„Noc sów” w Nadleśnictwie Potrzebowice
Opublikowano: 29.03.2019

Autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
Zdjęcia: 
Monika Bartłomiejczyk-Pikuła


W sobotnie popołudnie 23 marca w Sali Edukacyjnej przy Nadleśnictwie Potrzebowice spotkali się miłośnicy sów. Okazją do tego było trzecia w nadleśnictwie, a siódma w ogóle edycja „Nocy Sów” organizowana przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie”. Na  sali gościliśmy 44 osoby w tym m.in. dwie grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej z Wielenia wraz z opiekunami, oraz osoby z Szamotuł, Wronek i Obornik, które przyjechały  na „Noc sów” całymi rodzinami. Spotkanie zorganizowane zostało przy współudziale Nadleśnictwa Potrzebowice oraz działającego przy nim Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego. O godz.17:15 prowadzący Adam Pikuła rozpoczął spotkanie prelekcją o gatunkach sów występujących w Polsce. W trakcie prelekcji dużą aktywnością i wiedzą wykazały się dzieci ze szkoły, wśród których byli prawdziwi znawcy tematu. Po pogadance i wymianie obserwacji na temat ptaków, wyświetlono dokumentalny film o sowach. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze,przy ciepłych napojach i słodkościach. Po części kameralnej uczestnicy zaopatrzeni w latarki, pod okiem przewodnika udali się do sąsiadującego ze starym parkiem arboretum, gdzie z bezpiecznej odległości nasłuchiwano sów. Grupa miała dużo szczęścia, bo bez konieczności nawoływani, ptaki odezwały się same. Zgromadzeni miłośnicy ptaków usłyszeli, aż trzy samce puszczyka, odzywające się z różnych stron drzewostanu. Po tak udanej obserwacji wszyscy uczestnicy poszli na ognisko. Spotkanie zakończyło się o godz. 21:00.

          

          



“Noc w Lesie” - spotkanie z sowami na pilskim UAM
Opublikowano: 27.03.2019

autor: Mateusz Gutowski

Czy las nocą może być ciekawy? Jakie zwierzęta można spotkać w nim po zmroku? Kiedy odzywają się sowy?

Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczestnicy “Nocy w Lesie” - wydarzenia edukacyjnego, którego ideą jest poznawanie i odkrywanie nocnych tajemnic lasu. Pomysłodawcą przyrodniczych spotkań jest Nadnotecki Instytut UAM w Pile we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym.

         


Tegoroczna impreza poświęcona była sowom, niezwykle ciekawej i wciąż mało poznanej grupie ptaków. Dzięki zaangażowaniu przyrodników z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, leśników z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra i członków Polskiego Towarzystwa Leśnego wydarzenie miało ciekawy przebieg i składało się z kilku części.

W prelekcji o “Ochronie płomykówki w dolinie Noteci” ornitolodzy z regionu przedstawili sposoby działań zmierzających do poprawy sytuacji tej białej sowy z charakterystyczną sercowatą szlarą. Na efekty wielu lat pracy trzeba było trochę poczekać, ale opłacało się! Płomykówka powróciła do nadnoteckich gospodarstw i z sukcesem odchowuje młode w skrzynkach lęgowych, specjalnie zamontowanych przez przyrodników na wieżach kościelnych, strychach i w stodołach.

         

Kolejną atrakcją wieczoru był... prawdziwy puchacz. Lucek, bo tak nazywa się ten największy krajowy przedstawiciel sów, dumnie prezentował się na rękawicy Marcina Szymczaka - leśnika, sokolnika i hodowcy ptaków. Ogromne oczy niczym dwa płomienie i przenikliwe spojrzenie mogą wzbudzać uczucie grozy i rzeczywiście, ptak jest postrachem leśnych zwierząt: sów, kaczek, zajęcy, lisów czy jeży. Lucek jest ptakiem utrzymywanym w hodowli i choć na co dzień żyjącym w wolierze, to w pełni rozwiniętym, latającym i polującym, o czym świadczy jego doskonała kondycja i zdrowe upierzenie. W naturze puchacze unikają kontaktu z człowiekiem, są płochliwe i niezwykle skryte.

         

Po przyswojeniu wiedzy oraz quizie z nagrodami wyruszyliśmy w tajemnicze lasy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, by w ciemności wspólnie nasłuchiwać i poszukiwać sów. Pomimo deszczu i mało “sowich” warunków zainteresowanie nocną wycieczką było ogromne! W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzieli się gdzie można spotkać sowy oraz poznali metody obserwacji i nasłuchu tych ptaków. Wycieczkę po rezerwacie przyrody “Kuźnik” zakończyliśmy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami, przygotowanym przez miejscowego leśniczego.

Pomimo braku aktywności nocnych stworzeń spowodowanej kiepską pogodą, widok lasu w całkowitej ciemności zrobił na wielu spore wrażenie i niejeden z nas będzie chciał do niego powrócić. Las w nocy tętni życiem a po zmroku swoje kryjówki opuszczają nie tylko sowy ale inne ciekawe stworzenia, które pragniemy wspólnie poznawać i poszukiwać podczas kolejnych edycji “Nocy w Lesie”!
 



Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Wronki
Opublikowano: 27.03.2019

Autor: Adam Woźniak
Zdjęcia: Ryszard Bugaj, Adam Woźniak

18 marca 2019 r. członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki oraz chętni pracownicy nadleśnictwa zaangażowali się w akcję sadzenia drzew na terenie leśnictwa Smolnica. Mimo wietrznego dnia o godzinie 7:30 przy Nadleśnictwie Wronki zebrało się 18 osób. Miejscowy leśniczy wraz z podleśniczym udzielili kilku informacji dotyczących celu naszego spotkania oraz krótkiego instruktażu dotyczącego sadzenia. Część najmłodszych członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Wronki brała udział w sadzeniu lasu po raz pierwszy w życiu. Praca przebiegała bardzo sprawnie i do godziny 14:30 w 9 par posadziliśmy około 4300 sztuk brzozy. Po wykonaniu zadania wszyscy udaliśmy się na zasłużony ciepły posiłek. 
 
          



Noc s(n)ów w Nadleśnictwie Płytnica
Opublikowano: 21.03.2019

autor: Małgorzata Więckowska

Nadleśnictwo Płytnica oraz koło PTL przy Nadleśnictwie Płytnica zapraszają wszystkich chętnych na Noc s(n)ów.
Spotkanie odbędzie się w dniu 06.04.2019r. o godz. 18.00 w siedzibie Nadleśnictwa Płytnica w Nowej Szwecji. W programie m.in. prelekcja dotycząca sów,wspólny spacer w pobliskim lesie oraz nasłuchiwanie i rozpoznawanie głosów sów. Gwarantujemy dobrą zabawę oraz poczęstunek. Obowiązują zapisy do dnia 03.04.2019r. w sekretariacie Nadleśnictwa pod nr tel. 67 250 02 00 lub na e-mail m.wieckowska@pila.lasy.gov.pl.
 



Międzynarodowy Dzień Lasów w Potrzebowicach
Opublikowano: 21.03.2019

autor: Elwira Wolniewicz-Kulka
zdjęcia: Michał Redmann
 
21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem, jest to także bardzo szczególny dzień dla nas – leśników. O czym mowa? Oczywiście o Międzynarodowym Dniu Lasów. Choć święto Lasów jest bardzo młode – zostało ustanowione w 2012 r, Nadleśnictwo Potrzebowice od razu zapisało je w swoim kalendarzu. W tym roku nadleśnictwo przystąpiło do obchodów w dniu 22 marca, sadząc wspólnie sosnę w leśnictwie Rosko. Tego dnia wszyscy pracownicy udali się na teren leśnictwa i z zapałem przystąpili do pracy. Pogoda i humory dopisały wszystkim, w końcu Międzynarodowy Dzień Lasów, to niewątpliwie jeden z ważniejszych dni w leśnictwie. Załoga nadleśnictwa posadziła w tym dniu 2000 drzewek.