Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Wisła
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia:  Piotr Buczkowski
 
W dniach 14.11.2019 – 16.11.2019 r. członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z zaproszonymi gośćmi z gminy Tuczno i Człopa uczestniczyli w szkoleniu „Gospodarowanie w drzewostanach świerkowych w obliczu gradacji kornika drukarza” oraz „Hodowla Głuszców” na terenie Nadleśnictwa Wisła. Poznawanie Nadleśnictwa Wisła rozpoczęliśmy od zapoznania się z jego historią, specyfiką i zadaniami. Głównym problemem Nadleśnictwa Wisła są lasy, które do niedawna stanowiły monokultury świerkowe. Obecnie z uwagi na ich gwałtowne zamieranie wymuszona jest ich intensywna przebudowa, co sprawia, że proporcje gatunkowe drzewostanów dynamicznie się zmieniają. Przedstawiono zalety i problemy związane z położeniem terenów nadleśnictwa oraz stanu lasu. Omówiono różne sposoby odnawiania obszarów poklęskowych i ich wpływ na stan obecnych młodników. Odwiedziliśmy miejscowe gospodarstwo szkółkarskie, na którego terenie zbudowana została edukacyjna (pokazowa) woliera hodowli głuszców. Nadleśnictwo Wisła prowadzi hodowlę tych rzadkich kuraków w celu ich ochrony i ponownego wprowadzanie na miejsca dawnego bytowania. W mniejszych grupach zwiedziliśmy Zamek Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle położony na stoku Zadniego Gronia na wysokości 728 m n.p.m. z pięknym widokiem na zbieg potoków Białej i Czarnej Wisełki. Następnego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy, z czego jedna bardziej wytrzymała przebyła trasę ścieżki przyrodniczej „Barania Góra”, a druga bardziej odważna odwiedziła szczyt skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Pomimo napiętego programu szkoleniowego znalazł się czas na zwiedzanie miejscowości Wisła i miłego spędzenia wolnego czasu w dobrym towarzystwie. Członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno dziękują pracownikom Nadleśnictwa Wisła za gościnność i zaangażowanie w przygotowaniu i przeprowadzeniu szkolenia.

          



„Dni Tuczna” na stadionie miejskim w Tucznie
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
zdjęcia: Ireneusz Tereszczak

W dniu 21 lipca 2019 r. członkowie koła Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa Tuczno w ramach zorganizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Tucznie uroczystych obchodów „Dni Tuczna” na stadionie miejskim zorganizowali stoisko promocyjno-informacyjne poświęcone drewnu, pracy leśnika i liczbą przedstawiającym las. Osoby odwiedzające leśną osadę podczas festynu mogli zapoznać się z specyfiką leśną ukrytą w liczbach, a także wykorzystując udostępniony sprzęt leśniczego mogły poczuć się jak odbiera się drewno dłużycowe i stosowe z ich oznakowaniem plakietką reklamową podobną do plakietek stosowanych w terenie przez leśniczych. Można było potrenować sadzenie sosny pod kostur, rozpoznać gatunek drzewa. Każdy mógł na pamiątkę zabrać przez siebie nabitą plakietkę, ale dopiero po odcięciu plastra z wałka drewna.

          



Spotkanie edukacyjne w Przedszkolu Publicznym w Tucznie
Opublikowano: 26.11.2019

autor: Ireneusz Tereszczak
 
W poniedziałek 29 kwietnia 2019 r. w ramach kampanii Lasów Państwowych „Dla lasu dla ludzi” w okresie odnowień i zalesień lasu w pogłosie akcji #sadziMY oraz dużego zagrożenia pożarowego lasu członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa Tuczno uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym w Przedszkolu Publicznym w Tucznie. Przedszkolaki i ich opiekunowie gorliwie uczestniczyli w spotkaniu połączonego z pogadanką i zabawami. Członkowie koła PTL przekazali przedszkolakom sadzonki świerka i dębu do posadzenia jako początek wielkiej przygody. Wychowankowie w ciągu kilku lat swojego pobytu w przedszkolu będą mogli obserwować zachodzące zmiany w rozwoju posadzonych drzew, a w przyszłości jako nastolatek lub dorosły pochwalić się przez siebie posadzonym dużym drzewem. Wyrosłe z nich drzewa będą zapewniały nam tlen, będą oczyszczać powietrze, załagodzą zmiany klimatu, staną się siedliskiem wielu organizmów i drewno. Posadzone tam kilka drzew to niewielka część jaką leśnicy co roku sadzą na obszarze całej Polski – 500 milionów drzew. Spotkanie przekazaniem drobnych upominków wychowanką przedszkola.

          



Pamięci Naszym Leśnikom
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Konrad Lebiedowicz
zdjęcia: Paulina Pankowska - Niezborała

Wzorem roku ubiegłego w związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych uhonorowaliśmy pamięć zmarłych pracowników nadleśnictwa. 30 października b. r. przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Leśnego odwiedzili okoliczne cmentarze by zapalić symboliczny znicz zmarłym koleżankom i kolegom. Wizyty na cmentarzu często skłaniają nas do refleksji nad życiem i przemijaniem. Stojąc nad mogiłami naszych najbliższych, tych których nie ma już z nami, uświadamiamy sobie, że wiele rzeczy mogliśmy zrobić inaczej, lepiej a jednak nie wszystko da się już naprawić. Dlatego cytując księdza Jana Jakuba Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą”.    



42 Ogólnopolskie Zawody Wędkarskie „Lipień Drawy”
Opublikowano: 15.11.2019

autor: Sebastian Niezborała
zdjęcia :Tadeusz Pietrykowski
 
20.10.2019r., Koło PTL przy Nadleśnictwie Krzyż współuczestniczyło w organizowaniu 42 Ogólnopolskich Zawodów Wędkarskich w dyscyplinie muchowej „Lipień Drawy”, których patronatem były Wiadomości Wędkarskie.Zawody odbyły się przy malowniczo położonej nad rzeką Drawą Leśniczówce Dębina, w których uczestniczyły 32 osoby.
Sklasyfikowano 20 zawodników, w tym 1 kobietę i 19 mężczyzn.
 
I miejsce i 990 pkt zdobył pan Marcin Prządka.
II miejsce i 840 pkt przypadły panu Maciejowi Żebrowskiemu.
II miejsce i 390 zdobytych punktów dla pana Bogdana Wizy.
 
Specjalną nagrodę ufundowaną przez Nadleśnictwo Krzyż i PTL przyznano jedynej uczestniczce zawodów pani Marzenie Violi. Zawody upłynęły w bardzo miłej  atmosferze, gdzie przy ognisku  toczone rozmowy  wędkarzy i Naszych leśników na tematy ochrony przyrody i bioróżnorodności  nie miały końca. Z niecierpliwością czekamy na następne zawody za rok, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.