IX wielkie grzybobranie w Kaliszu Pomorskim.
Opublikowano: 03.11.2019


autor: Damian Kmiecik

W sobotę 12.10.2019 r. odbyło się IX Wielkie Grzybobranie organizowane przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim oraz Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim. Współorganizatorem imprezy było działające przy Nadleśnictwie Koło Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego.
IX edycja Wielkiego Grzybobrania była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wzbogaciliśmy ją o Grę Terenową „Leśni Odkrywcy”. Zabawa polegała na znalezieniu 10 stanowisk rozmieszczonych na terenie grzybobrania i rozwiązaniu trzech zagadek lub zadania, za które otrzymywało się naklejkę. Stanowiska podzielone były tematycznie, przy nich stanęli przedstawiciele różnych instytucji, między innymi: Grupa Lodołamacze z Kalisza Pomorskiego, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Kalisza Pomorskiego, klasa wojskowa, strażacka i sportowa oraz Grupa Medical Team z Liceum z Kalisza Pomorskiego, Harcerze ze szkoły podstawowej w Pomierzynie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 21 w Kaliszu Pomorskim, Koło Łowieckie „Wieniec” w Mirosławcu, Straż Miejska z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim, Ochotnicza Straż Pożarna z Kalisza Pomorskiego oraz Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.
Tegoroczne grzybobranie, ze względu na wielki urodzaj grzybów oraz wspaniałą, słoneczną pogodę należało do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok na kolejne X Wielkie Grzybobranie.

         



Rajd rowerowy "Rusz się człowieku" w Krzyżu Wielkopolskim
Opublikowano: 03.11.2019


tekst: Paulina Pankowska-Niezborała.
zdjęcia: Konrad Lebiedowicz


Dnia 28 września 2019r., odbył się rodzinny rajd rowerowy pod hasłem „Rusz się człowieku”, jest to cykliczna impreza sportowo-rekreacyjna organizowana przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim. W tym roku w edycji jesiennej Nadleśnictwo Krzyż oraz Polskie Towarzystwo Leśne oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż włączyło się w współorganizację i zaproponowało rajd malowniczymi leśnymi ścieżkami rowerowymi, połączony z wykładem przedstawicieli PTL oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż na temat „Las – podstawowe gatunki drzew i krzewów lasotwórczych, ochrona lasów, charakterystyka poszczególnych warstw lasu oraz ich mieszkańcy, zmiany zachodzące w ekosystemie lasu na przełomie jesieni i zimy”. Wykład został przeprowadzony w połowie trasy rajdu na terenie leśnictwa Rzeczyn. W rajdzie uczestniczyło 125 osób. Trasę rajdu opracowali leśnicy z Nadleśnictwa Krzyż, którzy przewodzili wycieczce. Trasa rajdu przebiegała począwszy od siedziby Nadleśnictwa Krzyż w Łokaczu Małym, wzdłuż malowniczego jeziora Królewskiego, ścieżkami leśnymi aż pod wiatę rekreacyjno – dydaktyczną w leśnictwie Rzeczyn. Na miejscu na uczestników rajdu czekało ognisko, posiłek, warsztaty edukacyjno - przyrodnicze oraz pokaz zorganizowany przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, sztuk walki Wielkopolskiej Akademii Sztuk Walki. Wspaniała pogoda, która dopisała uczestnikom rajdu w tym dniu oraz wspólna integracja na mecie, sprawiła, że rajd był udany i zapadnie uczestnikom na długo w pamięci.

    



Pomniki Niepodległości w Nadleśnictwie Złotów
Opublikowano: 24.10.2019


autor: Łukasz Galimski
zdjęcia: Łukasz Galimski / Bartłomiej Sijka

 
W Nadleśnictwie Złotów ustanowiono 25 pomników przyrody – 24 drzewa i 1 strumień. To efekt zainicjowanej w minionym roku przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów akcji „Pomniki Niepodległości”. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, złotowscy leśnicy chcieli uczcić tak ważną dla Polaków rocznicę. Pomniki są nietypowe – żywe, łączące potrzebę ochrony przyrody i wartości historyczno-kulturowych. Przeprowadzona akcja doskonale wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Leśnego. Pomniki można oglądać na specjalnie przygotowanej mapie – link poniżej 
http://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1J5hOuZ8uyrBWp4YK1WYyJygtBifCQhA&ll=53.34391601483946,17.035642900000084&z=11

          
 



V rajd graniczny NW w Jeziorkach
Opublikowano: 24.10.2019

autor: Kamila Wojtas, Karolina Hutek, Bartosz Siwak
zdjęcia: Bartosz Siwak


21 września 2019 r. w Jeziorkach (gmina Kaczory) odbył się V Rajd Graniczny Nordic Walking, na którym Nadleśnictwo Kaczory i Koło PTL działające przy nadleśnictwie zaprezentowało swoją działalność.
Organizatorzy rajdu przygotowali prawdziwą lekcję patriotyzmu i historii. Zapewnili możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania jej w obszarze Natura 2000. Zaproponowano 2 trasy. Trasa piesza wiodła w pobliżu dawnej granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż fortyfikacji niemieckich, po drodze podziwiano nasz piękny las. Trasa druga - rowerowa z Piły do Jeziorek, a dalej Brodna – Śmiłowo – Jeziorki.
Leśnicy z Kaczor zaproponowali uczestnikom – dorosłym i dzieciom naukę przez zabawę. Najmłodsi układali puzzle, rozwiązywali łamigłówki, wykreślanki, kolorowali przyrodnicze obrazki. Chętnych do uczestnictwa we wspólnej zabawie nie brakowało. Każdy otrzymał w nagrodę pamiątkowy gadżet.


          



Porządkowanie leśnych cmentarzy w Potrzebowicach
Opublikowano: 20.10.2019

autor: Roksana Ratajczak
zdjęcia: Joanna Sarnowska, Roman Marcysiak, Hanna Rzyska
 
W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych, jako Nadleśnictwo Potrzebowice uporządkowaliśmy dwa leśne cmentarze na terenie naszego nadleśnictwa, cmentarz w Maciejewie oraz na Bronicach.

O historii słów kilka... 
Cmentarz w Maciejewie przypomina o dawnej osadzie, gdzie według spisu ludności na dzień 1 grudnia 1910 r., zamieszkiwało 20 mieszkańców. Z kolei cmentarz na Bronicach jest dowodem istnienia w przeszłości wsi. Jej początki datuje się na rok 1753. Stanowiło ją kilkanaście zagród położonych w większości wzdłuż drogi Piłka – Sieraków. W 1910 roku wieś liczyła 112 mieszkańców. Na wschód od drogi rozciągało się około 70 ha pół uprawnych, łąk i pastwisk. Po gradacji sówki choinówki i usunięciu drzewostanów z powodu podwyższenia poziomu wód gruntowych znaczna część ludności opuściła te tereny. Wioska ostatecznie przestała istnieć w okresie II wojny światowej, kiedy to pozostałych mieszkańców wysiedlili Niemcy. Według ustnych podań tereny te miały być przekształcone w ośrodek hodowli zwierzyny i miejsce polowań najważniejszych władz III Rzeszy. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty nagrobków świadczących o tym, że na tym niewielkim wzgórzu był wiejski cmentarz. (Wzmianka z tablicy informacyjnej Nadleśnictwa Potrzebowice przy cmentarzu)