Co huczy w trzcianeckim lesie?
Opublikowano: 07.03.2023


tekst: Marta Drzewiecka
zdjęcia: Marta Drzewiecka


04 marca 2023 roku przedstawiciele Koła PTL przy Nadleśnictwie Trzcianka przy współpracy Nadnoteckiego Koła PTOP „Salamandra”  zorganizowali akcję „Co w lesie huczy?”.
Podczas spotkania zaprezentowano sowy mieszkające w naszych lasach, omówiono sposoby liczenia oraz ochrony sów. Podczas wyjścia w teren udało się usłyszeć w oddali głos puszczyka. Oprócz wysłuchania sowich ciekawostek podczas spotkania mogliśmy przyjrzeć się z bliska sowie śnieżnej.

         "Święta w lesie" w Wałczu
Opublikowano: 08.01.2023


tekst: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub


Koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, po raz kolejny zorganizowało konkurs plastyczny, którego tematem były „Święta w lesie”. W konkursie udział wzięły dzieci ze: Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi oraz ADHD “Drużyna Ananasów I Przyjaciele”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 17 grudnia, przy ognisku i pieczonych kiełbaskach w ogrodzie botanicznym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Morzycówka”.  Autorzy prac otrzymali od nas nie tylko słodkie niespodzianki ale również każdy wrócił do domu z wybraną przez siebie choinką. Dla wszystkich uczestników zarówno tych „małych jak i dużych” przygotowaliśmy konkursy w których każdy miał szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat przyrody i pracy leśników.

         "Choinka od Leśnika" w Człopie
Opublikowano: 08.01.2023


tekst: Magdalena Lupa - Witczak
zdjęcia: Magdalena Lupa - Witczak


Wzorem lat ubiegłych Koło PTL przy  Nadleśnictwie Człopa wraz z nadleśnictwem zorganizowało w dniu 17 grudnia br. akcję „Choinka od Leśnika”. Mimo dwuletniej przerwy spowodowanej pandemią zainteresowanie akcją było bardzo duże. Przyjechało do nas wiele rodzin z terenu gminy Człopa, ale także mieliśmy sporo gości z bardziej odległych miejsc jak Krzyż czy Róża. Wszyscy z zapałem szukali  na plantacji swojego wymarzonego świątecznego drzewka. Po „zdobyciu” choinki można było ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaskę oraz napić się ciepłej herbaty.  Dla najmłodszych zostało przygotowane stoisko edukacyjne, które cieszyło się dużym powodzeniem.  Całej akcji towarzyszyła zimowa pogoda oraz wspaniała przedświąteczna atmosfera.

         Wałeckie "Rodzinnie Grzybobranie"
Opublikowano: 08.01.2023

tekst: Krzysztof Czub
zdjęcia Krzysztof Czub

Koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowało „Rodzinne Grzybobranie”. Choć pogoda była kapryśna to chętnych na grzybobranie w wałeckich lasach nie brakowało. Najpierw udaliśmy się do lasu, gdzie pod bacznym okiem leśników, każdy mógł pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych, trujących  oraz tych będących pod ochroną. Wspólne grzybobranie, to nie tylko pełne kosze grzybów, ale również edukacja na temat lasu, przyrody i  działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego. Grzybobranie zakończyliśmy ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, przy którym uczestnicy dyskutowali na temat  wykonania przetworów z darów lasu.

         Wyjazd szkoleniowy koła PTL Krucz
Opublikowano: 30.11.2022

autor: Kazimierz Nadolczak


W dniu 09 listopada 2022 członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym. Pierwszym przystankiem było Nadleśnictwo Wałcz, zatrzymaliśmy się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-LeśneMorzycówka, gdzie zapoznaliśmy się z działalnością edukacyjną w Nadleśnictwie Wałcz. Następnie pojechaliśmy do ośrodka pod nazwą Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda w Jabłonowie koło Wałcza. Tam zwiedziliśmy zagrodę pokazową – Hodowla Żubrów i Rysi. Zapoznaliśmy się również z działalnością Towarzystwa, która obejmuje między innymi interwencje w odniesieniu do żubrów rannych i chorych, monitorowania ich migracji, określanie liczebności, dokarmianie. Zajmuje się również reintrodukcją rysia populacji nizinnej do północno-zachodniej Polski.