Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Leśnych w Goraju
Opublikowano: 22.12.2016

autor: Kazimierz Nadolczak


21 grudnia 2016 r. Koło PTL przy Nadleśnictwie Krucz zorganizowało i przeprowadziło seminarium dla uczniów IV klas Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Zaprezentowano następujące tematy:
  • PTL - organizacja, struktura oraz cele stowarzyszenia,
  • certyfikacja w lasach Państwowych,
  • ochrona przyrody na Morenie Czarnkowskiej.
          



Z rodziną po choinkę
Opublikowano: 21.12.2016

autorzy: Ireneusz Herman, Ireneusz Tereszczak

Członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z pracownikami Nadleśnictwa w dniu 17 grudnia b.r. zorganizowali przy budynku Nadleśnictwa akcję „Z rodziną po choinkę”. Akcja miała na celu propagowanie legalnego zakupu żywej choinki. Dodatkowym uatrakcyjnieniem zakupu świątecznego drzewka dla przybyłych rodzin było ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz gorącymi napojami. Choinki zostały pozyskane w ramach cięć pielęgnacyjnych.

          



Archeologiczne dziedzictwo sarbskich lasów
Opublikowano: 19.12.2016

autor: Michał Krzysztofik

Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań i refleksji nad prowadzonymi w ciągu mijającego roku działaniami. Tak też jest w Nadleśnictwie Sarbia gdzie postanowiono podsumować działalność archeologiczną na terenie nadleśnictwa.
Mogłoby się wydawać, że archeologia to dziedzina dalece odległa od leśnictwa. Nic bardziej mylnego. Jak się okazało na początku tego roku, tereny leśne skrywają znaczącą ilość stanowisk archeologicznych, a nowoczesna technika skaningu laserowego pozwala odkrywać miejsca bytowania ludności z początku naszej ery i starszych.
Szereg projektów badawczych przeprowadzonych na terenie naszego nadleśnictwa ukazało, że tereny leśne Nadleśnictwa Sarbia są bogate w ślady przeszłości. Dlatego 9 grudnia br. w siedzibie Nadleśnictwa Sarbia postanowiono podsumować i przedstawić zaproszonym gościom wyniki badań prowadzonych na terenach leśnych naszego nadleśnictwa organizując konferencję archeologiczną pt.: „Archeologiczne dziedzictwo sarbskich lasów”. Konferencja została zorganizowana przez Nadleśnictwo Sarbia oraz Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki przy współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu i Instytutem Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

          

 


Konferencję rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia dr inż. Maciej Strawa, który przywitał zaproszonych gości, a następnie przekazał głos pani Romualdzie Bartkowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatury w Pile, która dokonała krótkiego wprowadzenia do konferencji. Po wprowadzeniu Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia poprosił pana prof. dr hab. Kazimierza Ilskiego o poprowadzenie pierwszej części referatowej pt.: Badania archeologiczne na terenie Nadleśnictwa Sarbia.
W tej części jako pierwsi zabrali głos państwo Małgorzata Talarczyk-Andrałojć i Mirosław Andrałojć z Pracowni Archeologiczna REFUGIUM s.c. z Poznania, którzy wygłosili referat dotyczący badań powierzchniowych na obszarze 42 – 46 na terenie wsi Gębiczyn, Niewiemko i Wyszynki w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski. W ramach tych badań zostały zweryfikowane stanowiska archeologiczne z lat osiemdziesiątych jak również odkryto kilka nowych stanowisk archeologicznych.
Kolejnymi mówcami podczas konferencji byli państwo Katarzyna Kuczara-Alagierska i Piotr Alagierski z Pracowni Archeologicznej Alagierscy z Chodzieży którzy przedstawili wyniki badań archeologicznych w Wyszynach.
Jako trzeci w pierwszej części referatowej głos zabrał pana Marcin Kita Dyrektor Chodzieskiego Domu Kultury, który w swoim wystąpieniu przedstawił plany stworzenia szlaku turystycznego o tematyce archeologicznej obejmującego miasto Chodzież, gminę Chodzież oraz gminę Budzyń.
Na koniec pierwszej części referat przedstawił prof. UAM dr hab. Andrzej Michałowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpienie dotyczyło wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Mirosław. Pan profesor przedstawił przebieg wykopalisk jak również opowiedział o zabytkach jakie odsłonił badany kurhan.
Drugą część konferencji pt.: „Świat przeszłości bliżej nas” poprowadził prof. UAM dr hab. Andrzej Michałowski. Podczas tej części uczestnicy wysłuchali wykładów Mateusza Wawrzyniaka, który przybliżył obecnym temat kurhanów, ich roli i budowy. Kolejne dwa referaty przygotowane przez dr Milenę Teska, Patrycję Kaczmarską i Krzysztofa Żurka oraz Martę Krzyżanowską z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dotyczyły obszaru mody, sposobu ubierania i ozdób jakie noszono między innymi w kulturze wielbarskiej. Na koniec konferencji referat pt.: „Za progiem czeka świat” wygłosił dr Jarosław Rola. W swym wystąpieniu przedstawił temat szlaków wędrówek dawnych ludów. W trakcie konferencji przedstawiciele Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu złożyli na ręce Nadleśniczego Nadleśnictwa Sarbia podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu badań na terenach leśnych oraz za życzliwość i dobrą atmosferę. Podziękowania otrzymali również pracownicy Nadleśnictwa Sarbia zaangażowani w sprawy związane z archeologią.

          



Las i jego mieszkańcy
Opublikowano: 05.12.2016

autor: Magdalena Lupa-Witczak

W listopadzie koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa wraz z Nadleśnictwem  rozpoczęło cykl spotkań z dziećmi  klas I-III  ze Szkoły Podstawowej w Człopie  pt. „Las i jego mieszkańcy".
Podczas spotkań, które będą odbywały się w grudniu i styczniu dzieci będą uczyć się jak należy zachowywać się w lesie i na co zwracać uwagę, aby będąc na spacerze w lesie dostrzec mieszkańców lasu oraz ślady ich bytowania.  Ponadto będzie to okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat gatunków zwierząt jakie mogą spotkać w człopskich lasach, zapoznania się ze słownictwem określającym dany gatunek oraz ciekawostkami na temat ich trybu życia. Uczniowie na takich zajęciach dowiedzą się, że jeleń nie nosi rogów na głowie oraz  że jego żoną nie jest sarna!  



                                       



Migracje ptaków
Opublikowano: 01.12.2016

autor: Ewa Muszyńska-Roth

Jesienią patrzymy w niebo i podziwiamy klucze lecących ptaków. Czy ktoś zastanawiał się dlaczego, jakie i dokąd lecą? Które ptaki zostają na zimę w kraju, a które migrują daleko?
  
 
Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo zorganizowało spotkanie z Arkadiuszem Kiszką z „Przyrody Powiatu Wągrowieckiego” pod tytułem  „Migracje ptaków”.    
Pan Arkadiusz Kiszka jest miłośnikiem ptaków i przyrody, swoją działalnością promuje piękno i walory powiatu wągrowieckiego. We wtorek 29 listopada o godzinie 17.00 w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu mieliśmy przyjemność posłuchać profesjonalnej prelekcji o życiu i migracji ptaków. Dodatkową atrakcją była wystawa zdjęć z kolekcji Przyrodnika. Zainteresowanie było duże a pasja opowiadającego udzieliła się wielu słuchaczom.   Mamy nadzieję, że wiosną spotkamy się na obserwacji ptaków w lesie.