turnusów na stanicy w Piecniku odbyło się spotkanie z przebywającymi na łonie natury obozowiczami. Tematem przewodnim spotkania były funkcje lasu. Z uwagi na fakt, że harcerze lubią wędrować po lesie i poznawać otaczającą ich przyrodę, grupa młodych ludzi zadawała bardzo dużo ciekawych i wymagających pytań, na które chętnie odpowiadali zaproszeni do Piecnika leśnicy.
Spotkania z leśnikiem na stanicy odbywają się cyklicznie, dlatego już nie możemy doczekać się kolejnego zaproszenia.

         "Zamiast grać na komputerze jeżdzimy na rowerze"
Opublikowano: 14.09.2022


autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub


W dniu 03 września, po raz kolejny nasze Koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, wspólnie ze Stowarzyszeniem Wspierania i Rozwoju  Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z  Autyzmem, Zaburzeniami  Pokrewnymi  i ADHD " Drużyna  Ananasów  i  Przyjaciele ",zorganizowało  rodzinny rajd rowerowy, którego hasłem było „Zamiast grać na komputerze jeździmy na rowerze”. Trasa rajdu przebiegała przez tereny leśne Nadleśnictwa Wałcz, od Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej "Morzycówka"  do bazy AKŻ, nad jeziorem Bytyń Wielki w miejscowości Nakielno. Rajd tradycyjnie rozpoczęliśmy od przeprowadzenia zajęć o tematyce leśnej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej "Morzycówka". Następnie przejechaliśmy do miejscowości Nakielno, gdzie nad jeziorem Wielki Bytyń dla wszystkich uczestników zorganizowaliśmy konkursy z ochrony przyrody, wiedzy o lesie i pracy leśnika. Dla najmłodszych uczestników zorganizowano wiele zabaw zręcznościowych.

         PTL na XIX Leśnym Rajdzie Rowerowym
Opublikowano: 14.09.2022


autor: Ludwik Idzik
zdjęcia: Mirosław Łachut; Damian Turuk; Marta Miller


W dniu 3 września 2022 r. odbył się XIX Leśny Rajd Rowerowy, w którym na 6 trasach rowerowych uczestniczyło 538 osób. Uczestnicy rajdu podczas aktywnego wypoczynku mogli zapoznać się  z walorami naszych lasów oraz pogłębić wiedzę na temat otaczającej przyrody. Podczas zakończenia rajdu odbyło się kilka konkursów o różnej tematyce, m.in wiedzy przyrodniczo leśnej, gdzie Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego był jednym z fundatorów nagród.

Dodatkowo członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Jastrowie w ramach trasy jastrowskiej także zorganizowali konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej. W tematyce konkursu nie zabrakło pytań związanych z PTL. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni publikacjami książkowymi  dotyczącymi flory i fauny naszych lasów.

Zapraszamy za rok, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, na jubileuszową XX edycję Leśnego Rajdu Rowerowego z zakończeniem w Jastrowiu.

         XIX Leśny Rajd Rowerowy
Opublikowano: 05.09.2022

autor: Piotr Wandas
zdjęcia: Piotr Wandas


Corocznie w pierwszą sobotę września z sześciu nadleśnictw tj. Jastrowie, Lipka, okonek, Płytnica, Zdrojowa Góra oraz Złotów wyruszają rowerzyści na leśne trasy prowadzące do jednego z organizatorów, w tym roku do Nadleśnictwa Lipka. Na trasy o różnej długości od 34 do 73 kilometrów wyruszyło w tym roku 538 rowerzystów, którzy pokonali trasy o łącznej długości 308 km. Finał rajdu to okazja zarówno do licznych rozmów wśród rowerzystów  jak również do wzięcia udziału w konkursach sprawnościowych jak i wiedzy przyrodniczo-leśnej. Polskie Towarzystwo Leśne od wielu lat współuczestniczy w organizacji tego rajdu oraz funduje nagrody min. rower. Leśny Rajd Rowerowy to impreza popularna wśród aktywnych rowerzystów, jest okazją do zaprezentowania walorów obszarów leśnych jako miejsce wypoczynku oraz miejsce do uprawiania popularnych dyscyplin sportowych na świeżym powietrzu.

          
 PTL podczas ekstremalnego biegu SURVIWAŁ POMORSKI 2022
Opublikowano: 27.08.2022


autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub


W dniu 21 maja, koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz współorganizowało „SURVIWAŁ POMORSKI-2022” - ekstremalny bieg survivalowy z przeszkodami po terenach dawnego Skansenu Bojowego. Na ponad ośmiokilometrowej trasie rozłożone były ekstremalne przeszkody w formie ścian, zasieków, lin, opon itp. Zróżnicowany teren naszego nadleśnictwa oferował uczestnikom wiele naturalnych przeszkód takich jak: tereny podmokłe, rowy czołgowe, transzeje i męczące podbiegi. Na trasie nie brakowało odcinków z „specjalnych”, na których nawet najtwardsi zawodnicy mieli nie lada wyzwania do pokonania. W biegu wystartowało ponad 500 osób, z których każdy mógł sprawdzić swoje możliwości fizyczne i wytrzymałość psychiczną. Nasze koło PTL, podczas trwania zawodów, skoncentrowało się na promocji Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Lasów Państwowych.