XX Turniej Leśny w Nadleśnictwie Sarbia rozegrany!
Opublikowano: 16.10.2019

autor: Marcelina Kulwas
zdjęcia: Lilia Jóźwiak, Marcin Filoda


9 października 2019 roku uczniowie szkół podstawowych uczestniczyliw jubileuszowej XX edycji Turnieju Leśnego, rozegranego na ścieżce dydaktycznej „Leśnik Gospodarzem Lasu”.
 
Adresatami konkursu były szkoły z powiatów: czarnkowsko–trzcianeckiego, pilskiego i chodzieskiego. Drużyny z piętnastu szkół podzielone zostały na dwie kategorie wiekowe: pierwsza (klasy IV – VI szkoły podstawowej), w której udział wzięło siedem zespołów i druga kategoria wiekowa (klasy VII i VIII szkoły podstawowej), w której rywalizowało osiem drużyn. Celem corocznego turnieju jest przybliżenie dzieciom i młodzieży czym zajmują się leśnicy, zaznajomienie z narzędziami używanymi w codziennej pracy, poznanie gatunków roślin i zwierząt żyjących w lesie, a także nauczenie się podstawowych określeń z gwary łowieckiej. 


Uczniowie obu kategorii wiekowych swoje zmagania rozegrali w sześciu konkurencjach:

„Leśna układanka” – rozpoznawanie owoców, szyszek, nasion i pędów drzew
i krzewów. 
,,Leśnik i jego narzędzia’’ – rozpoznawanie narzędzi używanych przez leśnika
w codziennej pracy. 
„Idziemy na grzyby”  – rozpoznawanie grzybów leśnych.  
„Leśnik matematyk” – pomiar wysokości drzew. 
„Darz Bór” – tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka.  
„Wiem jak rośnie las!” – zasady hodowli lasu.
 
Honorowym patronat XX Turnieju Leśnego objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Pan Damian Szcześniak.
 
Ponadto w imprezie uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele lokalnych samorządów, straży pożarnej, policji, organizacji pozarządowych funkcjonujących w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, sąsiednich nadleśnictw, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, proboszcz Parafii w Kruszewie oraz Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile. 

Drużyny biorące udział w turnieju zaprezentowały wysoki poziom przygotowań i miło spędziły czas w Nadleśnictwie Sarbia, uczestnicząc w grach i zabawach przygotowanych przy nadleśnictwie, zwiedzając siedzibę nadleśnictwa, salę tradycji i zabytkowy park, wystawę obrazów przygotowanych przez Związek Artystów Plastyków Odział Czarnkowsko–Trzcianecki, wystawę figur zwierząt wyrzeźbionych w drewnie, którą przygotował Pan Sławomir Łapawa. Na koniec uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali wykładu Pani Justyny Przybył z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie oraz Pana Sławomira Łapawy.
 
Po całym dniu zmagań i rywalizacji wyłoniono zwycięzców XX Turnieju Leśnego. Wśród szkół w I kategorii wiekowej najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ujściu, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym.

W klasyfikacji II kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Sarbi, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Polonii Amerykańskiej w Gulczu. 
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wręczono również wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – piękne albumy o tematyce myśliwskiej – ufundował  Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile Pan Sławomir Jaroszewicz.
Nagrody otrzymały:
w I kategorii wiekowej – Szkoła Podstawowa w Sarbi, 
w II kategorii wiekowej – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Czarnkowie. 
Nagrody specjalne za dodatkowy konkurs dotyczący wiedzy przyrodniczej i ekologicznej ufundował Pan Stanisław Gajowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia. Otrzymali je:
Mateusz Stochaj ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie, 
Sebastian Nowicki ze Szkoły Podstawowej im. 67 Pułku Piechoty w Romanowie Dolnym.
 
Książkę swojego autorstwa o lasach i ludziach Nadleśnictwa Podanin Pan Jerzy Tarkowski, emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Podanin, przekazał dla Szkoły Podstawowej w Sarbi, z którą on i jego rodzina są szczególnie związani.

Tegoroczny XX Turniej Leśny zakończono wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za solidne przygotowanie się do turnieju i spędzenie z nami miło czasu. 
 
Do zobaczenia za rok!

          
 



Rodzinne Grzybobranie w Wałczu
Opublikowano: 16.10.2019

autor: Krzysztof Czub

W dniu 22 września koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowało „Rodzinne Grzybobranie”. Choć pogoda była kapryśna to chętnych na grzybobranie w wałeckich lasach nie brakowało. Najpierw udaliśmy się do lasu, gdzie pod bacznym okiem leśników, każdy mógł pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych, trujących  oraz tych będących pod ochroną. Wspólne grzybobranie, to nie tylko pełne kosze grzybów, ale również edukacja na temat lasu, przyrody i  działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego. Grzybobranie zakończyliśmy ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, przy którym uczestnicy dyskutowali na temat  wykonania przetworów z darów lasu.

          



II Rodzinny Rajd Rowerowy w Potrzebowicach
Opublikowano: 13.10.2019


autor: Hanna Rzyska
zdjęcia: Roman Marcysiak                                                                                                                                                          


W niedzielę 13.10.2019 pracownicy naszego Nadleśnictwa wraz z rodzinami uczestniczyli w "II rodzinnym rajdzie rowerowym", który w tym roku rozpoczął się w miejscowości Piłka. Stamtąd udaliśmy się na ognisko do Leśniczówki Gospódka w Nadleśnictwie Sieraków w której gospodarze wraz z przyjaciółmi - z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Panowie Bracia z Sierakowa, Wielkopolska Brać Sarmacka oraz Stowarzyszenie "Salut" z Poznania przygotowali dla nas szereg niecodziennych atrakcji. Zaczynając od przywitania scenką rodem z XVII wieku, przez pokaz strojów szlacheckich i XVII wiecznego uzbrojenia do szermierki szablą polską w której każdy z nas mógł spróbować sił. Zainteresowaniem cieszyła się również możliwość strzelania z łuku a także... niecodzienne urządzona kancelaria leśniczego. Na zakończenie pobytu udaliśmy się do położonego przy leśniczówce Miejsca Pamięci i wysłuchaliśmy historii o zamordowanym tam z rąk hitlerowskiego oprawcy w czasach II wojny światowej leśniczym - Antonim Jarochowskim. Poruszająca opowieść była dla wszystkich chwilą refleksji. Piękna jesienna pogoda, świetna – rodzinna atmosfera a także dobra kondycja fizyczna pozwoliła nam z uśmiechem na twarzy przejechać łącznie około 20 km leśnych ostępów.

          




119 Zjazd Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 02.10.2019

Tekst i zdjęcia : Sławomira Łabudzka

Już po raz piętnasty przedstawiciele Oddziału Nadnoteckiego PTL uczestniczyli w obradach Zjazdu Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody Pani Małgorzata Golińska.

Tematem głównym sesji naukowej 119 Zjazdu, który  odbył się w dniach 12-14 września 2019 r. w Darłówku była „Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody”. Temat niewątpliwie bardzo ważny, aktualny i zajmujący uwagę wielu środowisk. Wygłoszono szereg interesujących referatów, spośród których szczególnie zaangażowaną dyskusję wzbudziło opracowanie pt. „Oczekiwania organizacji przyrodniczych wobec gospodarki leśnej” przygotowane i przedstawione przez dr Andrzeja Kepela.

Temat przewodni sesji zamknął wygłoszony przez byłego, wieloletniego przewodniczącego naszego Towarzystwa - prof. dr hab. Andrzeja  Grzywacza referat pt. „Szacunek kosztów ochrony przyrody w lasach oraz w stosunku do przyszłych propozycji i oczekiwań”.

Z referatami z sesji naukowej można zapoznać się pod adresem http://ptl.pl/posts/konferencje-naukowe

         

                   


 


Referaty wygłoszone na sesji naukowej zostały wydane przez Polskie Towarzystwo Leśne w formie książkowej i przekazane wszystkim uczestnikom Zjazdu.
Kolacja przy grillu i muzyce oraz „długie Polaków rozmowy” trwały do późnych godzin nocnych.
Mimo zbyt krótkiej nocy rano zjazdowicze zaprezentowali gotowość do zmierzenia się z atrakcjami czekającymi na uczestników Zjazdu w ramach części terenowej sesji. Nasi gospodarze - pracownicy RDLP w Szczecinku opracowali pięć atrakcyjnych tras, na których zaprezentowali najciekawsze przyrodniczo, historycznie i turystycznie miejsca swojego regionu:
1.    Nadleśnictwo Ustka i Słowiński Park Narodowy,
2.    Nadleśnictwa Niedźwiady i Osusznica od Krzyżaków w Człuchowie do zamku w Bytowie,
3.    Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Szczecinek i Czarne Człuchowskie,
4.    Nadleśnictwo Sławno i „Kraina w kratę”,
5.    Nadleśnictwo Warcino i Polanów.
Zwieńczeniem trzydniowego spotkania Delegatów Oddziałów w Darłówku były obrady 119 Zjazdu PTL. Przedstawiono sprawozdania z działalności Towarzystwa w roku minionym od 118 Zjazdu – zarówno w odniesieniu do działań Zarządu Głównego, jak i Oddziałów terenowych. Sprawozdania zostały wydane w formie broszury i przekazane uczestnikom Zjazdu. Przedstawiono i po krótkiej dyskusji przyjęto w głosowaniu wnioski zjazdowe, których pełna treść widnieje na stronie Zarządu Głównego pod adresem: http://ptl.pl/komunikaty.html



"Święto Podgrzybka" we Wronkach
Opublikowano: 26.09.2019

autor: Dorota Kurkiewicz
zdjęcia: Żaneta Graj i Teresa Furman

W dniu 07.09.2019 po raz kolejny członkowie  Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wronki wraz z pracownikami Nadleśnictwa uczestniczyli w imprezie „Święto Podgrzybka”. W sympatycznej  atmosferze , pełnej humoru i uśmiechów , pomimo padającego deszczu odbyły się liczne konkursy. Dzieci i dorośli odpowiadali na pytania Leśnego Koła Fortuny, rozpoznawali gatunki drewna , składali papierowego liska , bawili się w kalambury , rozpoznawali ptaki po odgłosach, kolorowali leśne obrazki . Chętnych do zabawy nie brakowało.  Każdy  uczestnik , czy miał 2 czy 82 lata , otrzymał nagrodę .