Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kleszczach - prelekcja we Wieleniu
Opublikowano: 03.04.2016

autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła

Nadleśnictwo Potrzebowice oraz miejscowe Koło PTL zaprasza na spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę. Prelekcja "Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kleszcach" odbędzie się w Ośrodku Kultury Strzelnica we Wieleniu w dniu 15 kwietnia 2016  na godz. 15:15.

Rozwiń artykuł, jeśli chcesz zobaczyć plakat.




Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów w Wągrowcu
Opublikowano: 22.03.2016


autor: Ewa Roth

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów Koło PTL przy Nadleśnictwie Durowo zorganizowało spotkanie z uczniami Gimnazjum Nr 1 w Wągrowcu w celu przybliżenia pracy leśnika.  Uczniowie zapoznali się z działalnością Polskiego Towarzystwa Leśnego  Pro Bono Silvae  - Dla dobra lasu.

   



Logo naszego Towarzystwa w oczach dziecka
Opublikowano: 25.02.2016

autor: Michał Mendyk

Dzieci z Przedszkola Publicznego w Skórce wykonały logo Polskiego Towarzystwa Leśnego różnymi, wybranymi przez siebie, technikami - przy użyciu suchych pasteli, kredek woskowych, wyklejania z użyciem papieru czy plasteliny.
 
W czasie spotkania dzieci uczyły się rozpoznawania różnych, rosnących w okolicy (i to nie tylko w lesie) gatunków drzew iglastych - świerków, jodeł, sosen, modrzewi czy żywotników, wysłuchały opowieści o Polskim Towarzystwie Leśnym. 

Spotkanie poprowadził Michał Mendyk z Koła PTL działającego przy pilskiej dyrekcji lasów. Na koniec dzieci czekał m.in. słodki poczęstunek od ww Koła.

    


     



Seminarium archeologiczne w Sarbi
Opublikowano: 19.02.2016

Autor: Michał Krzysztofik

16 lutego 2016 roku leśnicy z Nadleśnictwa Sarbia, zainspirowani odkryciami archeologicznymi na terenach leśnych położonych w dolinie Noteci, zorganizowali seminarium pt. Archeologia w lasach.

W organizację tego przedsięwzięcia włączyło się Koło Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Sarbia. W seminarium uczestniczyli zaproszeni goście oraz pracownicy Nadleśnictwa Sarbia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Pile, Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

   


Seminarium rozpoczął Nadleśniczy Maciej Strawa oraz Przewodniczący Oddziału Nadnoteckiego PTL Sławomir Kmiecik witając przybyłych gości oraz przedstawiając cel spotkania. Następnie głos zabrał dr Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile i wprowadził przybyłych w tematykę seminarium.

Po krótkim wstępie zaproszeni prelegenci przystąpili do wygłaszania swoich referatów. Rozpoczęła pani Romualda Bartkowiak z Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, delegatura w Pile. Przedstawiając referat pt. „Aspekty prawne ochrony dziedzictwa archeologicznego”. Zwróciła ona uwagę na najważniejsze elementy ustawodawstwa dotyczącego obiektów i stanowisk archeologicznych.

   

Kolejny referat pt. „Archeologia w lasach – historia, teraźniejszość, perspektywy” wygłosił dr Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile, który podczas swej wypowiedzi zwrócił uwagę na zagrożenia jakie oddziałują na stanowiska archeologiczne w środowisku rolnym i leśnym. Zwrócił również uwagę na ogrom nieodkrytych stanowisk na terenach leśnych oraz możliwości ich odszukania.

Kolejne trzy referaty wygłosili pracownicy Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pani dr Milena Teska oraz dr hab. Andrzej Michałowski prof. UAM. W pierwszych dwóch „Ostatnie wieki starej ery w strefie lasów doliny środkowej Noteci” oraz „Schyłek starożytności nad środkową Notecią” przybliżyli zagadnienia schyłku starej ery i początku nowej ery na terenach doliny środkowej Noteci. Trzeci z kolei referat dotyczył kurhanów, ich funkcji, sposobu odkrywania i badania.

Seminarium referatem pt. „Naturalne i antropogeniczne przekształcenia środowiska nad dolną Gwdą w czasach od łowców reniferów do piastowskich wojów” zakończył dr Jarosław Rola.

Wygłoszone referaty przybliżyły słuchaczom dzieje terenów położonych w dolinie Noteci, ale również zwróciły uwagę na kwestię licznych stanowisk archeologicznych występujących na terenach leśnych. Podkreślono ogromną rolę, jaką pełnią lasy w zabezpieczaniu ogromnej spuścizny kulturowej, jaką są stanowiska archeologiczne. Wystąpienia prelegentów pozwoliły uświadomić słuchaczom również, że ślady naszej przeszłości mogą znajdować się tuż pod naszymi stopami.

Na  zakończenie seminarium wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślili, że współpraca leśników i archeologów celem poznania historii naszych ziem oraz ochrony dziedzictwa archeologicznego jest nieunikniona.



Emerytowany Nadleśniczy Kazimierz Deus odebrał Złotą Odznakę Honorową PTL
Opublikowano: 19.02.2016

17 lutego 2015 w sali widowiskowej Muzeum Walk o Wał Pomorski w Mirosławcu emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Mirosławiec Kazimierz Deus odebrał Złotą odznakę honorową Polskiego Towarzystwa Leśnego, odznakę nadał 115 Zjazd Delegatów PTL który odbył się w Toruniu w czerwcu ubiegłego roku.

  
 
 


Odznakę Złotą w Oddziale Nadnoteckim posiada 6 osób (ok 1% członków Oddziału). Nadaje się ją za szczególne osiągnięcia w realizacji statutowych celów Towarzystwa lub szczególne zasługi na polu leśnictwa, nauk leśnych i pokrewnych członkowi Towarzystwa, innej osobie fizycznej lub prawnej oraz innym jednostkom organizacyjnym.

W tym dniu kierownictwo RDLP w Pile i Nadleśniczowie nadzorowanych przez pilską dyrekcję nadleśnictw zapoznało się z odnowioną  siedzibą Nadleśnictwa Mirosławiec.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Ryszard Standio podziękował również Burmistrzowi Gminy i Miasta Mirosławiec Piotrowi Pawlikowi za przyjęcie biura Nadleśnictwa Mirosławiec do Urzędu Gminy i Miasta, gdzie kadra biura pracowała przez 7 miesięcy 2015 roku.