Harpagan Pałucki 2023
Opublikowano: 21.07.2023


teks: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus


W sobotę 8 lipca 202r Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Durowo zamienił się w bazę rowerowego rajdu na orientację HARPAGAN PAŁUCKI 2023, który zorganizowany we współpracy Nadleśnictwa Durowo, koła PTL przy nadlesnictwie i
PTTK Oddział w Wągrowcu im. Waldemara Balcerowicza.
 
Blisko 90 osób podjęło wyzwanie i wzięło udział w rywalizacji. Zarówno indywidualnie, jak i grupowo startować można było na jednej z dwóch tras: rekreacyjnej - należało zdobyć do 5 punktow, a dystans wynosił ok 25 km, lub sportowej - do odbicia było 10 punktów, a długość trasy wynosiła ponad 50 km.
 
Założeniem imprezy była nie tylko realizacja sportowego zacięcia zawodników, ale również poznawanie ciekawych miejsc w okolicach Wągrowca. Na trasie rajdu znalazły się punkty kontrolne położone w lasach lub związane z działalnością leśników: sosna - wiatrołom, grab - wiatrował, słupek oddziałowy, punkt czerpania wody, sosna przy miejscu pamięci, dwa dęby, grobowiec. Pracownicy Nadleśnictwa Durowo i przedstawiciele PTL nie tylko włączyli się w organizację imprezy, ale również wystartowali w rajdzie indywidualnie i grupowo, zarówno na trasie rekreacyjnej, jak i sportowej. Wszyscy zdobyli wymaganą ilość punktów w przewidzianym czasie , a niektórym udało się nawet wskoczyć na podium.
 
Dziękujemy bardzo wszystkim z którymi widzieliśmy się na rajdowych trasach oraz  za wspólną organizację.

         

 



NOC MOTYLI w Durowie
Opublikowano: 21.07.2023

tekst: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus


W drugi weekend wakacji 2023 r. członkowie Koła PTL oraz Nadlesnictwo Durowo po raz drugi zorganizowali wydarzenie podczas którego dzieci, młodzież i dorośli zapoznawali się z życiem nocnych motyli, ich systematyką, budową, rozwojem, strategią przeżycia. Okazało się, że sporo ciem to bardzo kolorowe i wdzięcznie się prezentujące owady oraz, że wcale nie należy się ich bać, jak głoszą niektóre ludowe przypowieści.

Jak zawsze było merytorycznie, ciekawie i kreatywnie, a wszystko to dzięki prowadzącemu lepidopterologowi, Mirosławowi Maciągowi, który podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Opowiedział o wędrówkach po kraju i świecie, podczas których poznawał nocne motyle. Pokazał na czym polega jego pasja, zaprezentował sprzęt niezbędny w jego pracy i pokazał jak go używać.

Dzięki dofinansowaniu przyznanemu z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu mogliśmy przekazać każdemu uczestnikowi: komplet pojemniczków do przyglądania się okazom, atlas motyli nocnych, przybory do rejestrowania obserwacji.

Wszystko to spakowane w płócienny worek, aby łatwo było spakować się na samodzielną już wyprawę do lasu, podczas której dzięki otrzymanym przedmiotom łatwiej będzie można uczyć się przyrody.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom nocnych spotkań za udział, zainteresowanie i wspaniałą atmosferę.


         

 



Sprzątanie ściezki przyrodniczej w Okonku
Opublikowano: 21.07.2023


tekst: Małgorzata Ufnowska
zdjęcia: Małgorzata Ufnowska


W połowie czerwca połączone siły członków  Polskiego Towarzystwa Leśnego - Koła przy Nadleśnictwie Okonek oraz 15 Drużyny Harcerskiej ZHP z Okonka spotkały się by zadziałać Pro bono silvae. Było nas około 30 osób. Jak co roku od wielu lat, posprzątaliśmy i wygrabiliśmy ścieżkę przyrodniczą „Nad Jeziorem Leśnym”. Jest to przepiękne, urokliwe miejsce, w którym bogactwo walorów natury zakłóca, niestety, obecność śmieci. Dlatego sprzątanie jest tam potrzebne. Pomimo intensywnej pracy, mieliśmy wiele przyjemności z dwugodzinnego obcowania z lasem i jeziorem. Na szczęście niewielki deszcz, który spadł dzień wcześniej, zapobiegł kurzowi, a ten który spadł po sprzątaniu, wszystkich nas bardzo ucieszył.

         



"Leśne Dukty" w Lipce
Opublikowano: 15.07.2023


teskt: Piotr Wandas
zdjęcia: Piotr Wandas


W dniu 15 lipca 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Lipka kolejny odbyła się cykliczna impreza „Leśne Dukty – Rajd na Orientację”. Jak co roku nasze koło PTL aktywnie uczestniczy w organizacji tego rajdu.
Zorganizowaliśmy trzy atrakcyjne trasy: rowerową na 50 km oraz dwie piesze na 15 oraz 5 km. Zawodnicy rywalizowali głównie w drużynach rodzinnych lub jednoosobowych, ich zadaniem było odszukiwanie ukrytych w terenie punktów kontrolnych z potwierdzeniem ich specjalnymi perforatorami. Na trasy wyjechało łącznie  110 osób. Atrakcją tego typu rajdów są niewątpliwie walory przygodowe, wyzwanie sportowe oraz atrakcyjne spędzanie wolnego czasu na terenie lasów.

            



Dokąd nocą tupta jeż?
Opublikowano: 29.06.2023


tekst: Paulina Michałek-Komorowska
zdjęcia: Paulina Michałek-Komorowska



Serdeczne podziękowania dla 1100 uczestników - szczególnie tych najmłodszych (niezwykle dzielnych!) - za udział w kolejnej edycji NOC W LESIE wydarzenia - za udział w kolejnej edycji wydarzenia tym razem wydarzenie poświęcone było tematyce małych ssaków.
Przed wycieczką w Nadnotecki Instytut UAM w Pile swój wykład o tajemnicach drobnych ssaków lasów i ogrodów wygłosił - prof. dr hab. Leszek Rychlik z Zakład Zoologii Systematycznej UAM Prof. Rychlik, jak przekonali się uczestnicy, jest wybitnym specjalistą z zakresu badania zachowania i ewolucji małych ssaków, przede wszystkim ryjówek.
Gościliśmy także przedstawicieli z Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze Jeże", którzy przybliżyli słuchaczom temat ochrony jeży w mieście i możliwości udzielania im pomocy.
W pobliżu naszego Instytutu, a później przed rezerwatem Kuźnik - prof. Leszek Rychlik przeprowadził wstępne badania małych ssaków, rozstawiając pułapki żywołowne i omówił nam metodykę takich badań.
Zanurzyliśmy się następnie w oświetlonym pełnią księżyca leśnym gąszczu. Badacze z UAM dr Paweł M. Owsianny i prof. Leszek Rychlik oraz leśnicy z Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe - poprowadzili grupę wzdłuż małych jeziorek rezerwatu Kuźnik, a potem przez sośniny, dąbrowy i buczyny - w stronę Źródlisk Koszyckich. Było niezwykle klimatycznie.
Oczywiście na koniec wycieczki na uczestników czekało ognisko i konkurs z nagrodami.

Organizatorzy:

  • Nadnotecki Instytut UAM w Pile
  • Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe
Partnerzy:
  • PTL Koło przy UAM w Pile
  • Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile
  • Zakład Zoologii Systematycznej UAM
  • Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze Jeże"