Działalność koła PTL w Złotowie
Opublikowano: 15.05.2023


autor: Bartłomiej Kuczma
zdjęcia: Bartłomiej Kuczma


13 maja 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Złotów odbył się XV Złotowski Bieg Zawilca. Bieg rozpoczęły przedszkolaki, które musiały uporać się z dystansem 100m. Aktywny udział w przygotowaniu imprezy wzięli  członkowie PTL oddziału Nadnoteckiego – koła przy Nadleśnictwie Złotów, na imprezie zaprezentowany został także rollup PTL.

Nasi członkowie byli również obecni na leśnym rajdzie rowerowym, który odbył się na 2 września 2023 r. Cykliczna impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród leśników i nie tylko.

W 2023 r. zwiększył się stan osobowy Koła o jedną osobę, obecnie liczy 35 członków. Członkowie Koła chętnie uczestniczą w przedsięwzięciach organizowanych przez oddział Nadnotecki PTL. W ubiegłym roku 4 osoby wzięły udział w wyjeździe szkoleniowym do RDLP Kraków, byliśmy także obecni na corocznym balu leśnika.

         



Czysty las kocha nas
Opublikowano: 28.04.2023


autor: Karolina Śpiewak
zdjęcia: Karolina Śpiewak


W ostatni piątek kwietnia członkowie Koła PTL oraz pracownicy Nadleśnictwa Krzyż wspólnie z harcerzami seniorami z kręgu "sKRZYŻowańcy", Stowarzyszeniem „Aktywne Morsy” z  Krzyża Wielkopolskiego oraz dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej w Krzyżu Wielkopolskim posprzątali tereny leśne pod hasłem "Czysty las kocha nas" .
Zebrano całą przyczepkę śmieci. Na koniec akcji odbyło się ognisko integracyjne oraz wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitar.

         



Walne Zebranie Delegatów Kół Oddziału Nadnoteckiego na terenie Nadleśnictwa Podanin.
Opublikowano: 26.04.2023


tekst: Jacek Zwierzyński
zdęcia: Jacek Zwierzyński, Maciej Czapla


W dniu 25 kwietnia 2023 roku na terenie Nadleśnictwa Podanin odbyło się Walne Zebranie Delegatów Kół ON PTL. Realizują statutowe cele PTL związane z „krzewieniem nauk leśnych oraz współdziałaniem we wdrażaniu ich osiągnięć do praktyki…” zebranie zostało poprzedzone szkoleniem z wybranych innowacyjnych metod zagospodarowania lasu.
W części kameralnej szkolenia przedstawiono dwie prezentacje:
  • „Ograniczenie występowania czeremchy amerykańskiej – inwazyjnego gatunku obcego”, którą zaprezentowali: kolega Jacek Kulpiński, który wprowadził uczestników w genezę zrealizowanego w latach 2017-2022 w Nadleśnictwie Podanin projektu oraz kolega Sławomir Kończak, który omówił szczegóły dotyczące wykonanych prac gospodarczych oraz wyniki przeprowadzonych przy współpracy z pracownikami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu badań
  • „Autonomiczny robot szkółkarski NAIO ORIO – analiza potencjału” , którą zaprezentował kolega Tomasz Pierzkała, pomysłodawca projektu.
Po części kameralnej autorzy prezentacji przedstawili uczestnikom wybrane pozycje terenowe, które nawiązywały do wypowiedzianych na sali szkoleniowej tez i spostrzeżeń. W części terenowej zaprezentowano również zebranym możliwości i sposób pracy robota szkółkarskiego w jego „naturalnym środowisku” czyli na terenie szkółki leśnej.
                
Po części szkoleniowej zebrania dokonano podsumowania działalności zarządu i kół oddziału za rok 2022 oraz omówiono plany i zasady działania w roku bieżącym. Po wysłuchaniu sprawozdania Komisji Rewizyjnej delegaci przyjęli poprzez głosowanie sprawozdanie z działalności rzeczowej i finansowej zarządu. Ponadto wybrano przedstawicieli Oddziału na coroczny Zjazd Krajowy.

W czasie zebrania Przewodniczący ON PTL Krzysztof Kanecki wręczył Srebrne Odznaki Honorowe Koleżance Małgorzacie Ufnowskiej z koła przy Nadleśnictwie Okonek oraz Koledze Jackowi Kulpińskiemu z koła przy Nadleśnictwie Podanin w uznaniu Ich zaangażowania w działalność na rzecz naszej organizacji.

         



Trzcianka dba o czystość podworskiego parku.
Opublikowano: 26.04.2023


tekst: Marta Drzewiecka
zdjęcia: Marta Drzewiecka


Członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Trzcianka w dniu 7 kwietnia 2023r. wybrali się do parku podworskiego w Trzciance przy ulicy Tetmajera. Ten teren od wielu lat był dość zaniedbany, w ostatnim czasie nadleśnictwo poczyniło kroki by nadać temu miejscu nowy wygląd. Dlatego wspólnie posprzątaliśmy śmieci w parku, których niestety nie brakuje. Łącznie zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci.
Na pewno nie jest to nasza ostatnia akcja w tym miejscu.

         



Wiosenny spacer w durowskim lesie
Opublikowano: 16.04.2023


tekst: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus, Justyna Walkowiak


Nie ma lepszego miejsca na powitanie wiosny w durowskich lasach niż Rezerwat Przyrody "Dębina". O tej porze roku zaobserwujemy tam jeden z najpiękniejszych w okolicy wczesnowiosennych aspektów runa leśnego. 1 kwietnia 2023 roku, pracownicy Nadlesnictwa Durowo i członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy nadleśnictwie zaprosili mieszkańców Wągrowca i okolic do wspólnego spaceru przez rezerwat. W trakcie wydarzenia rozmawialismy o lesie, ochronie przyrody, hodowli młodego pokolenia lasu, pozyskiwaniu i przechowywaniu nasion oraz produkcji młodych drzewek na szkółce leśnej. Pomimo deszczowej aury, było na tyle ciepło, ze udało nam się spotkac wszystkie rośliny aspektu. Spacer zakończylismy spotkaniem przy ognisku w Regionalnym Ośrodku Edukacji Leśnej Nadlesnictwa Durowo.