„Z rodziną po choinkę” w Tucznie
Opublikowano: 14.12.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia: Piotr Iwanicki
 
Członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa w dniu 14.12.2019 r. zorganizowali akcję „Z rodziną po choinkę”. Akcja miała na celu propagowanie wyboru żywej choinki i przyczynianie się do legalnego sposobu stania się jej właścicielem. Członkowie koła i pracownicy nadleśnictwa zorganizowali dla dzieci warsztaty. Dzieci mogły narysować jak wyobrażają sobie swoją wymarzoną choinkę oraz jak rodzice mają ją udekorować. Na rysunkach nie zabrakło też dużych prezentów. Czas spędzony przy wyborze i kupnie bożonarodzeniowego drzewka został uatrakcyjniony ogniskiem, nad którym można było upiec kiełbaski oraz gorącymi napojami serwowanymi pod altaną nadleśnictwa. Mile spędzony czas przedświąteczny przy dźwiękach świątecznych piosenek został przyjęty z entuzjazmem przez osoby przybyłe na akcję zorganizowaną przez członków PTL i Nadleśnictwo Tuczno. Choinki zostały pozyskane w ramach cięć pielęgnacyjnych.

          Szturmem na Smolary!
Opublikowano: 09.12.2019

autor: Patrycja Wajer
zdjęcia: Krzysztof Nagórski, Patrycja Wajer
 
Sobota 23.11.2019 r. członkom Koła PTL przy Nadleśnictwie Płytnica upłynęła pod hasłem wspólnej akcji „Szturmem na Smolary!”. Działacze Koła i pracownicy Nadleśnictwa Płytnica wraz z rodzinami stworzyli liczną grupę, dzięki czemu w ciągu jednego dnia przeprowadziliśmy aż dwa działania. Jedna załoga wzorem ubiegłego roku zajęła się usuwaniem nalotów brzozowych z pasa wrzosowisk rozciągającego się w Obszarze Natura 2000 (OSO) Puszcza nad Gwdą - PLB300012. Zabiegi te są jedna z form czynnej ochrony tego typu zbiorowisk. Druga ekipa zadbała o czystość, zbierając śmieci wokół torfowiskowego rezerwatu przyrody „Smolary” – jednej z przyrodniczych perełek Nadleśnictwa Płytnica. Wietrzna, jesienna aura nie zniechęciła ochotników i po raz kolejny spędziliśmy czas we wspólnym gronie, łącząc przyjemne z pożytecznym.
 
          Podróżnicze spotkanie w Nadleśnictwie Lipka.
Opublikowano: 06.12.2019


autor: Piotr Wandas

Członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Lipka zorganizowali w dniu 22 listopada br. spotkanie z leśnikiem podróżnikiem Marcinem Lipińskim, który jest również członkiem naszego koła.
Marcin  przedstawił nam prezentację zdjęć oraz filmy ze swoich motocyklowych podróży. Z wielu wypraw, które odbył w ostatnich latach największe wrażenie zrobiła na nas wyprawa tegoroczna, która trwała 45 dni na trasie o długości 19 000 km. Celem tej wyprawy było Jezioro Bajkał, Mongolia oraz Pustynia Gobi. Z innych niesamowitych wyjazdów uwagę przykuwała relacja z wyprawy do Pamiru w 2018 roku – 12 000 km, do Gruzji w 2016 roku – 10 000 km oraz na Ukrainę i Rumunię bezdrożami Karpat w 2015 roku. Należy dodać, że wszystkie te wyprawy odbyły się na motocyklach terenowych a Marcinowi towarzyszyli jedynie jeden lub dwóch kolegów. Niesamowite barwne opowieści o zupełnie innej przyrodzie  w tym lasy a szczególnie o ludziach tam mieszkających sprawiły, że nie mogliśmy się rozstać z opowiadaniami Marcina.

    
 Uchronić od zapomnienia
Opublikowano: 06.12.2019


autor: Bartosz Siwak


Koło PTL przy Nadleśnictwie Kaczory, ufundowało tablice nagrobną Nadleśniczego Królewskiego Nadleśnictwa Zelgniewo, Theodora Alberta Clausiusa.
Spoczywającego zgodnie ze swoją ostatnią wolą w lesie nad jeziorem Wapieńskim.
Po wieku zapomnienia historię mogiły odtworzono staraniem Nadleśnictwa Kaczory.

         

 Bieg w radioorientacji sportowej - „Puchar Niepodległości” w Wałczu
Opublikowano: 04.12.2019

autor: Krzysztof Czub

Członkowie naszego koła PTL wspólnie z członkami klubu „Błyskawica” oraz Szkołą Podstawową w Dębołęce w dniu 08.11.2019 r. na terenie Nadleśnictwa Wałcz, zorganizowali bieg w radioorientacji sportowej „Puchar  Niepodległości”.  Bieg odbył się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Celem biegu było uczczenie obchodów Święta Niepodległości oraz promowanie zdrowego stylu życia przez aktywność fizyczną z wykorzystaniem walorów przyrodniczych. Członkowie naszego koła PTL nie tylko pomagali w przygotowaniu zawodów, ale również propagowali działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego.