Spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Leśnych w Goraju
Opublikowano: 13.06.2016

autor: Jacek Zwierzyński

W dniu 10 czerwca 2016 roku odbyło się w Zespole Szkół Leśnych w Goraju spotkanie młodzieży II klas z przedstawicielem Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, Oddział Nadnotecki, Kolegą Jackiem Zwierzyńskim

          


Spotkanie otworzyła Pani Agnieszka Filoda, nauczycielka pracująca w ZSL w Goraju, która przywitała zgromadzonych oraz wygłosiła słowo wstępne dotyczące tematów, które miały być poruszone.
Następnie głos przejął Kolega Jacek Zwierzyński, Zastępca Przewodniczącego ZO PTL O/Nadnotecki, który prowadził dalszą część spotkania. W pierwszej prezentacji prowadzący przedstawił podstawowe informacje na temat Polskiego Towarzystwa Leśnego, jego historii i misji oraz opisał podstawowe formy aktywności członków miejscowego  Oddziału.
Następnie wyemitowano film „Niemy krzyk”, w którym autorzy przedstawili opinię i stwierdzenia dotyczące aktualnych problemów związanych z Puszczą Białowieską widziane „oczyma leśnika”.
Po przedstawieniu prezentacji i filmu odbyła się krótka dyskusja dotycząca ich treści. Następnie umożliwiono słuchaczom zadawanie pytań, które dotyczyły również innych aspektów interesujących młodzież ze szczególnym uwzględnieniem prognoz dotyczących ich przyszłego zatrudnienia. Podsumowując dyskusję, Kolega Jacek Zwierzyński  poinformował o kontynuacji inicjatywy mającej na celu coroczne wyróżnienia  wybitnego absolwenta szkoły nagrodą specjalną w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Nadnoteckiego PTL, która może ułatwić jego start zawodowy.
Zarząd Oddziału składa serdeczne podziękowania Dyrekcji ZSL w Goraju za umożliwienie przeprowadzenia spotkania. 



Piknik ekologiczny we Wronkach
Opublikowano: 13.06.2016

autor: Marek Kwapisz

W niedzielę 5 czerwca we Wronkach odbył się Piknik Ekologiczny. Coroczna impreza promująca ekologię i działania proekologiczne przyciągnęła jak zawsze wielu mieszkańców. Były rodzinne eko-zabawy, pokazy, występy i mnóstwo radości. Nadleśnictwo Wronki wspólnie z Polskim Towarzystwem Leśnym zorganizowały przy swoim  stoisku wiele konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W konkursie z nagrodami o tematyce leśnej więło udział około 200 osób. Nagrody zostały ufundowane przez  Oddział Nadnotecki PTL oraz Nadleśnictwo Wronki.

          



Z wilkiem na wyspie
Opublikowano: 09.06.2016

autor: Sławomira Łabudzka

4 czerwca 2016 r. Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego uczestniczył w regionalnych obchodach Święta Lasu. Umiejscowiony w pilskim Parku na Wyspie festyn pod nazwą „Las na Wyspie”  zgromadził licznie mieszkańców Piły i okolic.
Członkowie PTL zorganizowali stoisko przedstawiające wilka, jako stosunkowo nowy gatunek w pilskich lasach. Przygotowano także ankietę zawierającą pytania dotyczące aktualnego stanu polskich lasów oraz oczekiwań społeczeństwa wobec pełnionych przez lasy funkcji. Odpowiedzi na te pytania staną się materiałem do interesujących zestawień i analiz.


                  
          



Finał konkursu "Drzewa - mity i wierzenia"
Opublikowano: 09.06.2016

autor: Piotr Mądrzak

31 maja 2016 roku w ZSL w Goraju odbył się finał szkolnego konkursu „Drzewa - mity i wierzenia". W konkursie wzięło udział 36 uczniów. Do finału zakwalifikowało się 11.
Zwyciężyła Elwira Majer z klasy IIb. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Kubecka z klasy IIb, a trzecie Blanka Krenc z klasy IIa.
Współorganizatorem konkursu było koło Oddziału Nadnoteckiego PTL działające przy ZSL w Goraju. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u młodzieży.

          



Wyjazd szkoleniowy na Lubelszczyznę
Opublikowano: 01.06.2016

autor: Sławomira Łabudzka

  W dniach 18 – 21maja 2016 r. członkowie Nadnoteckiego Oddziału PTL wzięli udział w jedenastym już wyjeździe szkoleniowym współorganizowanym przez Zarząd Oddziału i RDLP w Pile. Tym razem celem wyjazdu była Lubelszczyzna, Zamojszczyzna i Roztocze. W program pobytu wkomponowano zwiedzanie najpiękniejszych miast regionu – oprócz stolicy województwa - Lublina również Kazimierza Dolnego i Zamościa.

         

Więcej zdjęć z wyjazdu szkoleniowego w fotogalerii.


Uczestnicy mieli także możliwość podziwiania wspaniałego pałacu Zamoyskich w Kozłówce oraz urokliwych miejsc na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.
 
Tradycyjnym punktem szkolenia jest wizyta w lasach nadleśnictw regionalnej dyrekcji LP, na terenie której realizowany jest program wyjazdu. Na Lubelszczyźnie naszymi gospodarzami byli pracownicy Nadleśnictwa Lubartów. Zanim odbyliśmy przejazd po terenie nadleśnictwa przedstawiono nam najważniejsze informacje  o kompleksach leśnych, układzie siedlisk, rodzajach stosowanych rębni, rozmiarach planów użytkowania i odnowienia lasu, gatunkach zwierzyny, rozmiarach szkód przez nią czynionych, o istniejących w Nadleśnictwie formach ochrony przyrody.  Nadleśnictwo prowadzi gospodarkę w lasach, z których tylko 30 % stanowią drzewostany na siedliskach borowych, zaś 70% to drzewostany siedlisk lasowych  i olsów. Zaprezentowano uczestnikom wyjazdu m.in. efekty gospodarowania w ramach rębni złożonych, uprawy uzyskane z odnowienia naturalnego, nietypowe ogrodzenia upraw. Odwiedziliśmy rezerwat „Kozie Góry”, utworzony w celu zachowania ze względów naukowych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym z dębem bezszypułkowym. Obejrzeliśmy nowy, imponujący parking leśny oraz atrakcyjną kwaterę myśliwską Stary Tartak.

Spotkanie z leśnikami z Lubartowa było kolejną okazją do wymiany uwag i doświadczeń zawodowych oraz potwierdzenia opinii o gościnności i serdeczności braci leśnej.