Opublikowano: 04.12.2023
tekst: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
zdjęcia: Roksana Nowak
W poniedziałek 4 grudnia b.r., dzięki uprzejmości Nadnoteckiego Centrum Kultury w Wieleniu, w Kinie za Rogiem, odbyło się autorskie spotkanie z Gniewomirem Knapskim - pasjonatem gór i autorem przewodnika „Góry dla każdego”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Potrzebowice i Koło PTL (Gniewomir jest bratem naszego kolegi i członka Koła - Radomira). Podróżnik opowiadał o swojej pasji do gór, wyprawach i zdobytych szczytach. Spotkanie wzbogacone było o sprzęt służący wspinaczce, fotografie i filmy wykonane podczas zdobywania m.in. szczytów Korony Ziemi. Po spotkaniu można było nabyć książkę wraz z dedykacją od autora.



Opublikowano: 28.11.2023
autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Agata Dąbkowska
Dnia 28.11.2023 r. członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno przeprowadzili akcję montażu pamiątkowej tablicy przy „Krzyżu leśników”, a w dniu 01.12.2023 r. odbyła się skromna uroczystość oficjalnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Tablica została umiejscowiona przy krzyżu, który postawiony został przez pierwszych polskich leśników na Ziemi Tuczyńskiej w roku 1948 z okazji ,,Dnia Leśnika”. Upamiętnia ogrom trudu i pracy polskich leśników, którzy po II Wojnie Światowej zostali sprowadzeni na Ziemie Odzyskane, aby rozpocząć prowadzenie gospodarki leśnej w nowo powstałym Nadleśnictwie Tuczno. Warunki do pracy były trudne, żeby nie powiedzieć pionierskie. Zniszczone miasto, zdewastowane okoliczne domy ledwo nadające się do zamieszkania, grasujące grupy uzbrojonych szabrowników. Mnóstwo pracy kosztowało zinwentaryzowanie zasobów leśnych nadleśnictwa, gdyż jedynymi dostępnymi danymi były fragmenty niemieckich map. Ze względu na brak jakiejkolwiek siły roboczej duże trudności sprawiały wiosenne prace odnowieniowe i zalesieniowe.
Jak wspomina leśniczy Kazimierz Bocheński w książce ,,Droga do lasu – wspomnienia i opowieści leśniczego Kazimierza”: „Nadszedł rok 1948, została nam zabrana broń służbowa. Wiosna tego roku i ,,Dzień Leśnika” to pierwsza niedziela kwietnia. To był szczególny dzień. Nadleśniczy zorganizował, a ks. mgr Z. Gędziński w intencji leśników odprawił Mszę Św. Po Mszy poświęcił przygotowany przez leśników Krzyż, który zanieśliśmy i został postawiony na rozdrożu: Martew – Złotowo. Krzyż ten stoi po dziś dzień i służy kolejnym pokoleniom, nie tylko leśnikom. Nam jeszcze żyjącym przypomina te odległe lata.”



Opublikowano: 28.11.2023
tekst: Michał Dubiał
sdjęcia: Katarzyna Sadowska
Dnia 28 listopada w przedszkolu w Mirosławcu Górnym odbyło się spotkanie z leśnikami, którego celem było dostarczenie karmy dla ptaków oraz udzielenie instrukcji dotyczących zimowego dokarmiania ptaków. Spotkanie zakończyło się wycieczką z dziećmi do pobliskiego lasu w celu obserwacji ptaków, wywieszeniu karmy. Przy okazji powrotu dzieci skorzystały z mozliwości zabawy na świeżym śniegu.




Opublikowano: 21.11.2023
autor: Ludwik Idzik
zdjęcia: Ludwik Idzik
W dniu 21 listopada 2023r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Jastrowie zorganizowali wspólne sadzenie lasu z pracownikami Nadleśnictwa Jastrowie oraz zaproszonymi gośćmi. Wspólnymi siłami posadziliśmy sadzonki dębu, klonu i lipy na jednej z powierzchni rębni gniazdowej. Przygotowana powierzchnia znajduje się na dość stromym zboczu morenowym, co zobrazowało nam trudności w prowadzeniu odnowień na takich terenach.




Opublikowano: 09.11.2023
tekst: Kazimierz Nadolczak
zdjęcia: Kazimierz Nadolczak
zdjęcia: Kazimierz Nadolczak
W dniu 09 listopada 2023 r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz oraz osoby towarzyszące uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym w Nadleśnictwie Sarbia oraz w Śmiłowie. W Nadleśnictwie Sarbia wysłuchaliśmy ciekawego wykładu oraz obejrzeliśmy prezentację nt. „Archeologia w Sarbskich lasach”, którą przedstawiła Pani inżynier nadzoru Izabela Mokrzycka. Następnie udaliśmy się do Jabłonowa aby zobaczyć pomnik przyrody pod nazwą „Aleja Bukowa”. Obiekt można nazwać perłą tutejszego krajobrazu, aleja powstała w 1825 r., posadzona z polecenia ówczesnej właścicielki majątku, na odcinku 600 m posadzono w dwóch rzędach 460 szt buków. Buki rosną w dużym zagęszczeniu, tworzą niecodzienny szpaler, robią duże wrażenie. Później udaliśmy się do Śmiłowa gdzie w pawilonie łowieckim Pana Henryka Stokłosy obejrzeliśmy niesamowicie bogatą kolekcję trofeów łowieckich z całego świata. Po wystawie oprowadzał nas Pan Marek Świerczek, który również przybliżył nam zagadnienia związane z trofeistyką i wystawiennictwem łowieckim.


