Spotkania pod przyrodniczym muralem w Mirosławcu
Opublikowano: 19.07.2022


autor: Michał Dubiał
zdjęcia: Michał Dubiał


W dniach 13-14 czerwca 2022 roku na terenie miasta Mirosławiec, pod niedawno powstałym muralem, odbyły się spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Piecniku.
Podczas niecodziennych lekcji przyrody, dzieci poznały historię  ochrony żubrów i rysi na okolicznych terenach oraz otrzymały garść informacji o zwyczajach i zachowaniu tych zwierząt. W trakcie spotkań podopieczni zadawali pytania, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi tematu. Półgodzinne pogadanki zakończono pamiątkowymi zdjęciami.

         



Rajd rowerowy „Ognisty wiatr”
Opublikowano: 16.07.2022

Autor: Aleksandra Makowska
Zdjęcia: Aleksandra Makowska

 
7 lipca odbył się rajd rowerowy ”Ognisty wiatr” zorganizowany przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski przy  współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy naszym Nadleśnictwie.Trasa rajdu liczyła około 20 kilometrów i prowadziła przez malownicze tereny leśne naszego nadleśnictwa. Deszczowa pogoda nie zniechęciła miłośników dwóch kółek i około godziny 11:00 wyruszyliśmy z miejsca zbiórki w trasę.  Po przejechaniu kilkunastu kilometrów oraz paru postojach na odpoczynek, dotarliśmy do szkółki leśnej w Białym Zdroju, gdzie odbyło się zakończenie rajdu. Tam czekał na uczestników słodki poczęstunek oraz ognisko i kiełbaski, które przygotował gospodarz szkółki Pan Krzysztof  Maras. Po posiłku odbyły się konkursy dla dzieci, a zwycięzcom wręczono  nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego. 

          
 



Członkowie Oddziału Nadnoteckiego PTL na targach ELMIA
Opublikowano: 01.07.2022


autor: Hanna Trafarska
zdjęcia: Hanna Trafarska


W dniach 1-4 czerwca 2022 członkowie Oddziału Nadnoteckiego PTL działający w kołach przy Nadleśnictwach: Podanin oraz Sarbia uczestniczyli w Targach Elmia Wood 2022, które odbywają się co cztery lata niedaleko miejscowości JÖNKÖPING w Szwecji. Celem wyjazdu było zapoznanie się z innowacyjnymi technikami i sprzętem wykorzystywanymi w leśnictwie, a także spotkanie z wystawcami  i możliwość nawiązania kontaktów. Dodatkową inicjatywą była wizyta w szwedzkich lasach z przedstawicielem salonu sprzedaży i serwisu John Deere.
Targi Elmia to wiodące na świecie wydarzenie konfrontujące przedstawicieli różnych grup branży leśnej z wielu krajów – wykonawców, właścicieli lasów, urzędników leśnych, organizatorów. Prezentacja maszyn leśnych wraz z pokazami ich działania odbywała się w na stoiskach firmowych zlokalizowanych na terenach leśnych, tworzących pętle o łącznej długości ponad 5 km.

Rozpoczynając trasę wydarzenia można było obejrzeć różnego rodzaju maszyny, sprzęty i technologie wykorzystywane do akcji przeciwpożarowych w lasach – od urządzeń wykrywających pożary, po sposoby ich efektywnego gaszenia. Dużą część wystawców stanowiły firmy reprezentujące pracę wielooperacyjnych maszyn leśnych podczas trzebieży wczesnych. Odwiedzający mieli również możliwość wirtualnego operowania (sterowania) maszynami różnych firm i zaobserwowania różnic w ich technologii na przestrzeni czasu. Kontynuując zwiedzanie obserwowano licznie wystawiane rębaki, rozdrabniacze, recyklery, sprzęty technologii kominkowej. Ogromna ilość tego rodzaju maszyn podkreśla, jak ważną rolę aktualnie stanowi surowiec drzewny i jego racjonalne wykorzystywanie. Należy zwrócić uwagę także na rosnący udział sprzętów z napędem elektrycznym. Ich pracę można było zobaczyć podczas pokazów „w terenie” oraz skonsultować opinie z wystawcami. Na targach uwzględniono także tematykę łowiecką. Reprezentowane zmodyfikowane urządzenia łowieckie mogą być w niedalekiej przyszłości wykorzystywane na terenach Ośrodków Hodowli Zwierzyny w naszym kraju. W trakcie spaceru pętlą na terenie targów  przedstawiano także różne sposoby ochrony sadzonek młodych drzew przed gryzoniami.

Drugą część pobytu w Szwecji stanowiło spotkanie z przedstawicielem firmy John Deere. W ramach wizyty w szwedzkich lasach członkowie PTL odwiedzili powierzchnię zaatakowaną przez kornika drukarza, na której prowadzono prace związane z usuwaniem posuszu. Podczas rozmowy można było zapoznać specyfikę szwedzkich lasów, zarządzanie nimi. Przedstawiciel omówił problemy tamtejszych właścicieli lasów i sposoby radzenia sobie z nimi. Po praktykach terenowych zaprosił do zwiedzania salonu sprzedaży i serwis John Deere.
Uczestnictwo w targach stanowiło okazję do zapoznania się z nowymi produktami i technologiami w celu wdrożenia ich podczas codziennych praktyk w polskich lasach. Reprezentowane ekologiczne wielooperacyjne maszyny leśne oraz sprzęty do obróbki surowca drzewnego wskazują na konieczność racjonalnego użytkowania lasu. Nawiązane kontakty z wystawcami technologii przeciwpożarowych mogą pozwolić w przyszłości na uzyskanie korzystnych cen zakupu urządzeń. Informacje uzyskane podczas spotkania w szwedzkich lasach skłaniają do refleksji i mogą sugerować kierunek ewentualnych zmian.

         



Sprzątanie Piławy
Opublikowano: 01.07.2022


autor: Ludwik Idzik
zdjęcia Anna Sakowicz


W dniu 03.06.2022r. członkowie Koła PTL przy  Nadleśnictwie Jastrowie  przy wsparciu i udziale pracowników  Nadleśnictwa Jastrowie zorganizowali akcję sprzątania brzegów rzeki Piława pomiędzy Nadarzycami a Szwecją. Celem tej cyklicznej akcji było sprzątanie śmieci zarówno z brzegów jak i samej rzeki. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczestników, udało się zebrać sporą ilość „pamiątek” po turystach. Akcja odbyła  się przy wsparciu lokalnej firmy kajakowej, która udostępniła nam kajaki nieodpłatnie.



Wyjazd szkoleniowy koła PTL przy Nadleśnictwie Człopa.
Opublikowano: 27.06.2022


autor: Magdalena Lupa - Witczak
zdjęcia: Magdalena Lupa - Witczak


Pracownicy Nadleśnictwa Człopa oraz członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Człopa w dniach 31.05. -2.06.2022 r. przebywali na wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Rytel. Zwiedziliśmy m.in. dawną i współczesną Wyłuszczarnię Nasion oraz Stację Oceny Nasion w Klosnowie, po której oprowadzał nas kierownik wyłuszczarni Witold Prabucki.                                  
Zapoznaliśmy się z przykładami organizacji prac usuwania ogromnych szkód wiatrołomów i złomów po  huraganie stulecia z 2017 roku jaki nawiedził tereny Nadleśnictwa Rytel. Byliśmy pod wrażeniem jaki ogrom pracy włożyli tamtejsi leśnicy w uprzątanie terenu oraz jego stopniowe odnawianie. Zapoznano nas z systemem pracy w nadleśnictwie w warunkach uprzątania klęski, szczególnie z fotooptycznym systemem pomiaru drewna,  jego odbiorem, sprzedażą i wywozem. Poznaliśmy również problemy z jakimi borykają się nasi koledzy podczas odnowień i pielęgnacji  upraw na terenach poklęskowych. Tematem szkolenia było także zagospodarowanie turystyczne Nadleśnictwa Rytel ze szczególnym uwzględnieniem terenów poklęskowych.