Festyn Rodzinny w Przedszkolu numer 1 „Bajkowy Świat”
Opublikowano: 12.06.2019

autor: Michalina Szymczak
zdjęcia: Michalina Szymczak, archiwum Przedszkola nr 1 we Wronkach


"Kluczem do edukacji jest przeżycie piękna." (Friedrich von Schiller) Staramy się to piękno pokazać, piękno naszej ojczystej przyrody, tej dużej ojczyzny oraz tej małej lokalnej. 31 maja 2019 roku leśnicy z działającego przy Nadleśnictwie Wronki koła PTL wzięli udział w Festynie Rodzinnym w Przedszkolu numer 1 „Bajkowy Świat”. Wspólnie z najmłodszymi odkrywaliśmy tajniki leśnej wiedzy poprzez zabawę w koło fortuny, rozpoznawanie tropów zwierząt, owoców lasu, układanie puzzli, grę w leśne memory oraz kolorowanie. 

          



Leśnik to fajny zawód.
Opublikowano: 10.06.2019


autor: Magdalena Lupa

23 maja br. Koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa wraz z nadleśnictwem zorganizowało spotkanie dzieci z klasy czwartej SP w Człopie z leśnikami, którzy opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca . Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się  leśnik oraz zapoznali się ze sprzętem używanym przez leśników m. in. rejestratorem, wysokościomierzem, średnicomierzem. Klasa zamieniła się w drzewostan, w którym należy wykonać szacunki brakarskie, dzieci mierzyły się nawzajem klupą( średnicomierzem) i zapisywały w raptularzu. Poruszane były również tematy ogólne związane z lasem . Jednak, ze względu ze zbliżające się wakacje, szczególną uwagę poświęciliśmy zagadnieniu „Jak nie zgubić się w lesie” wykorzystując chociażby słupki oddziałowe.

         



Maraton MTB w Wyrzysku
Opublikowano: 10.06.2019

autor: Dorota Kamińska
 
W niedzielę 26 maja 2019 roku w Wyrzysku odbyła ósma edycja Rajdu  MTB Maraton. Jak co roku  kilkuset rowerzystów  z całej Polski walczyło o miano najlepszego. Maraton podzielony był na trzy kategorie: RODZINNY, MINI i MEGA. Wszystkie trasy  rowerowe przebiegały przez  pagórkowaty i malowniczy teren   Leśnictwa  Zielonagóra.  Trasa  rowerowa kategorii MEGA obejmowała  wzniesienie w leśnictwie o wysokości 192 m n.p.m., które należy do najwyższych na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Pracownicy nadleśnictwa  wraz z członkami Oddziału Nadnoteckiego  Polskiego Towarzystwa Leśnego  działającego w kole przy Nadleśnictwie Kaczory  aktywnie włączyli się  w organizację i  przebieg zawodów. W punkcie promocji Lasów Państwowych i PTL odwiedzający goście chętnie korzystali  z mapek oraz folderów i ulotek o tematyce leśno-przyrodniczej.   

          
 



Nadnotecki PTL dba po czystość rzek
Opublikowano: 07.06.2019

autor: Jarosław Ramucki

W dniu 18 maja 2019 roku koło PTL przy Nadleśnictwie Zdrojowa Góra zorganizowało spływ rzekami Dobrzycą, a potem Piławą, na odcinku z Tarnowa do Dobrzycy. Naszym celem, oprócz podziwiania okoliczności przyrody i sprawdzania swojej dzielności na licznych przeszkodach, było oczyszczenie rzek z śladów ludzkiej działalności.

Zaopatrzeni w worki na śmieci, grabki i inne pomagacze, wyruszyliśmy na poprawianie świata. Śmieci było oczywiście zbyt wiele, ale optymizmem napawa fakt, ze z roku na rok jest ich coraz mniej. Tym razem nie znaleźliśmy żadnej lodówki, opony czy sedesu. Zmęczeni, ale w pełni usatysfakcjonowani, zakończyliśmy dzień pysznym pstrągiem przyrządzonym przez Tadzia Obrockiego.

Dziękujemy mu za darmowe udostępnienie kajaków i transport.

         



Edukujemy najmłodszych
Opublikowano: 06.06.2019

autor: Sławomira Łabudzka

W myśl powiedzenia: „Czego Jaś się nie nauczy – Jan nie będzie umiał” Koło PTL w Nadleśnictwie Jastrowie rozpoczęło cykl spotkań edukacyjnych z młodzieżą szkoły podstawowej w Brzeźnicy.
Celem spotkań jest przekazanie młodemu pokoleniu podstawowej wiedzy m.in. o tym, jak funkcjonuje las i jak wygląda praca leśnika, co leśnik w lesie hoduje i pielęgnuje, dlaczego wycina drzewa i do czego drewno jest wykorzystywane, które gatunki roślin i zwierząt występujące w naszych lasach są chronione i jaką pełnią rolę.
W trakcie spotkania, które odbyło się 29 maja 2019 r. rozmawiano o ochronie przeciwpożarowej lasów oraz o chronionych gatunkach zwierząt – wilku i bobrze.

    

Cieszy nas duże zaangażowanie uczniów, ich aktywność objawiająca się zadawaniem wielu pytań oraz poziom przyswajania wiedzy, który został zweryfikowany podczas kończącego spotkanie konkursu – z nagrodami, oczywiście.
Spotkanie edukacyjne prowadził i zdjęcia wykonał kolega Paweł Marciniak.