PTL zadbało o czyste brzegi wałeckich jezior.
Opublikowano: 24.08.2022


autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Extrawałcz


Po raz kolejny członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz wraz z zaprzyjaźnionymi służbami mundurowymi: Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Rybackiej, Społecznych Strażników Rybackich koła wędkarskiego "Wałcz-Miasto", Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policji,  zorganizowaliśmy wiosenną akcję sprzątania lasu wokół jezior: Klubowe, Ostrowiec-Małe, Głębokie oraz rzeki Dobrzyca. Podczas piątkowej akcji zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, pozostawionych przez turystów, wędkarzy, kajakarzy, rowerzystów. Efekt naszej sobotniej pracy to nie tylko czyste ścieżki rowerowe, plaże, miejsca spacerów i odpoczynku, ale również edukacja osób korzystających z walorów przyrodniczych wałeckich lasów, jezior i rzek, z którymi prowadziliśmy rozmowy podczas naszej akcji „Czysty las – zdrowy wypoczynek”.  Informacja, z naszej akcji ukazała się w lokalnych mediach, gdzie otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii i słów podziękowania za dbanie o przyrodę.

         PTL na Etno Tuczno Festiwal 2022
Opublikowano: 23.08.2022


autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Piotr Iwanicki


16 lipca na dziedzińcu Zamku Wedlów -Tuczyńskich w Tucznie odbyła się trzecia edycja Etno Tuczno Festiwal. Nadleśnictwo Tuczno wraz z członkami koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno wystawiło stoisko promocyjne.
Na stoisku Nadleśnictwa Tuczno można było m.in. wziąć udział w warsztatach i wykonać swoją niepowtarzalną bawełniana torbę, czy zagrać w leśne koło fortuny, gdzie za prawidłowe odpowiedzi przewidziane były drobne nagrody.
Na sąsiednim stanowisku bartnicy z Nadleśnictwa Płytnica drążyli barć. Każdy etap wykonywania barci był szczegółowo omawiany. Więcej ciekawostek odnośnie bartnictwa i pszczół można było dowiedzieć się z wystawy dedykowanych infografik.
Podczas Etno Tuczno Festiwal 2022 prowadziliśmy promocję zdrowej żywności pochodzącej prosto z lasu. W food trucku „Dobre z Lasu” można było spróbować leśnej lemoniady, wędlin z dziczyzny czy burgerów z jelenia i hot dogów  z dzika.
Na festiwalu można było wziąć udział w warsztatach, m.in. z plecenia wianków czy recyklingu muzycznego. Na wielu stoiskach prezentowali się artyści i rzemieślnicy z rękodziełem i produktami lokalnymi.
Wieczorem odbyły się koncerty. Wystąpiły zespoły: Odpoczno, LuaPreta, Kapela Ze Wsi Warszawa.

         

 PTL podczas dni Dni Wągrowca 2022
Opublikowano: 26.07.2022


autor: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus, Aleksandra Gonet


W niedzielę 24 lipca br. w Amfiteatrze Miejskim w Wągrowcu odbył się Piknik Ludowy „Pałuckie dziergótki i inne robótki”. Wydarzenie to było częścią obchodów Dni Wągrowca 2022, podczas których Nadleśnictwo Durowo przy zaangażowaniu członków Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy nadleśnictwie zorganizowało stoisko promocyjno – edukacyjne:
 
Jak zawsze przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji:
  • wystawę edukacyjną o drewnie, jego pochodzeniu i zastosowaniu,
  • możliwość wcielenia się w rolę drwala,
  • okazję aby sprawdzić swój refleks podczas próby rozłupania orzecha,
  • trening zręczność łapiąc motyle,
  • leśne puzzle i klocki,
  • leśne kolorowanki.
         Jarmark ogórkowy
Opublikowano: 25.07.2022

Autor: Aleksandra Makowska
Zdjęcia: Oliwia Ziarniewicz
 
W sobotę 16 lipca odbył się XVII Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym, w którym udział wzięli pracownicy  Nadleśnictwa Kalisz Pomorski. Frekwencja była bardzo wysoka, a licznie przybyli goście i mieszkańcy w leśnych nastrojach próbowali zaklinać pogodę.Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Kalisz Pomorski zostało zaaranżowane pod hasłem „Strażak w lesie”, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć profesjonalny strój strażacki używany podczas akcji gaszenia pożarów, poznać zasady wykorzystania hydronetek, tłumic oraz spróbować sił w napełnianiu na czas tarczy nalewowej symulującej ogień. W trakcie imprezy został zorganizowany konkurs „Nie ma dymu bez tlenu”, zakup nagród konkursowych  dofinasowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pracownicy Nadleśnictwa wraz z Członkami Polskiego Towarzystwa Leśnego służyli pomocą uczestnikom podczas konkursowych zmagań, czuwając nad ich przebiegiem i zachowaniem zasad fair play. Nadleśnictwo przygotowało wiele atrakcji dla dzieci i młodzież, między innymi: rebusy, kolorowanki, zagadki o tematyce przeciwpożarowej, leśne koło fortuny i mega puzzle o tematyce przeciwpożarowej. Za dobrze wykonane zadania  uczestnicy otrzymali  drobne upominki w postaci breloków z logo WFOŚiGW. Nie zabrakło również leśnego akcentu - najmłodsi uczestnicy mogli się zmierzyć w konkurencji sprawnościowej, testującej ich spryt i zręczność przy użyciu zabawek ufundowanych przez Polskie Towarzystwo Leśne. 

          
 Leśne Dukty – Rajd na Orientacje
Opublikowano: 23.07.2022

autor: Piotr Wandas
zdjęcia: Piotr Wandas
 
W sobotę 23 lipca br. w pięknych okolicznościach przyrody na terenie Leśnictwa Kiełpin i okolic odbyła się kolejna edycja imprezy Leśne Dukty – Rajd na Orientację. W organizację tej popularnej imprezy aktywnie zaangażowali się członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Lipka.W tym roku w rywalizacji wzięło udział łącznie 28 drużyn. W kategorii rowerowej na trasie TR50 18 drużyn, a na trasie pieszej TP15 10 drużyn. Zabawa polega na odnalezieniu w jak najkrótszym czasie ukrytych w terenie punktów kontrolnych. Każdy z zawodników otrzymał mapę z naniesioną lokalizacją tych punktów. Łącznie w zawodach wzięło udział 64 zawodników, każdy z nich otrzymał drobne upominki a po ukończeniu tras na wszystkich czekał dokonały posiłek i ognisko przy którym długo 
dyskutowano o przygodach, które każdego spotkały podczas rajdu. Najlepsze drużyny w kategorii rowerowej oraz pieszej otrzymały pamiątkowe dyplomy wykonane na drewnianej desce sosnowej oraz zestaw przetworów z darów z lasu.