Opublikowano: 19.02.2016
Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo zorganizowało spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Panią Karoliną Klają i jej mężem, którzy przeżyli ciekawą przygodę przejeżdżając tandemem przez Azję.
Wyprawa "Tandemem przez Azję" została wyróżniona na spotkaniu podróżników, żeglarzy i alpinistów "Kolosy" za rok 2014 w Gdyni. Jest to największy i najbardziej prestiżowy festiwal podróżniczy w Polsce.



Po ponad 14 miesiącach wojaży i 22 000 kilometrów, wielu perypetiach z rowerem, jeszcze większej ilości spotkań z dobrymi ludźmi różnych kultur, skończył się kontynent – dotarli do Singapuru.
Punktowy opis przedsięwzięcia:
- etap północny: przez były ZSRR i Mongolię do Chin, Korei i Japonii,
- etap południowy: z Hong-Kongu przez południowe Chiny i półwysep Indochiński do Singapuru + wypad na Sumatrę i przekroczenie równika,
- ponad 22 000km,
- 16 krajów: Ukraina, Mołdawia, Rosja, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Korea Południowa, Japonia, Hong-Kong, Wietnam, Laos, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Singapur,
- miejsca: Krym, stepy Kałmucji i Kazachstanu, Syberia, jezioro Bajkał, pustynia Gobi, góra Fudżi, góry Południowochińskie, półwysep Indochiński i Malajski, Sumatra.
Opublikowano: 31.12.2015
autor: Magdalena Lupa-Witczak



„Choinka od leśnika” była kolejną okazją do spotkań leśników z okolicznymi mieszkańcami i z satysfakcją możemy stwierdzić, że cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Opublikowano: 25.11.2015
Autor: Natalia Rapke


Najwięcej wrażeń wzbudziła gra na rogu myśliwskim, każdy chętny mógł jej spróbować, co okazało się nie lada wyzwaniem. Później odbył się mały konkurs z wiedzy przyrodniczo-leśnej, w którym dzieci wykazały się niesamowitą wiedzą. Został on uwieńczony wręczeniem drobnych upominków dla każdego ucznia. Na koniec spotkania odbyło się ognisko, na którym wszyscy mogli zjeść coś ciepłego.
Opublikowano: 20.11.2015

Dzięki współoranizatorowi - Wronieckiemu Ośrodkowi Kultury uczestnicy obejrzeli film pt: "W dechę" na ekranie zcyfryzowanego kinoteatru Gwiazda. Spotkanie miało na celu edukację leśną społeczeństwa Miasta i Gminy Wronki.
Opublikowano: 29.10.2015
Autor: Dorota Kamińska
20 października 2015 roku Koło PTL przy Nadleśnictwie Kaczory wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile zorganizowało seminarium szkoleniowe pt. "Vertisole - gleby niezwykłe". Część merytoryczna seminarium odbyła się w Pałacu w Rzęszkowie k. Wyrzyska. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, vertisole występują na terenie Polski w niewielkich enklawach tylko na obszarze pojezierza poznańskiego i krajeńskiego w okolicy Gniewu, Reszla, Poznania i Osieka Nad Notecią, co czyni je unikatowymi w skali kraju. Stanowisko w okolicy Osieka nad Notecią przedstawiono uczestnikom seminarium w terenie w 3 profilach glebowych.
Seminarium otworzył Dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio, witając wśród gości m.in. kierowników jednostek podległych pilskiej dyrekcji. Oddział Nadnotecki PTL reprezentował cały zarząd oraz przewodniczący wszystkich 22 Kół działających w ramach Oddziału.
Przewodniczący Sławomir Kmiecik przedstawił działalność Oddziału Nadnoteckiego w 2015 roku. W programie seminarium znalazło się również miejsce na uroczyste wręczenie złotej odnaki Stanisławowi Zalewskiemu i odznak srebrnych, które otrzymali: Jacek Zwierzyński, Tomasz Partyka i Tadeusz Szrama.
Jednym z prelegentów przed głównym tematem spotkania był Jacek Frankowski pracownik Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, znany karykaturzysta. Przedstawił on sylwetkę leśnika, wybitnego malarza pejzażysty Ludomira Benedyktowicza (1844-1926), powstańca styczniowego, który podczas powstania stracił obie dłonie, nie przeszkodziło mu to jednak rozwinąć talentu malarskiego.
W przerwach można było podziwiać zestaw prac znanych karykaturzystów "Stop zaśmiecaniu Lasów", który jest znakomitą artystyczną ofertą edukacyjną.
Referat tytułowy wygłosił dr inż. Mirosław Nowiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, badacz vertisoli i odkrywca ich stanowiska na terenie Nadleśnictwa Kaczory. Wspólnie z dr inż. Antonim Sienkiewiczem przedstawił uczestnikom odkrywki glebowe zlokalizowane w drzewostanach Leśnictwa Zielonagóra, prezentujące profile vertisoli i gleb zbliżonych. Przy każdej odkrywce dr inż. Mirosław Nowiński, po przedstawieniu profilu i demonstracji oryginalnych cech morfologicznych vertisoli, odpowiadał na liczne pytania uczestników.
Vertisole są glebami wyróżnionymi jako osobna jednostka taksonomiczna w Systematyce Gleb Polski (2011). Gleby te tworzą się z iłów zawierających dużą ilość montmorylonitu - materiału z gromady krzemianów, są bardzo ciężkie, charakteryzują się głębokimi spękaniami powstającymi wskutek pęczniejącego materiału ilastego i następnie jego wysychania. Szczeliny te zamykają się po ponownym nawilgotnieniu gleby. Proces naprzemiennego kurczenia się i pęcznienia trwa nieprzerwanie i prowadzi do mieszania się gleby, powodując nawet sytuacje, gdzie ilość węgla organicznego jest większa w głębszych poziomach profilu gleby niż w poziomach powierzchniowych, powodując jakby odwrócenie poziomów genetycznych.