Muzyczna EKOMAJÓWKA 2019 w Okonku
Opublikowano: 27.05.2019

autor: Małgorzata Ufnowska

W dniu 30.04.2019 r. Nadleśnictwo Okonek wraz z Kołem PTL przy Nadleśnictwie Okonek przy okazji odbywającej się w Okoneckim Centrum Kultury MUZYCZNEJ EKOMAJÓWKI promowało działalność Lasów Państwowych i Polskiego Towarzystwa Leśnego wystawiając swoje stoisko edukacyjne, oferujące szereg atrakcji. Mali i duzi, młodsi i trochę starsi próbowali rozpoznawać tropy zwierząt, gatunki drzew i grzybów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się różnego rodzaju rebusy, krzyżówki i konkursy związane z tematyka leśną. Najmłodsi miłośnicy przyrody pięknie ozdobili nasze stoisko rysunkami i kolorowankami. Jedną z atrakcji imprezy była wymiana surowców wtórnych (nakrętek, makulatury, płyt CD, baterii) na sadzonki sponsorowane m. in. przez Nadleśnictwo Okonek. Ponadto w gronie jury konkursu piosenki, obok takich osobistości jak p. Liliya Czaja, Paweł Kucharski oraz Majka Jeżowska, zasiadł przedstawiciel Nadleśnictwa Okonek, Tadeusz Dybaś.

          
 Szkolenie "Odnawianie i pielęgnowanie drzewostanów dębowych - zagadnienia wybrane" w Lipce.
Opublikowano: 26.05.2019


autor: Piotr Wandas
zdjęcia: Paweł Feculak


Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Lipka wraz z kadrą kierowniczą nadleśnictwa zorganizowało szkolenie  pt. "Odnawianie i pielęgnowanie drzewostanów dębowych - zagadnienia wybrane". Wykład oraz część terenową prowadził dr inż. Jan Ceitel z Katedry Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W szkoleniu aktywnie uczestniczyli leśnicy z Nadleśnictwa Lipka oraz przedstawiciele RDLP Piła i sąsiednich nadleśnictw. Główny temat spotkania czyli "dąb" omówiony został szczegółowo w różnych aspektach od znaczenia gospodarczego dębu poprzez jego biologię aż do pielęgnowania drzewostanów dębowych w okresie dojrzałym. Specjalny nacisk oraz najwięcej informacji oraz późniejszej dyskusji nadano tematyce związanej z odnowieniem  dębu (naturalnym jak i sztucznym). Bardzo ciekawym okazał się objazd terenowy na którym uczestnicy szkolenia mogli skonfrontować treść wykładu z praktycznym zastosowaniem różnych metod sadzenia.
Nadleśnictwo Lipka od kilkudziesięciu lat odnawia dębem powierzchnie leśne i najciekawsze przykłady zostały pokazane podczas części terenowej. Ciekawy temat szkolenia połączony z dużą wiedzą wykładowcy oraz aktywnym uczestnictwem leśników sprawił, że szkolenie w podsumowaniu uznano za bardzo udane i potrzebne.

         Leśnicy na Rodzinnym Pikniku Strażackim
Opublikowano: 22.05.2019

autor: Michał Krzysztofik
 
19 maja w niedzielę po raz trzeci w Pile zorganizowano Rodzinny Piknik Strażacki. Na stadionie przy ulicy Okrzei zebrały się jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z powiatu pilskiego. Mimo przeważającej liczby przedstawicieli straży pożarnej na pikniku nie zabrakło również policji i wojska - prezentujących i promujących swą pracę. Obecność na pikniku zaznaczyli również leśnicy ze stoiskiem promocyjnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile i Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Nasze stoisko spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno dzieci i młodzieży przy grach i zabawach przygotowanych na stoisku, jak również osób dorosłych pytających o pracę leśników oraz kwestie związane z przyrodą.

     PTL na Złotowskim Biegu Zawilca
Opublikowano: 22.05.2019

autor: Łukasz Galimski

11 maja wystartował 13 Złotowski Bieg Zawilca. To jedna z największych imprez sportowych w regionie – w tym roku na starcie biegu głównego stanęło 768 biegaczy. Przed głównym biegiem wystartowało kilkaset dzieci i młodzieży. Na tak dużej imprezie, której współorganizatorem jest Nadleśnictwo Złotów nie mogło zabraknąć członków Polskiego Towarzystwa Leśnego. Jednym z celów Biegu Zawilca jest promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu w lasach. Doskonale wpisuje się to w promowanie polskiego leśnictwa otwartego na różne grupy społeczne. W tym roku zwrócono szczególną uwagę na problem śmieci. Wśród uczestników m. in. promowano biodegradowalne naczynia.   

          Spacer po lesie w rezerwacie przyrody "Dębina".
Opublikowano: 19.05.2019


autor: Ewa Muszyńska - Roth

Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego działające przy Nadleśnictwie Durowo
w sobotę 13 kwietnia br. zaprosiło mieszkańców Wągrowca na kolejny spacerek z cyklu „Spacerkiem po lesie z przewodnikiem”. Rezerwat „Dębina” i typowy aspekt  wczesnowiosenny jest interesującym obiektem do obserwacji i poznawania przyrody.  Ostatnie dni były mroźne i pochmurne, nic nie zachęcało do wyjścia z domu. Tym bardziej nikt nie miał ochoty na spacer po lesie. Wszyscy pomału rezygnowali.
Ale w umówiony dzień...obudził się piękny dzień, o poranku zaświeciło słońce i była super pogoda na wycieczkę. Wśród śpiewu ptaków rozpoznawaliśmy rośliny  kwitnące  w dnie lasu. Spacerując po lesie rozmawialiśmy o zasadach prowadzonej gospodarki leśnej a w drzewostanie świerkowym uczyliśmy się biologii kornika drukarza, który atakuje dojrzałe drzewa.  BARDZO DZIĘKUJEMY za wspólnie spędzony  czas i zainteresowanie problemami przyrodniczymi.