X Cross na Wrzosach w Okonku
Opublikowano: 31.08.2024


autor: Małgorzata Ufnowska
zdjęcia: Małgozata Ufnowska


W ostatnią sobotę sierpnia, tradycyjnie już po raz dziesiąty, na wrzosowiskach w Okonku zaroiło się od przyjaciół i miłośników uprawiania sportu na łonie natury. W zmaganiach wzięło udział w sumie ponad 200 osób. Ponieważ był to jubileuszowy CROSS, organizatorzy przygotowali atrakcje towarzyszące imprezie sportowej, na które zaprosili sportowców wraz z rodzinami. Po starcie zawodników we wszystkich konkurencjach, czyli biegu na 5 i 10 kilometrów oraz nordic walking na 5 km, osoby towarzyszące mogły kibicować swoim sportowcom, oglądając ich na telebimie, który transmitował obraz z drona towarzyszącego biegaczom. Po wbiegnięciu lub dojściu na metę, zawodnicy zostali udekorowani pamiątkowym medalem. Potem była zupa regeneracyjna oraz pieczeń z dzika dla wszystkich chętnych. W międzyczasie wystąpił zespół trębaczy myśliwskich ECHO KNIEI w repertuarze rozrywkowym. Następnym punktem programu było ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród, którzy otrzymali puchary i maskotki wilka. Pogoda dopisała nam nadzwyczajnie, gdyż nie było zbyt gorąco, co bywa ogromnym utrudnieniem przy biegach po piaszczystych drogach wrzosowisk. Kiedy w 2015 roku, lokalni biegacze z Okonka podsunęli nam pomysł organizacji  takiej imprezy na terenie rezerwatu „Wrzosowiska w Okonku” nie mieliśmy wizji kontynuacji jej przez kolejne 10 lat. Nie przeszkodziła nam również pandemia COVID-19. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Okonku za współorganizację, Oddziałowi Nadnoteckiemu Polskiego Towarzystwa Leśnego za współfinansowanie a wszystkim uczestnikom i ich rodzinom za przybycie i udział w imprezie.
Zapraszamy za rok na XI Cross na Wrzosach.

         



Spływa kajakowy i sprzątanie Drawy w Krzyży Wlkp.
Opublikowano: 24.08.2024


autor Karolina Śpiewak
zdjęcia: Karolina Śpiewak


W słoneczną sobotę 24 sierpnia 2024 r.  leśnicy z Nadnoteckiego Oddziału PTL, zrzeszeni w Kole przy Nadleśnictwie Krzyż zorganizowali sprzątanie brzegów rzeki Drawy.
W akcji wzięli udział członkowie PTL wraz z rodzinami oraz pozostali pracownicy Nadleśnictwa Krzyż.
Aktywnie przepływając trasę spływu ze Starego Osieczna, aż po Przeborowo, czujnym okiem wyglądaliśmy wyrzuconych śmieci, błyskawicznie zapełniając worki na pokładach naszych kajaków. Większość śmieci to plastik – wróg numer jeden naturalnego środowiska. Szanujmy nasza planetę, nie stwarzajmy sami dla niej zagrożenia. „Przyniosłeś pełne- zabierz ze sobą puste, jest lżejsze”.
Akcje sprzątania zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli pomogli nam zadbać o nasze wspólne środowisko naturalne.   

         



PTL na Festynie Rodzinnym w Wągrowcu
Opublikowano: 03.08.2024


autor: Rafał Rojtek
zdjęcia: Rafał Rojtek


W dniu 03 sierpnia 2024 r. na Osiedlu Wschód w Wągrowcu odbył się festyn rodzinny pod patronatem Wojewody Wielkopolskiej i Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. Stoisko wystawiło Nadleśnictwo Durowo i koło PTL przy nadleśnictwie. Pracownicy Nadleśnictwa (członkowie PTL), prowadzili stoisko edukacyjne. Dzieci, młodzież i osoby dorosłe korzystały z gier i zabaw edukacyjnych związanych z przyrodą i lasami naszego nadleśnictwa. Szczególnym  zainteresowaniem cieszyły się lesne koło fortuny leśne memory oraz zabawy przybliżające pracę leśnika - nabijanie numerków i cięcie drewna. Nie zabrakło również zadań dla najmłodszych - kolorowanek, krzyżówek i zabaw sensorycznych.

         



Wspólne sprzątanie śmieci z terenów leśnych przez leśników i Harcerzy w Mirosławcu
Opublikowano: 24.07.2024


autor: Małgorzata Butkiewicz
zdjęcia: Michał Dubiał


Akcja rozpoczęła się w dniu 24.07.2024 r. od krótkiego szkolenia dotyczącego zasad bezpieczeństwa oraz sortowania odpadów. Następnie grupy wyposażone w worki na śmieci oraz rękawice wyruszyły w teren. Leśnicy pełnili rolę koordynatorów i przewodników, zapewniając, że wszystkie działania przebiegają sprawnie i zgodnie z planem.
Głównym celem akcji sprzątania była poprawa stanu lasów poprzez usunięcie odpadów, które zagrażają zdrowiu zwierząt, roślin oraz estetyce środowiska. Działania te miały również na celu edukację społeczeństwa na temat odpowiedzialnego korzystania z terenów leśnych i promowanie postaw proekologicznych.
Jednym z najważniejszych aspektów akcji była edukacja. Harcerze w trakcie sprzątania uczestniczyli również w warsztatach prowadzonych przez leśników, dotyczących ekologii, ochrony przyrody i zasad zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy nauczyli się, jak unikać zaśmiecania lasów i jakie są konsekwencje dla fauny i flory.
Wspólne działania leśników i harcerzy pokazały, że współpraca różnych grup społecznych może przynieść wymierne korzyści dla środowiska.
Akcja została zorganizowana przez członków Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego Koła przy Nadleśnictwie Mirosławiec.

         



Rajd nordic walking pn. „Historia w pałacach, dworkach i zamkach zapisana - Krucz”
Opublikowano: 20.07.2024


autor: Joanna Kupka
zdjęcia: Joanna Kupka, NWL

 
W dniu 20 lipca 2024 roku w Kruczu odbył się rajd nordic walking połączony z poznawaniem historii miejscowości i Nadleśnictwa Krucz, jako część projektu w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Głównym organizatorem było Stowarzyszenie Nordic Walking Lubasz. Koło PTL przy Nadleśnictwie Krucz, jako współorganizator, przygotowało prelekcję na temat historii nadleśnictwa. Uczestnicy rajdu, po pokonaniu ok. 5 kilometrowej trasy do rezerwatu Wilcze błoto, mieli okazję wysłuchać niesamowitego wykładu pana Eugeniusza Formy, który przedstawił historię majątku w Kruczu z podaniem kolejnych jego właścicieli aż od roku 1447. Następnie Joanna Kupka – przewodnicząca koła PTL przy Nadleśnictwie Krucz przybliżyła historię nadleśnictwa od roku 1945.