Uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Opublikowano: 17.04.2018

autor: Krzysztof Dymek

12 kwietnia 2018 r. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, sadząc w Pile-Kalinie sto drzew.

Na początku alei, na wzgórzu nad Gwdą  stanął też pamiątkowy kamień. Odsłonięcia kamienia dokonali Ryszard Standio – dyrektor RDLP w Pile,  Marian Kuś - Nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek oraz gospodarz miejsca Andrzej Rajek leśniczy leśnictwa Kalina. Kamień został poświęcony przez Kapelana Pilskich Leśników Stanisława Oracza.

         


Podczas sadzenia, pod  dębami zostało umieszczonych 25 „kapsuł czasu” przygotowanych przez dyrektorów pilskiej dyrekcji, nadleśniczych wszystkich nadleśnictw położonych na terenie RDLP w Pile oraz Kapelana Pilskich Leśników.

Wydarzenie miało także cel charytatywny. Dyrektorzy i nadleśniczowie z pilskiej dyrekcji, z prywatnej inicjatywy przekazali darowiznę 12 tysięcy złotych dla Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.

W części plenarnej uczestnicy wysłuchali wykładu Romana Chwaliszewskiego - kierownika pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu "Las świadkiem kształtowania granicy odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej".

Członkowie naszego Oddziału z Koła działającego przy biurze RDLP uporządkowali w czynie społecznym miejsce w którym kamień posadowiono, oraz teren wzdłuż nowej alei. Będziemy również opiekować się tym miejscem. Przy alei powstanie niebawem ścieżka dydaktyczna z punktem widokowym.Wiosenne porządki przy "Smoku"
Opublikowano: 04.04.2018

autor: Krzysztof Dymek

27 marca 2018 r. członkowie koła PTL i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile porządkowali teren przy ścieżce rowerowo-edukacyjnej "Smok" w Nadleśnictwie Kaczory. W ramach prac porządkowych przygotowywano teren do sadzenia drzew w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

         NOC SÓW W ZŁOTOWIE
Opublikowano: 03.04.2018

autor: Łukasz Galimski

24 marca w Nadleśnictwie Zlotów odbyła 7 edycja Nocy Sów, czyli ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat sów. Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników było podzielone na część kameralną oraz terenową. Uczestnicy zapoznali się z głównymi zagrożeniami, które występują w środowisku oraz metodami czynnej ochrony sów. Wydarzenie było współorganizowane przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów.

         
 "Dzień przyjaciół ptaków" w Potrzebowicach
Opublikowano: 03.04.2018

autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła

17 marca 2018 r. odbyło się otwarte spotkanie pod nazwą  „Dzień przyjaciół ptaków - spotkanie z ornitologią”. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodami monitoringu ptaków, rozpoznawaniem wybranych, rodzimych gatunków, a także spotkanie z sokolnikiem. W spotkaniu wzięło udział 57 osób, wśród których były dzieci ze szkoły podstawowej w Chełście i Drawskim Młynie wraz z opiekunami, kilkoro członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice oraz spora grupa osób z okolicznych miejscowości, zainteresowanych ornitologią.

         


Spotkanie odbyło się w sali przy Nadleśnictwie Potrzebowice. Rozpoczął je Albert Wieczorek - sokolnik, uczeń klasy maturalnej Technikum Leśnego w Tucholi, jeden z czterech sokolników w Polsce, który jest właścicielem orła przedniego.  Pan Albert opowiedział o historii sokolnictwa, układaniu ptaków oraz  o gatunkach wykorzystywanych w sokolnictwie. Podczas prezentacji naszemu gościowi cały czas towarzyszył, trzymany na przedramieniu, orzeł przedni.

Kolejna prezentacja dotyczyła metod monitoringu, m.in. obrączkowania ptaków,  Temat omówiony został przez Mateusza Domkę, studenta weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współpracownika PAN. Pan Mateusz scharakteryzował sposoby odławiania i obrączkowania ptaków, przedstawił rodzaje obrączek i opowiedział o znaczeniu obrączkowania dla badań ornitologicznych. Po prezentacji zaobrączkowano sikorę modrą, która złapała się we wcześniej rozstawioną  sieć ornitologiczną. Po zaobrączkowaniu modraszka została wypuszczona.

By sprawdzić, czy takie spotkania pogłębiają wiedzę uczestników na tematy zawarte w wystąpieniach gości, przed i po prezentacji, rozdano przygotowane wspólnie z naszymi gośćmi ankiety z 22 pytaniami. Po wstępnej analizie ankiet okazało się, że wiedza na przedstawione przez naszych gości tematy, znacznie wzrosła. Na zakończenie, wśród uczestników spotkania z ornitologią,  rozlosowano nagrodę – niespodziankę.

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy udali się pod pobliską wiatę, gdzie czekało ognisko, pieczone kiełbaski i ciepły napój.Spotkanie PTL w "Dzikiej Zagrodzie"
Opublikowano: 26.03.2018

autor: Krzysztof Dymek

15 marca 2018 r. w "Dzikiej Zagrodzie" koło Mirosławca, na terenie Nadleśnictwa Wałcz odbyło się spotkanie zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego z przewodniczącymi Kół działających przy nadleśnictwach, biurze pilskiej dyrekcji LP, Zespole Szkół Leśnych w Goraju oraz Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
W części szkoleniowej uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu, wygłoszonego przez gospodarza obiektu - wiceprezesa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego Macieja Tracza, dotyczącego dywersyfikacji i rozwoju populacji żubrów w północno- zachodniej Polsce. Maciej Tracz przedstawił także założenia nowego projektu realizowanego przez ZTP "Powrót rysia do północno- zachodniej Polski". Po wykładzie uczestnicy spotkania zwiedzili zagrodę żubrów i rysi.
W części plenarnej prowadzonej przez Sławomira Kmiecika przewodniczącego Oddziału Nadnoteckiego PTL  podsumowano działalność Oddziału w 2017 roku, omówiono i zatwierdzono plany działalności Oddziału oraz poszczególnych Kół na 2018 rok.