Leśny Festyn Edukacyjny w Krzyżu
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Paulina Pankowska-Niezborała, Konrad Lebiedowicz; 
zdjęcia: Bogusława Nowak, Tomasz Nowak.

W minioną niedzielę, 30 czerwca 2019r., przy wiacie rekreacyjno – dydaktycznej w leśnictwie Rzeczyn odbył się Leśny Festyn Edukacyjny połączony z lokalnymi obchodami 95- lecia Lasów Państwowych, którego organizatorem było Nadleśnictwo Krzyż przy współudziale Polskiego Towarzystwa Leśnego Oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Krzyż. Podczas Festynu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego zorganizowanego przez tutejsze Koło PTL z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, w którym w dwóch kategoriach wyłoniono najlepsze i najciekawsze prace. W kategorii „Fauna i flora”: III miejsce za zdjęcie „Zaskroniec” powędrowało do Pana Waldemara Grasia, II miejsce za zdjęcie „Ważki” do Pani Aleksandry Nowak, I miejsce za zdjęcie „Jaszczurki” do Pana Jerzego Kościjanczuka. W kategorii „Leśny Krajobraz”: III miejsce za zdjęcie „Rzeka Drawa” powędrowało do Pana Łukasza Pertka, II miejsce za zdjęcie „Zawilcowe kobierce w lesie bukowym” do Pana Waldemara Grasia oraz I miejsce za zdjęcie „Las sosnowy o wschodzie słońca” do Pana Jerzego Kościajnczuka. Nagroda specjalna w kategorii „Międzynarodowy Dzień Lasów” czyli pokaż Nam jak można świętować ten dzień, powędrowała do Zuzanny Górskiej uczennicy Szkoły Podstawowej w Krzyżu Wielkopolskim, za zdjęcie propagujące prawidłowe zachowanie się w lesie podczas spaceru z psem. Laureatom, nagrody wręczyli Pan Tadeusz Grupiński Nadleśniczy Nadleśnictwa Krzyż oraz Pan Marek Andrzejewski Zastępca Nadleśniczego, przewodniczący jury konkursowego. Wszystkim uczestnikom składamy gratulacje, życząc dalszych sukcesów w dziedzinie fotografii oraz już dziś zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu w marcu 2020r.

     
 



Prezentacja niezwykłych drzew w Nadleśnictwie Krucz.
Opublikowano: 14.11.2019


autor: Kazimierz Nadolczak

W dniu 24.10.2019r  Koło PTL przy Nadleśnictwie Krucz przedstawiło przezentację pt. ''Szlakiem okazałych i niezwykłych w formie zewnętrznej drzew na terenie Nadleśnictwa Krucz ''. W prezentacji uczestniczyli pracownicy z biura oraz służba terenowa.

         



Porządkowanie cmentarza w Kruczu
Opublikowano: 14.11.2019


autor: Kazimierz Nadolczak

Jak co roku, przed Świętem Zmarłych członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Krucz porządkowali leśne mogiły.
Były to groby niemieckich rodzin na terenach leśnych w Leśnictwach Tarnowiec i Gniewomierz.

         



Historia zapisana w lasach Nadleśnictwa Durowo
Opublikowano: 03.11.2019


autor: Barbara Thomas- Trybus

W słoneczną sobotę 12 października br. do Nadleśnictwa Durowo przyjechała wycieczka z Osiedlowefgo Domu Kultury "Bajka" w Poznaniu. Jej uczestnicy  od rana zwiedzali Wągrowiec, a koło południa udali się na rajd organizowany przez członków Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo. Trasa rajdu została opracowana tak aby nie tylko pokazać piękne lasy, ale również kawałek historii naszego regionu. Udaliśmy się więc do grobowca rodziny Kegel - dawnych zarządców gruntów dookoła Wągrowca oraz do siedziby nadleśnictwa, gdzie aż do początku XX wieku mieszkała wspomniana rodzina. Kolejnym punktem wycieczki było miejsce straceń wągrowieckich patriotów podczas II Wojny Światowej, również położone w lesie. Ostatnim punktem programu było oczywiście spotkanie w Ośrodku Edukacji Leśnej, gdzie rajdowicze mieli okazję odpocząć w leśnym otoczeniu.

         



IX wielkie grzybobranie w Kaliszu Pomorskim.
Opublikowano: 03.11.2019


autor: Damian Kmiecik

W sobotę 12.10.2019 r. odbyło się IX Wielkie Grzybobranie organizowane przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski, Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim oraz Parafię pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim. Współorganizatorem imprezy było działające przy Nadleśnictwie Koło Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego.
IX edycja Wielkiego Grzybobrania była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy wzbogaciliśmy ją o Grę Terenową „Leśni Odkrywcy”. Zabawa polegała na znalezieniu 10 stanowisk rozmieszczonych na terenie grzybobrania i rozwiązaniu trzech zagadek lub zadania, za które otrzymywało się naklejkę. Stanowiska podzielone były tematycznie, przy nich stanęli przedstawiciele różnych instytucji, między innymi: Grupa Lodołamacze z Kalisza Pomorskiego, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Kalisza Pomorskiego, klasa wojskowa, strażacka i sportowa oraz Grupa Medical Team z Liceum z Kalisza Pomorskiego, Harcerze ze szkoły podstawowej w Pomierzynie, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 21 w Kaliszu Pomorskim, Koło Łowieckie „Wieniec” w Mirosławcu, Straż Miejska z Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim, Ochotnicza Straż Pożarna z Kalisza Pomorskiego oraz Nadleśnictwo Kalisz Pomorski.
Tegoroczne grzybobranie, ze względu na wielki urodzaj grzybów oraz wspaniałą, słoneczną pogodę należało do bardzo udanych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy za rok na kolejne X Wielkie Grzybobranie.