X Wroniecka Dycha
Opublikowano: 16.06.2024

autor: Adam Woźniak
zdjęcia: Marek Nowak, Adam Woźniak

We Wronkach  16.06.2024 r. odbyła się kolejna, tym razem jubileuszowa edycja biegu - „X Wroniecka Dycha”. Bieg główny na dystansie 10 km rozpoczynał się o godzinie 10:00, następnie bieg na dystansie 5 km, marsz dla miłośników nordic walking oraz bieg dla najmłodszych uczestników. Łącznie udział w biegu i marszu wzięło udział 429 zawodników. Wśród biegaczy byli również przedstawiciele Nadleśnictwa Wronki, którzy próbowali swoich sił w sportowych zmaganiach. Tradycyjnie na takim wydarzeniu nie zabrakło stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa Wronki oraz obecności członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki. Członkowie Koła PTL dla starszych słuchaczy prowadzili pogadanki na temat Działalności Nadnoteckiego Oddziału PTL oraz zapoznania z działalnością Lasów Państwowych w obszarze prowadzenia gospodarki leśnej w różnych jej aspektach, natomiast dla dzieci przygotowane zostały gry, zabawy, konkursy oraz zadania praktyczne. Atrakcją wydarzenia było wręczanie wszystkim uczestnikom zawodów sadzonek drzew z Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Wronki.

          



Festyn dla dzieci i młodzieży w Wartosławiu
Opublikowano: 15.06.2024

autor: Alicja Sztukowska
zdjęcia: Alicja Sztukowska, Zbigniew Rusinek
 

15 czerwca w miejscowości Wartosław – wsi położonej w gminie Wronki, odbył się gminny festyn dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla najmłodszych moc atrakcji takich jak np. fotobudka, kopuła audiowizualna, teatrzyk Blaszany Bębenek, pokazy konne czy konkurs rodzinny. Na festynie nie zabrakło także członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki. W namiocie Nadleśnictwa można było zakręcić leśnym kołem fortuny (które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i  młodzieży, ale także i dorosłych uczestników wydarzenia), rozwiązać krzyżówki i quizy o tematyce leśnej oraz zapoznać się z drewnem pochodzącym z różnych gatunków drzew dzięki rozbudowanej ksylotece.

           



Odsłonięcie i poświęcenie krzyża na wzgórzu Polcynowa w Pianówce
Opublikowano: 14.06.2024

autor: Joanna Kupka
zdjęcia: archiwum koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz


W dniu 14 czerwca 2024 roku, w ramach wspólnej inicjatywy Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz oraz Sołectwa Góra-Pianówka-Goraj-Zamek, dokonano odsłonięcia i poświęcenia krzyża na wzgórzu Polcynowa w miejscowości Pianówka. Na terenie administrowanym przez Lasy Państwowe stanął dębowy krzyż, w miejscu poprzednich krzyży ustawianych przez ostatnie kilkadziesiąt lat przez pielgrzymów, młodzież i lokalne społeczeństwo. Uroczystość zgromadziła sporo uczestników, którzy wzięli udział w polowej mszy świętej a następnie pieszo pokonali drogę na wzgórze gdzie dokonano poświęcenia krzyża.Ta wspólna inicjatywa jest doskonałym przykładem upowszechniania kultury i tradycji leśnej związanej z lokalnymi społecznościami oraz reprezentowania leśników w społeczeństwie. Relację z wydarzenia możemy także obejrzeć pod linkiem: https://www.facebook.com/share/p/6NPAid1PDpBbnaTv/

          



Wyjazd szkoleniowy ON PTL na teren RDLP w Białymstoku
Opublikowano: 25.05.2024


autor: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus


W drugiej połowie maja odbyło się wyjazdowie szkolenie pn. „Leśnictwo w obszarach cennych przyrodniczo, wrażliwych społecznie” organizowane przez Zarząd Oddziału Nadnoteckiego PTL. W wyjeżdzie szkoleniowym wzięło udział prawie 100 osób -  przedstawicieli wszystkich kół naszego oddziału. Jego głównym celem było odwiedzenie Puszczy Białowieskiej - poznanie jej bogacwta, zaobserwowanie zmian jakim podlegała przez ostatnie lata oraz wymiana doświadczeń związanych prowadzeniem gospodarki leśnej w białostockiej dyrekcji. W trakcie trzydniowego szkolenia odwiedziliśmy Nadleśnictwo Krynki, gdzie nabywalismy doświadczenia związanego z prowadzeniem gospodarki leśnej bez stosowania metod ochrony lasu przed zwierzyną, Nadlesnictwa Białowieża i Hajnówka, w których gospodarze przybliżali nam problematykę rozpadu drzewostanów świerkowych oraz pracy w obszarach wrażliwych społecznie. Miesliśmy okazję zwiedzić ścieżkę przyrodniczą "Żebra Żubra" jako przykładu zagodposarowania turystycznego i edukacyjnego, zagrodę żubrów Białowieskiego Parku Narodowego i skorzystać z przejazdu Wąskotorową Kolejką Leśną, który zakończył się malowniczo położonej miejscowości Topiło. Zwiedzając Podlasie nie mogło zabraknąć również punktów programu nawiązujących do bogactwa kulturowego tego regionu takich jak: Meczet w Kruszynianach, Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce czy wspaniałe miasto Białystok.

Serdecznie dziękujemy gospodarzom za poświecony nam czas oraz pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia.

         




XXI Konkurs Wiedzy Leśnej w Płytnicy
Opublikowano: 22.05.2024


autor: Roksana Fit
zdjęcia: Roksana Fit


22 maja 2024 roku odbyła się XXI edycja Konkursu Wiedzy Leśnej, organizowanego przez Nadleśnictwo Płytnica oraz Polskie Towarzystwo Leśne dla okolicznych szkół podstawowych. W tym roku w rozgrywkach wzięło udział sześć szkół podstawowych, tj. Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji, Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu, Szkoła Podstawowa im. Unii Europejskiej w Karsiborze, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Gostomi.
Każdą szkołę reprezentowało trzech uczniów z klas IV-VI. Zawody składały się z części teoretycznej - 10 pytań testowych oraz praktycznej. Podczas części praktycznej uczniowie musieli wykazać się znajomością sprzętu, który używany był w leśnictwie dawniej i dzisiaj, roślin oraz zwierząt leśnych. Najlepszy okazał się uczeń Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu, jednak nagród za udział nie zabrakło dla nikogo. Niewątpliwie najlepszym prezentem po ciężkich zmaganiach było ognisko, na którym uczniowie mogli się posilić i wymienić spostrzeżenia z Konkursu.