Weź udział w "Nocy w Lesie"
Opublikowano: 14.03.2019

autorzy: Mateusz Gutowski, Paweł M. Owsianny, Anna Kałka, Marek Maluśkiewicz


"Noc w Lesie" to wydarzenie edukacyjne, organizowane przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile we współpracy z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra, Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego przy UAM w Pile  oraz Fundacją POLEM, LASEM  poświęcone odkrywaniu nocnych tajemnic lasu.
 
Każdy był w lesie za dnia, ale nie każdy ma tyle odwagi by odwiedzić go nocą! W świetle księżyca dobrze znane nam miejsca wyglądają zupełnie inaczej. Część z nas może nagle zgubić orientację. W ciemności wyostrza się zmysł słuchu. Najmniejszy szmer przyspiesza bicie serca. Leśni mieszkańcy bacznie nas obserwują, czasami zdradzają ich jedynie świecące oczy. Wyobraźnia zaczyna intensywnie pracować. Macie dreszcze? My też! ...więc wybierzmy się razem i niech to będą dreszcze emocji! Wspólnie odkryjmy niezwykłe stworzenia, żyjące na lądzie i w wodzie, opuszczające swoje leśne kryjówki jedynie lub zwłaszcza nocą.


Podczas tegorocznej "Nocy w Lesie" wspólnie odkryjemy świat sów, opowiemy o wybranych gatunkach i ich biologii, dowiemy się jakie sowy można spotkać w centrum Piły i okolicznych lasach! Pokonaj strach, przyjdź i przekonaj się, że las w nocy tętni życiem! To będzie wyjątkowa noc!

Data i miejsce wydarzenia: 16 marca 2019 godz. 18:00
Sesja warsztatowo-referatowa w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile, ul. Kołobrzeska 15,
następnie zbiórka na parkingu przy DK 10 nad Zalewem Koszyckim (prosimy nie stawać na miejscach należących do baru „Nad Zalewem”!), skąd wyruszymy na 5 km wycieczkę pieszą po terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, zakończoną ogniskiem z kiełbaskami (prowiant we własnym zakresie) ok godz. 23.00 – planowane zakończenie na parkingu przy DK 10 nad Zalewem Koszyckim

PROGRAM znajdziecie na stronie  wydarzenia na Facebooku !

Kontakt: Mateusz Gutowski, mateusz.gutowski@amu.edu.pl, tel. 618293462.

Wstęp wolny.
Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna.



“W głąb Rynny Jezior Kuźnickich” – czyli jak obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł
Opublikowano: 14.03.2019

autorzy: Mateusz Gutowski, Paweł M. Owsianny

W sobotni mglisty poranek, grupa licząca 130-tu miłośników przyrody i aktywnego spędzania wolnego czasu spotkała się na parkingu w pobliżu baru “Nad Zalewem” w Pile. Po zapoznaniu się z zasadami poruszania po szlakach pieszych i ogólnymi regułami zachowania w lesie, udaliśmy się w kierunku wejścia do “Kuźnika”. Wycieczkę prowadzili dr Paweł M. Owsianny i Mateusz Gutowski (pracownicy UAM, członkowie Koła przy UAM w Pile Polskiego Towarzystwa Leśnego), wspomagani przez Annę Kałkę (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, członkini PTL). 

         


Rezerwat ominęliśmy, by powrócić do niego na końcu naszej wędrówki. Idąc żółtym szlakiem, wzdłuż Zalewu Koszyckiego dotarliśmy do rzeki Rudy. Rzeka wypływająca u podnóża Bukowej Góry (wzniesienia znajdującego się pomiędzy Wiesiółką a Tarnowem), wije się przez różnorodne siedliska leśne i wodne, stanowiące bogactwo przyrodnicze Rynny Jezior Kuźnickich. Ruda, zwana w czasach staropolskich Cerwienicą (obie nazwy pochodzą od licznych wysięków, bogatych w związki żelaza, nadające wodzie rudy kolor), przepływa przez jezioro Łachotka, następnie zasila kompleks stawów rybnych przy osadzie Czaplino. Tuż przed wpłynięciem do Jeziora Rudnickiego rzeka ma charakter górski - tworząc liczne zakola w głębokiej dolinie wyraźnie zaznacza kształt rynny polodowcowej. Po około 14 kilometrach Ruda kończy swój bieg w Gwdzie.
 
Dalej podążaliśmy czerwonym szlakiem nordic walking i tutaj zaczęły się schody, a raczej ich brak…. Utworzony z myślą o “kijkarzach” szlak, miejscami przypomina tatrzańską ścieżkę zabezpieczoną łańcuchami. Niewątpliwie jedną z atrakcji podczas wycieczki było strome zejście w dolinę Rudy. Dalej było tylko piękniej! Ścieżka, utworzona przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, z kilkoma mostkami i licznymi powalonymi drzewami stanowi ciekawą atrakcję turystyczną blisko Piły i choć położona jest niedaleko “Kuźnika”, znana jest przede wszystkim niestrudzonym piechurom i odważniejszym turystom, zapędzającym się głębiej w las. Okrążając “Kuźnik” od północy dotarliśmy do bagien i mokradeł w miejscu zwanym “Bobrową Tamą”. Jak sugeruje nazwa, znajdujący się tutaj zbiornik wodny powstał w wyniku przetamowania przez bobry cieku uchodzącego do Rudy. W pobliżu mokradeł, w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra przygotowało dla uczestników ognisko. Po posileniu się kiełbaskami ruszyliśmy w stronę rezerwatu, słuchając opowieści o badaniach pruskich przyrodników z Richardem Frase na czele, dzięki którym w 1926 roku utworzono w tym miejscu rezerwat “Hammer”. Naszą wędrówkę zakończyliśmy przy ruinach browaru kuźnickiego w rezerwacie „Nietoperze w Starym Browarze”.
 
Tegorocznym tematem przewodnim święta mokradeł była ochrona terenów podmokłych w kontekście walki ze zmianami klimatu. Mokradła, czyli obszary wodno-błotne, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.

Pomysłodawcą wycieczki był Nadnotecki Instytut UAM w Pile, a przeprowadził ją we współpracy z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra, Kołem przy UAM w Pile Polskiego Towarzystwa Leśnego i Fundacją „POLEM, LASEM…”



Zajęcia edukacyjne we Wronkach
Opublikowano: 05.03.2019

autor: Adam Woźniak
zdjęcia: Adam Woźniak


W dniu 19.02.2019 r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki przeprowadzili spotkanie edukacyjne dla uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej dotyczące ptaków. W zajęciach wzięło udział około 50 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka we Wronkach. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z podstawowymi gatunkami ptaków, które występują w naszym kraju, dowiedziały się jak odbywają się ptasie wędrówki oraz wysłuchały nagrania odgłosów, które są wydawane przez ptaki. Oprócz zajęć teoretycznych i pokazu zdjęć, dzieci miały możliwość rozwiązywania rebusów oraz krzyżówek związanych z ptakami. Uczniowie zadawali sporo pytań. Najwięcej emocji wzbudziło rozwiązywanie krzyżówek. Po zakończeniu zajęć dzieci otrzymały widokówki z podstawowymi gatunkami ptaków Polski. Przeprowadzone spotkanie było doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom otaczającego ich świata przyrody. Tego typu zajęcia edukacyjne przeprowadzane przez członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki będą miały charakter cykliczny. 

          



„Puchar Niepodległości” - bieg w radioorientacji sportowej
Opublikowano: 14.01.2019

autor: Krzysztof Czub

W dniu 09.11.2018 r. na terenie Nadleśnictwa Wałcz, odbył się bieg w radioorientacji sportowej „Puchar  Niepodległości”.  Bieg został zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Celem biegu było uczczenie obchodów Święta Niepodległości oraz promowanie zdrowego stylu życia przez aktywność fizyczną z wykorzystaniem walorów przyrodniczych. Członkowie naszego koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz nie tylko pomagali w przygotowaniu zawodów, ale również propagowali działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego.

          
 



''Z rodziną po choinkę'' w Tucznie
Opublikowano: 08.01.2019

autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Aleksandra Warnkowska
 
Dnia 15.12.2018 roku odbyła się kolejna już edycja akcji „Z rodziną po choinkę” zorganizowana przez Nadleśnictwo Tuczno i koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno. Głównym celem imprezy jest propagowanie i zachęcanie do zakupu legalnie pozyskanych choinek z lasów administrowanych przez Lasy Państwowe. Czas spędzony przy wyborze i kupnie bożonarodzeniowego drzewka został uatrakcyjniony ogniskiem, nad którym można było upiec kiełbaski oraz gorącymi napojami serwowanymi pod altaną nadleśnictwa. Najmłodsi uczestnicy mogli natomiast namalować swoją wymarzoną choinkę z górą prezentów na przygotowanych do tego celu blokach rysunkowych.