VIII edycja CROSSU NA WRZOSACH
Opublikowano: 24.11.2022


tekst: Małgorzata Ufnowska
zdjęcia: Małgorzata Ufnowska

 
W sobotę 27.08.2022r. odbył się VIII CROSS NA WRZOSACH.  Ta coroczna impreza, której współorganizatorem jest Nadleśnictwo Okonek odbywa się na terenie rezerwatu przyrody „Wrzosowiska w Okonku”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Herkules All Sports. W tradycyjnych już kategoriach: biegu na 5 km, biegu na 10 km oraz nordic walking na 5 km   udział łącznie wzięły  162 osoby. Tegoroczne zawody stały pod znakiem ekstremalnych warunków pogodowych. Palące słońce i wysoka temperatura dały się sportowcom mocno we znaki. Dlatego przyjechali najodważniejsi miłośnicy biegów terenowych. Jak co roku, piękne pamiątkowe koszulki z CROSSU zostały sfinansowane przez Nadleśnictwo Okonek wspólnie z Polskim Towarzystwem Leśnym Oddział Nadnotecki.

Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji CROSS-u NA WRZOSACH.

         



Porządkowanie leśnych cmentarzy
Opublikowano: 01.11.2022

tekst: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
zdjęcia: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła

 
Jak co roku, kilka dni przed 1 listopada pracownicy Nadleśnictwa, w tym  członkowie koła PTL, udali się na nasze dwa leśnie cmentarze, by uporządkować je  i zapalić znicze - symbol pamięci, troski i wieczności.

          
 



Leśnicy z Podanina na Ziemii Lubuskiej
Opublikowano: 13.10.2022


tekst: Jacek Zwierzyński
zdjęcia: Michał Stróżyna, Błażej Pasch


W dniach od 27 do 30 września 2022 roku grupa leśników z Nadleśnictwa Podanin składająca się głównie z członków miejscowego koła PTL przebywała na wyjeździe szkoleniowym na terenie gościnnej Ziemi Lubuskiej. Naszym celem było poszerzenie praktycznej wiedzy z zakresu prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej oraz wymiana doświadczeń w tym zakresie. W  trakcie wyjazdu zapoznaliśmy się z wybranymi aspektami prowadzonych przez zielonogórskich leśników działań z zakresu ochrony przyrody i turystyki (rezerwat „Buczyna Łagowska”, zagospodarowanie Parku Książęcego Zatonie, walory Parku Mużakowskiego oraz geościeżki „Dawna Kopalnia Babina”). Poznaliśmy również przykłady wartościowej bazy nasiennej w postaci wspaniale owocującej plantacji nasiennej dęba bezszypułkowego w Nadleśnictwie Świebodzin czy niepospolitej jakości drzew i drzewostanów  robinii akacjowej na terenie Nadleśnictwa Krosno.

W trakcie wyjazdu poznaliśmy również część historii Ziemi Lubuskiej zwiedzając zamek w Łagowie, fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego czy pozostałości dawnej fabryki zbrojeniowej na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice. Ważnym elementem programu wyjazdu była również wizyta w zakładach Holdingu KRONOSWISS w Żarach, gdzie przedstawiono nam proces produkcji na nowoczesnej linii technologicznej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gospodarzom z terenu RDLP w Zielonej Górze za poświęcony nam czas i okazaną gościnność – zapraszamy do Wielkopolski!

    



121 Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 14.09.2022


tekst: Barbara Thomas - Trybus
zdjęcia: Barbara Thomas - Trybus


W dniach 8 - 10 września 2022 roku w Starych Jabłonkach Polskie Towarzystwo Leśne zorganizowało sesję naukową "Leśnictwo przyszłości". Pierwszego dnia konferecji wygłoszony został szereg referatów poruszających tematykę wyzwań, problemów i rozwiązań z jakimi może przyjśc nam się zmierzyć w przyszłości. Drugi dzień tradycyjnie poświęcony został na część terenową zorganizowaną przez gospodarzy konferencji.

Wydarzeniu towarzyszył 121 Zjazd Delegatów Polskiego Leśnego, w którym uczestniczyli również przedstawiciele Oddziału Nadnoteckiego PTL. W jego oficjalnej części za szczególne osiągnięcia w realizacji statutowych celów Towarzystwa, szczególne zasługi na polu leśnictwa, nauk leśnych i pokrewnych Srebrną Odznaką PTL zostali uhonorowani: Małgorzata Ufnowska, Paweł Remiszewski, Sławomir Szewczyk, Wiesław Garlikowski,Jacek Kulpiński.

         



Spotkanie na stanicy w Piecniku
Opublikowano: 14.09.2022


autor: Michał Dubiał

zdjęcia: Robert Homel

Podczas jednego z wakacyjnych turnusów na stanicy w Piecniku odbyło się spotkanie z przebywającymi na łonie natury obozowiczami. Tematem przewodnim spotkania były funkcje lasu. Z uwagi na fakt, że harcerze lubią wędrować po lesie i poznawać otaczającą ich przyrodę, grupa młodych ludzi zadawała bardzo dużo ciekawych i wymagających pytań, na które chętnie odpowiadali zaproszeni do Piecnika leśnicy.
Spotkania z leśnikiem na stanicy odbywają się cyklicznie, dlatego już nie możemy doczekać się kolejnego zaproszenia.