Co huczy w wałeckich lasach?
Opublikowano: 14.03.2025


autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub


W dniu 14 marca członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowali spotkanie edukacyjne dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę na temat sów zamieszkujących wałeckie lasy. Spotkanie rozpoczęliśmy od pogawędek o sowach, podczas których uczestnicy mieli okazję zobaczyć na zdjęciach jak wyglądają „nasze” sowy oraz poznać ich zwyczaje, odgłosy oraz sposób bytowania w polskich lasach. Następnie pełni zdobytej wiedzy, wyruszyliśmy w głąb lasu w poszukiwaniu obecności sów. Szczęście nam dopisało, ponieważ każdy z uczestników miał okazję usłyszeć odgłosy tych tajemniczych ptaków. Wyprawę zakończyliśmy przy ognisku, gdzie piekąc kiełbaski, uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami ze „spotkania” z sowami.

         




Rajd Przemysła w Durowie
Opublikowano: 08.02.2025


autor: Rafał Rojtek
zdjęcia: Rafał Rojtek


W dniu 08.02.2025 Rogoziński Klub Nordic Walking zorganizował "I Rajd Przemysła", przy okazji 30-ego spotkania upamiętniającego uprowadzenie z miasta Rogoźna króla Przemysła II i jego zabicie w miejscowości Marlewo. Start rajdu nastąpił spod pomnikowego dęba o imieniu Przemysł II i wiódł przez teren Leśnictwa Owczegłowy wchodzącego w skład Nadleśnictwa Durowo. W rajdzie uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Pani inżynier Ewa Muszyńska -Roth i miejscowy leśniczy Rafał Rojtek będący członkami PTL Oddziału Nadnoteckiego przy Nadleśnictwie Durowo. Trasa prowadząca przez tereny leśne miała jedną stację, na której leśniczy przedstawił uczestnikom rajdu działalność PTL, przybliżył pracę leśnika z towarzyszącymi tej pracy zadaniami w zmieniających się realiach przyrodniczych, społecznych i gospodarczych. Aktywne uczestnictwo członków PTL, leśników w społecznych inicjatywach stwarza możliwość do przekazania i propagowania wiedzy na tematy związane z przyrodą i lasami. Rajd zakończył się w miejscu startu przy dębie Przemysł II gdzie odbyła się inscenizacja średniowieczna pokaz walki wojów z czasów piastowskich a także poczęstunek i rozdanie pamiątkowych medali.

         



Akcja „Sprzątanie Lasu” w Człopie
Opublikowano: 27.11.2024


autor: Magdalena Lupa-Witczak
zdjęcia: Paulina Redosz-Koziołek

 

W dniu 27 listopada br. odbyła się akcja „Sprzątanie Lasu” zorganizowana przez Nadleśnictwo Człopa, nasze koło PTL oraz UMiG w Człopie. Wspólnie posprzątaliśmy fragment lasu wokół Człopy i jedocześnie zadbaliśmy o nasze lokalne środowisko. W akcji wzięli udział pracownicy nadleśnictwa i urzędu gminy, radni, uczniowie szkoły podstawowej oraz chętni mieszkańcy naszego miasta. Śmieci było sporo, mamy nadzieję, że takie akcje pozostaną w świadomości mieszkańców Człopy i zaowocują większą świadomością ekologiczną. Każdy uczestnik naszej akcji w ramach podziękowania za udział w sprzątaniu,  otrzymał sadzonkę drzewa, aby móc  ją posadzić w ogródku.

         



Wyjazd szkoleniowy Nadleśnictwa Człopa
Opublikowano: 22.11.2024


autor: Magdalena Lupa-Witczak
zdjęcia: Paulina Redosz-Koziołek

 

W dniach 20-22 listopada br. pracownicy  Nadleśnictwa Człopa, w tym członkowie naszego koła PTL, brali udział w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Kaliska  w RDLP Gdańsk. Celem szkolenia było porównanie między nadleśnictwami specyfiki działań w ramach turystyki oraz ochrony przyrody. Podczas szkolenia nasi leśnicy zapoznali się z  funkcjonowaniem małej retencji na terenie Nadleśnictwa Kaliska oraz zwiedzili Arboretum w Wirtach. Jest to najstarszy Leśny  Ogród Botaniczny w Polsce, zajmuje powierzchnię 70 ha i posiada kolekcję 830 gatunków drzew i krzewów. Tam, można było zapoznać się z problematyką związaną z udostępnianiem obszarów leśnych do zwiedzania przez społeczeństwo.

         



Sprzątanie leśnych mogił w Nadleśnictwie Krucz
Opublikowano: 15.11.2024

autor: Joanna Kupka
zdjęcia: M. Strawa, B. Ratajczak i K. Nadolczak


W przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, zgodnie z wieloletnią tradycją, członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz uporządkowali leśne mogiły, znajdujące się na naszym terenie. W Leśnictwie Gniewomierz uprzątnięto mogiłę rodziny Raychów, a w Leśnictwie Tarnowiec mogiły pracowników nieistniejącego już Nadleśnictwa Boruszynek.