NOC S(N)ÓW w Płytnicy
Opublikowano: 11.04.2019

Autor: Patrycja Wajer
Zdjęcia: Krzysztof Nagórski
 
Dzięki pasji i aktywności członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Płytnica, 6 kwietnia 2019 r. zaangażowano lokalną społeczność w akcję edukacyjną pt. NOC S(N)ÓW. Żądni przygód uczestnicy licznie przybyli do siedziby Nadleśnictwa Płytnica, gdzie w pierwszej kolejności wzięli udział w prelekcji dotyczącej biologii i trybu życia sów występujących w naszym kraju. Aby ułatwić nasłuchiwania tych tajemniczych ptaków, prowadzący pogadankę zaprezentowali odgłosy poszczególnych gatunków. Podczas spotkania przedstawiono cel, trasę i warunki wyprawy terenowej, aż w końcu po zmroku – w czasie, w którym sowy stają się aktywne, wszyscy uczestnicy podzieleni na grupy z przewodnikami na czele, ruszyli w głąb „płytnickich” ostępów na nocne poszukiwania. Dzięki bezwietrznej pogodzie jedna z grup ptasich pasjonatów mogła nie tylko usłyszeć dochodzące z głębi lasu odgłosy samca i samicy puszczyka zwyczajnego, ale także zobaczyć na własne oczy, przelatującego dumnie osobnika w koronach drzew. Po długiej wyprawie, pełni wrażeń uczestnicy mogli ogrzać się ciepłem płonącego ogniska, smażąc wspólnie kiełbaski, żywo przy tym dyskutując.

          
 



Akcja odnowieniowa we Wronkach
Opublikowano: 08.04.2019

Tekst: Adam Woźniak
Zdjęcia: Dorota Kurkiewicz

W poniedziałkowy poranek – 25.03.2019 r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki zabrali się ponownie do sadzenia lasu. Była to kolejna akcja odnowieniowa, tym razem przeprowadzona na terenie leśnictwa Jasionna. Udało nam się zorganizować osiemnaście osób. Sadzenie trwało od godziny 8:00 do godziny 13:00 i przebiegało w miłej i radosnej atmosferze. W trakcie sadzenia nie zabrakło atrakcji, którą zapewnił miejscowy leśniczy - każdy z uczestników sadzenia poczęstowany został smaczną wroniecką drożdżówką z lokalnej cukierni. W przerwie na posiłek rozdane zostały również najnowsze foldery PTL Oddział Nadnotecki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Miło było popatrzeć na to, co wspólnie jako PTL Oddział Nadnotecki wypracowaliśmy w ostatnim czasie.

          



„Klimatyczna klasa” w Trzciance
Opublikowano: 08.04.2019

Autor: Marta Drzewiecka
Zdjęcia: Konrad Drzewiecki


Dnia 02.04.2019r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Trzcianka wzięli udział w pogadance o pożarach lasów oraz szkodliwości wypalania traw. Podczas naszego spotkania wybraliśmy się do lasu, by posprzątać śmieci. Na szczęście z roku na rok jest ich coraz mniej w lesie. Akcja odbyła się w ramach projektu „Klimatyczna klasa”, w którym bierze udział Szkoła Podstawowa w Siedlisku przy współpracy Koła Łowieckiego „Dzik” w Trzciance.

          



1000 drzew na minutę w Nadleśnictwie Potrzebowice
Opublikowano: 05.04.2019


autor: Justyna Antczak
zdjęcia: Justyna Antczak


W piątek 05 kwietnia 2019 r. koło PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice zorganizowało akcję sadzenia drzew.  Ogólnopolska akcja nosi nazwę „1000 drzew na minutę”. Skąd w ogóle wzięła się ta nazwa? To proste! Leśnicy co roku sadzą ok 500 mln nowych drzew, co w przeliczeniu na liczbę 365 dni, 24 godzin i 60 minut wynosi 951 drzew. Jeśli w wyliczeniu uwzględnimy także drzewa i krzewy, które sadzone są jednostkowo jako domieszki biocenotyczne to otrzymujemy liczbę ok 1000 drzew na minutę. Do tegorocznej akcji zaproszona została Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce. Na powierzchni do odnowienia na uczniów czekali przedstawiciele Nadleśnictwa Potrzebowice - Radomir Knapski - miejscowy leśniczy, Roman Dziubała - podleśniczy Leśnictwa Osina oraz Justyna Antczak Specjalista ds. hodowli lasu a wraz z nimi potrzebny materiał oraz sprzęt czyli jednoroczne sadzonki sosny, kosztury i wiaderka. Przed przystąpieniem do sadzenia uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat znaczenia odnawiania powierzchni, przedstawione zostały m.in. sposoby i zasady sadzenia drzew, rodzaje materiału sadzeniowego oraz podstawowe informacje o odnowieniach na terenie naszego nadleśnictwa. Czternastu uczniów wraz z opiekunem - dyrektorem szkoły Panem Bernardem Chalaszem oraz leśnikami posadziło łącznie ok 500 drzew. Sadzenie miało miejsce w leśnictwie Osina. Po zakończeniu sadzenia uczestnikom wręczono drobne upominki. Uczniowie ochoczo wyrazili chęć wzięcia udziału w przyszłorocznym sadzeniu lasu. I nie dziwi to chyba nikogo, gdyż oprócz poczucia  zrobienia czegoś dobrego dla naszej planety, praktyczne zajęcia z przyrody spędzone w lesie są dużo przyjemniejsze niż siedzenie w ławkach lub stanie przy tablicy.

          




Wieczór z Sowami w Złotowie
Opublikowano: 29.03.2019

Autor: Łukasz Galimski
Zdjęcia: Łukasz Galimski


To już po raz 3 Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Złotów zorganizowało spotkanie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy dotyczącej sów. Wieczorem 23 marca br. do siedziby Nadleśnictwa przybyła grupa około 60 osób - głównie rodziców z dziećmi. Głównym punktem spotkania była sowa śnieżna o imieniu Hania. Jej opiekunka przybliżyła biologię i ekologię tego gatunku. Po prelekcji najwytrwalsi uczestnicy udali się do pobliskiego parku, w celu nasłuchiwania występujących tam sów.  Mimo, że żadna z sów nie odezwała się na tyle głośno i wyraźnie żeby wszyscy mogli ją usłyszeć to emocje i możliwość zapoznania się z techniką wabienia sów sprawiły, że wszyscy byli zadowoleni.