Opublikowano: 19.06.2022
Również podczas tego zebrania Zarząd Oddziału Nadnoteckiego kadencji 2018-2022 podziękował Pani Krystynie Okrutnik za współpracę. Pani Krystyna- pracująca od wielu lat w biurze Zarządu Głównego- otrzymała album przygotowany przez Zarząd Oddziału Nadnoteckiego specjalnie na tę okazję. Wręczyli go wspólnie Sławomir Kmiecik oraz Krzysztof Kanecki w obecności Przewodniczącego Zarządu Głównego PTL- dr inż. Janusza Dawidziuka.


Opublikowano: 01.06.2022
autor: Paweł Michał Owsianny, Anna Kałka
zdjęcia: Paweł Michał Owsianny
Uczestnicy „Nocy w Lesie” mieli możliwość poznać różnorodność gatunkową aktywnie latających ssaków - nietoperzy, ich znaczenie w przyrodzie i sposoby ochrony. Wydarzenie podzielone było na dwie części. W pierwszej części, która odbyła się w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile przy ul. Kołobrzeskiej 15, około 60 uczestników uczestniczyło w prelekcjach i warsztatach chiropterologicznych. Między innymi pomalowano skrzynki dla nietoperzy, które zawisną w lasach przy pilskim UAM. Druga część – terenowa, to wieczorno-nocna wycieczka do lasu z dr. Mateuszem Ciechanowskim i dr. Pawłem M. Owsiannym oraz leśnikami Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, poświęcona poszukiwaniu nietoperzy. Podczas wycieczki uczestnicy mogli dowiedzieć się jakie metody i narzędzia stosuje się do wykrycia obecności nietoperzy, jakie gatunki można spotkać w lasach północnej Wielkopolski oraz dowiedzieć się o przyrodzie i geomorfologii Rynny Jezior Kuźnickich (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra). Ponad 120 uczestników wycieczki, w tym rodziny z dziećmi i goście z Ukrainy, zobaczyło żerujące borowce wielkie, nocki rude i karliki większe. Prawie do północy trwały rozmowy przy ognisku. Zapraszamy za rok – rozważamy możliwość zorganizowania noclegu w lesie!



Opublikowano: 01.06.2022
autor: Paweł Michał Owsianny
zdjęcia: Paweł Michał Owsianny
Właściwie funkcjonująca gospodarka przestrzenna, zrównoważone zarządzanie środowiskiem oraz adaptacje do zmian klimatu – to jedne z najważniejszych wyzwań współczesności. Na przykładzie dużych ssaków - wilka, rysia, czy żubra dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób dzielić przestrzeń wspólnie, jak realizować zrównoważone potrzeby człowieka w doborze funkcjonującym środowisku przyrodniczym. Duże ssaki pokazują nam jak w soczewce, gdzie mamy problemy na styku człowiek – przestrzeń w środowisku. Istotą WodoWskazów jest popularyzacja środowiskowych badań naukowych, w tym zwłaszcza prowadzonych na UAM lub we współpracy z naukowcami z UAM oraz popularyzacja wiedzy wśród młodzieży, nauczycieli i społeczności regionu.
- Wiemy, że przestrzeń jest dla każdego. Na Festiwalu WodoWskazy mówiliśmy o zrównowarzonej gospodarce przestrzennej, o tym jak duże ssaki - jak wilk, ryś, żubr, czy łoś - pokazują nam jak wiele wyzwań przed nami, by faktycznie przestrzeń była i dla człowieka i dla innych potrzeb środowiskowych, co także jest dla dla nas i następnych pokoleń nie tylko korzystne, ale i niezbędne – podkreślał dr Paweł M. Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile i przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego funkcjonującego przy filii UAM w Pile.
W sesji dopołudniowej WodowWskazów wzięło ponad 330 młodych ludzi i ponad 70 osób dorosłych w sesji wieczornej wydarzenia - Akademii Edukacji Ekologicznej.
Festiwal Naukowo-Przyrodniczy WodoWskazy odbył się przy wsparciu finansowym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznański Park Naukowo-Technologiczny w ramach Konkursu Fund_Akcja. WodoWskazy w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile współorganizowane są przez Koło Naukowe Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz Koło przy UAM w Pile Polskiego Towarzystwa Leśnego. Popołudniowa odsłona WodoWskazów – przeznaczona dla nauczycieli i społeczności lokalnej - Akademia Edukacji Ekologicznej – była również współorganizowana z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.



Opublikowano: 19.05.2022
autor: Ludwik Idzik
zdjęcia: Ludwik Idzik, Grzegorz Wierny
W dniu 14 kwietnia 2022r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Jastrowie wraz z pracownikami Nadleśnictwa Jastrowie zorganizowali wspólne sadzenie lasu. W sympatycznej atmosferze zostało posadzone 0,5 tys. sadzonek drzew oraz krzewów biocenotycznych, które będą tworzyć strefę ekotonową przy nowym zbiorniku retencyjnym zbudowanym w ramach programu małej retencji nizinnej.
Opublikowano: 17.05.2022
autor: Jacek Zwierzyński
zdjęcia: Jacek Zwierzyński
Obchody rozpoczęły się na chodzieskim rynku, gdzie odbyły się uroczystości religijne i te o charakterze oficjalnym. Święty Florian nie patronuje wyłącznie strażakom ale jest również Patronem Miasta Chodzież. Stąd też uczestnikom uroczystości towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy obserwujący przebieg wydarzeń. Na frekwencję miała również pozytywny wpływ zapewniona przez organizatorów piękna pogoda. Oficjalną część obchodów zakończył przemarsz pocztów sztandarowych, którym towarzyszyła orkiestra oraz kolumna wspaniale prezentujących się strażackich wozów bojowych.
Po części oficjalnej, na terenach położonych w pobliżu malowniczego Jeziora Chodzieskiego odbył się piknik, na którym prezentował się zarówno sprzęt strażacki jak i również zaprzyjaźnione ze strażakami firmy i organizacje. Wśród nich i my czyli Nadleśnictwo Podanin oraz działające przy nadleśnictwie koło Polskiego Towarzystwa Leśnego. Wspomniana wyżej piękna pogoda oraz fakt, że mieszkańcy najwyraźniej chcieli i mogli wreszcie odetchnąć od obostrzeń pandemicznych sprawiły, że leśne namioty i wystawy były bardzo licznie odwiedzane. Pozwalało nam na przekazywanie wiedzy i naszego punktu widzenia na sprawy związane z lasem i leśnictwem licznym odbiorcom w każdym wieku…


