Zapraszamy na X Bal Leśników
Opublikowano: 02.12.2019

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w X Balu Leśników pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Wydarzenie to organizowane jest już po raz dziesiąty przez Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego i przypada w roku 200- lecia wydawanego przez nasze towarzystwo czasopisma SYLWAN, które jest najstarszym w Polsce leśnym czasopismem naukowym i jednym z pierwszych na świecie.

X Bal Leśników odbędzie się 18 stycznia 2020 roku (sobota) w Pałacu w Rzęszkowie  k. Wyrzyska, początek o godzinie 19.00. W pałacowych wnętrzach gościmy już po raz trzeci. Poza urokiem tego miejsca, niepodważalnym atutem tego pałacu jest duża pojemność Sali Balowej.         


Impreza którą organizujemy skierowana jest szczególnie do członków 23 Kół działających przy naszym Oddziale, ale również i leśników nie będących członkami naszego Towarzystwa. Doskonałą oprawę muzyczną zapewni nam zespół ArtMelody.


Prosimy o zgłaszanie chętnych do dnia 06 stycznia 2020 r. bezpośrednio do Pani Iwony Malinowskiej elektronicznie na adres e-mail: iwona.malinowska@pila.lasy.gov.pl z podaniem swojego nazwiska i jednostki. Istnieje możliwość rezerwacji noclegów w pałacu w pokojach dwuosobowych (35 pokoi) w cenie 60 zł/osoba. Rezerwacja noclegów bezpośrednio w obiekcie od dnia 06 stycznia 2020 r. pod nr tel. +48 500 085 044. Odpłatność za nocleg każdy zainteresowany uczestnik wzorem lat ubiegłych uiszcza na miejscu.
 
Odpłatność za Bal dla członka Polskiego Towarzystwa Leśnego i jego osoby towarzyszącej wynosi 110 zł od osoby (220 zł/para) dla pozostałych osób: 160 zł od osoby (320 zł/para). Opłatę tę należy wnieść do dnia 06 stycznia 2020 r. na konto Oddziału Nadnoteckiego PTL: nr konta 09 2030 0045 1110 0000 0110 7780. W powyższą cenę wliczone są: wynajem sali, oprawa muzyczna, posiłki i napoje bezalkoholowe. Dojazd uczestników we własnym zakresie.Wystawa fotograficzna pt.: „Las i liczby” w Tucznie
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia: Ireneusz Tereszczak

 
Członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa Tuczno oraz współorganizatorem Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tucznie w dniach 29.10.2019 – 03.11.2019 r. zorganizowali wystawę fotograficzną pt.: „Las i liczby”. Jako otwarcie wystawy 29.10.2019 r. o godzinie 14.00 przedstawiono prezentację w temacie wystawy, w której prelegentem był przewodniczący naszego koła PTL Ireneusz Herman. Następnie po krótkiej przerwie zaproponowano gościom obejrzenie filmu pt.: „W dechę film o drewnie” autorstwa RDLP w Olsztynie i Nadleśnictwa Miłomłyn. Po pokazach zaproszono gości do zwiedzania wystawy, dyskusji i na przerwę kawową z małym słodkim poczęstunkiem. Na wystawie przedstawiono zdjęcia autorstwa członków koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno oraz zaprzyjaźnionych autorów zdjęć, których walory fotografii można było podziwiać do 03.11.2019 r. Członkowie PTL przy Nadleśnictwie Tuczno dziękują współorganizatorom, a w szczególności Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Tucznie za pomoc w organizacji i udostępnieniu pomieszczenia na wystawę „Las i liczby”.

          Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Wisła
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia:  Piotr Buczkowski
 
W dniach 14.11.2019 – 16.11.2019 r. członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z zaproszonymi gośćmi z gminy Tuczno i Człopa uczestniczyli w szkoleniu „Gospodarowanie w drzewostanach świerkowych w obliczu gradacji kornika drukarza” oraz „Hodowla Głuszców” na terenie Nadleśnictwa Wisła. Poznawanie Nadleśnictwa Wisła rozpoczęliśmy od zapoznania się z jego historią, specyfiką i zadaniami. Głównym problemem Nadleśnictwa Wisła są lasy, które do niedawna stanowiły monokultury świerkowe. Obecnie z uwagi na ich gwałtowne zamieranie wymuszona jest ich intensywna przebudowa, co sprawia, że proporcje gatunkowe drzewostanów dynamicznie się zmieniają. Przedstawiono zalety i problemy związane z położeniem terenów nadleśnictwa oraz stanu lasu. Omówiono różne sposoby odnawiania obszarów poklęskowych i ich wpływ na stan obecnych młodników. Odwiedziliśmy miejscowe gospodarstwo szkółkarskie, na którego terenie zbudowana została edukacyjna (pokazowa) woliera hodowli głuszców. Nadleśnictwo Wisła prowadzi hodowlę tych rzadkich kuraków w celu ich ochrony i ponownego wprowadzanie na miejsca dawnego bytowania. W mniejszych grupach zwiedziliśmy Zamek Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle położony na stoku Zadniego Gronia na wysokości 728 m n.p.m. z pięknym widokiem na zbieg potoków Białej i Czarnej Wisełki. Następnego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy, z czego jedna bardziej wytrzymała przebyła trasę ścieżki przyrodniczej „Barania Góra”, a druga bardziej odważna odwiedziła szczyt skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Pomimo napiętego programu szkoleniowego znalazł się czas na zwiedzanie miejscowości Wisła i miłego spędzenia wolnego czasu w dobrym towarzystwie. Członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno dziękują pracownikom Nadleśnictwa Wisła za gościnność i zaangażowanie w przygotowaniu i przeprowadzeniu szkolenia.

          „Dni Tuczna” na stadionie miejskim w Tucznie
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia: Ireneusz Tereszczak

W dniu 21 lipca 2019 r. członkowie koła Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa Tuczno w ramach zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Tucznie uroczystych obchodów „Dni Tuczna” na stadionie miejskim zorganizowali stoisko promocyjno-informacyjne poświęcone drewnu, pracy leśnika i liczbą przedstawiającym las. Osoby odwiedzające leśną osadę podczas festynu mogli zapoznać się z specyfiką leśną ukrytą w liczbach, a także wykorzystując udostępniony sprzęt leśniczego mogły poczuć się jak odbiera się drewno dłużycowe i stosowe z ich oznakowaniem plakietką reklamową podobną do plakietek stosowanych w terenie przez leśniczych. Można było potrenować sadzenie sosny pod kostur, rozpoznać gatunek drzewa. Każdy mógł na pamiątkę zabrać przez siebie nabitą plakietkę, ale dopiero po odcięciu plastra z wałka drewna.

          Spotkanie edukacyjne w Przedszkolu Publicznym w Tucznie
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
 
W poniedziałek 29 kwietnia 2019 r. w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu dla ludzi” w okresie odnowień i zalesień lasu w pogłosie akcji #sadziMY oraz dużego zagrożenia pożarowego lasu członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa Tuczno uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym w Przedszkolu Publicznym w Tucznie. Przedszkolaki i ich opiekunowie gorliwie uczestniczyli w spotkaniu połączonego z pogadanką i zabawami. Członkowie koła PTL przekazali przedszkolakom sadzonki świerka i dębu do posadzenia jako początek wielkiej przygody. Wychowankowie w ciągu kilku lat swojego pobytu w przedszkolu będą mogli obserwować zachodzące zmiany w rozwoju posadzonych drzew, a w przyszłości jako nastolatek lub dorosły pochwalić się przez siebie posadzonym dużym drzewem. Wyrosłe z nich drzewa będą zapewniały nam tlen, będą oczyszczać powietrze, załagodzą zmiany klimatu, staną się siedliskiem wielu organizmów i drewno. Posadzone tam kilka drzew to niewielka część jaką leśnicy co roku sadzą na obszarze całej Polski – 500 milionów drzew. Spotkanie przekazaniem drobnych upominków wychowanką przedszkola.