Spotkanie "Tandemem przez Azję"
Opublikowano: 19.02.2016

Autor: Ewa Roth

Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo zorganizowało spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Panią Karoliną Klają i jej mężem, którzy przeżyli ciekawą przygodę przejeżdżając tandemem przez Azję.

Wyprawa "Tandemem przez Azję" została wyróżniona  na spotkaniu podróżników, żeglarzy i alpinistów "Kolosy" za rok 2014 w Gdyni. Jest to największy  i najbardziej prestiżowy  festiwal  podróżniczy w Polsce.

     


Ruszyli na wiosną 2013 roku. Głównym celem było dojechanie na sam koniec Azji na wiekowym tandemie Romet Duet (podwójne Wigry) :), zaczynając spod drzwi własnego domu. Poza obraniem miejsca docelowego i drogi północnej przez były ZSRR, plan podróży tworzony był w czasie jej trwania.

Po ponad 14 miesiącach wojaży i 22 000 kilometrów, wielu perypetiach  z rowerem, jeszcze większej ilości spotkań z dobrymi ludźmi różnych kultur, skończył się kontynent – dotarli do Singapuru.

Punktowy opis przedsięwzięcia:
  • etap północny: przez były ZSRR i Mongolię do Chin, Korei i Japonii,
  • etap południowy: z Hong-Kongu przez południowe Chiny i półwysep Indochiński do Singapuru + wypad na Sumatrę i przekroczenie równika,
  • ponad 22 000km,
  • 16 krajów: Ukraina, Mołdawia, Rosja, Kazachstan, Mongolia, Chiny, Korea Południowa, Japonia, Hong-Kong, Wietnam, Laos, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Singapur,
  • miejsca: Krym, stepy Kałmucji i Kazachstanu, Syberia, jezioro Bajkał, pustynia Gobi, góra Fudżi, góry Południowochińskie, półwysep Indochiński i Malajski, Sumatra.
Bogatą galerię z tej wyprawy można obejrzeć tutaj: https://sites.google.com/site/inkaolopl/galeria



Choinka od leśnika w Człopie
Opublikowano: 31.12.2015


autor: Magdalena Lupa-Witczak

Koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa wraz z Nadleśnictwem w dniach 19-20 grudnia b.r. zorganizowało przy szkółce leśnej Dzicza akcję „Choinka od leśnika”. Polegała ona na możliwości samodzielnego wyboru świątecznego drzewka z plantacji, co - nawiązując do dawnej tradycji - sprawiało niesamowitą radość i frajdę przybyłym gościom (często całym rodzinom).

          


Po choinkę wybrali się nie tylko  mieszkańcy Człopy i okolicznych wiosek, ale również goście z Piły, Wałcza oraz Czarnkowa, co bardzo ucieszyło organizatorów akcji.
 
Była to także okazja przekazania przybyłym informacji o tym, że w Lasach Państwowych świąteczne drzewka wycinane są na specjalnych plantacjach, a nie w miejscach przypadkowych, dzięki czemu dzieje się to bez szkody dla środowiska. Goście otrzymali także ulotki z informacją o Polskim Towarzystwie Leśnym i  Oddziale Nadnoteckim .

 „Choinka od leśnika” była kolejną okazją do spotkań leśników z okolicznymi mieszkańcami i z satysfakcją możemy stwierdzić, że cieszyła się dużym zainteresowaniem.




Przyjaciele lasu - Leśnicy i myśliwi
Opublikowano: 25.11.2015


Autor: Natalia Rapke

9 i 13 listopada w Prusinowie dzieci ze szkół podstawowych w Strącznie i Gostomii miały okazję bliżej poznać rolę leśników i myśliwych w lesie.
 
   


Podczas spotkania edukacyjnego członkowie PTL działającego przy Nadleśnictwie Tuczno wraz z myśliwymi Koła Łowieckiego nr 11 „Sokół” Wałcz opowiedzieli dzieciom, czym zajmuje się leśniczy, o pasji, jaką jest łowiectwo, jaka jest różnica pomiędzy pracą leśnika a zamiłowaniem do łowiectwa, czym się różni zwierzę od zwierzyny, pokazali ciekawe zdjęcia oraz rozmaite trofea łowieckie.

Najwięcej wrażeń wzbudziła gra na rogu myśliwskim, każdy chętny mógł jej spróbować, co okazało się nie lada wyzwaniem. Później odbył się mały konkurs z wiedzy przyrodniczo-leśnej, w którym dzieci wykazały się niesamowitą wiedzą. Został on uwieńczony wręczeniem drobnych upominków dla każdego ucznia. Na koniec spotkania odbyło się ognisko, na którym wszyscy mogli zjeść coś ciepłego.



"Nasze lasy"- PTL we Wronkach
Opublikowano: 20.11.2015

Autor: Marek Kwapisz

Na zaproszenie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wronki w dniu 17 listopada gościł we Wronkach Sławomir Kmiecik - przewodniczący Nadnoteckiego Oddziału PTL..W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali prelekcji pt: "Nasze lasy" dotyczącej działalności PTL, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz zagadnień związanych z lasami Polski, lasami pilskimi oraz tymi lokalnymi "wronieckimi".

Dzięki współoranizatorowi - Wronieckiemu Ośrodkowi Kultury uczestnicy obejrzeli film pt: "W dechę" na ekranie zcyfryzowanego kinoteatru Gwiazda. Spotkanie miało na celu edukację leśną… społeczeństwa Miasta i Gminy Wronki.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17, zgromadziło w sumie kilkanaście osób. Godzinna prelekcja przeprowadzona przez Sławomira Kmiecika nie była zwykłym wykładem- przeplatana była pytaniami, wynikami ankiet. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić pooziom swojej wiedzy o lasach, o działalności Lasów Państwowych, o tym jak są finasnowane. Dla wielu osób zgromadzonych na sali zasada samofinansowania się Lasów Państwowych była nowością. Projekcja filmu  "W dechę" nakręconego na zlecenie Nadleśnictwa Miłomłyn zakończyła spotkanie.



 



Seminarium "Vertisole- gleby niezwykłe"
Opublikowano: 29.10.2015

Autor: Dorota Kamińska

20 października 2015 roku Koło PTL przy Nadleśnictwie Kaczory  wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Pile zorganizowało seminarium szkoleniowe pt. "Vertisole - gleby niezwykłe". Część merytoryczna seminarium odbyła się w Pałacu w Rzęszkowie k. Wyrzyska. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, vertisole występują na terenie Polski w niewielkich enklawach tylko na obszarze pojezierza poznańskiego i krajeńskiego w okolicy Gniewu, Reszla, Poznania i Osieka Nad Notecią, co czyni je unikatowymi w skali kraju. Stanowisko w okolicy Osieka nad Notecią przedstawiono uczestnikom seminarium w terenie w 3 profilach glebowych.

       


Seminarium otworzył Dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio, witając wśród gości m.in. kierowników jednostek podległych pilskiej dyrekcji. Oddział Nadnotecki PTL reprezentował cały zarząd oraz przewodniczący wszystkich 22 Kół działających w ramach Oddziału.

Przewodniczący Sławomir Kmiecik przedstawił działalność Oddziału Nadnoteckiego w 2015 roku. W programie seminarium znalazło się również miejsce na uroczyste wręczenie złotej odnaki Stanisławowi Zalewskiemu i odznak srebrnych, które otrzymali: Jacek Zwierzyński, Tomasz Partyka i Tadeusz Szrama.
        
Jednym z prelegentów przed głównym tematem spotkania był Jacek Frankowski pracownik Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, znany karykaturzysta. Przedstawił on sylwetkę leśnika, wybitnego malarza pejzażysty Ludomira Benedyktowicza (1844-1926), powstańca styczniowego, który podczas powstania stracił obie dłonie, nie przeszkodziło mu to jednak rozwinąć talentu malarskiego.

W przerwach można było podziwiać zestaw prac znanych karykaturzystów "Stop zaśmiecaniu Lasów", który jest znakomitą artystyczną ofertą edukacyjną.

Referat tytułowy wygłosił dr inż. Mirosław Nowiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, badacz vertisoli i odkrywca ich stanowiska na terenie Nadleśnictwa Kaczory. Wspólnie z dr inż. Antonim Sienkiewiczem przedstawił uczestnikom odkrywki glebowe zlokalizowane w drzewostanach Leśnictwa Zielonagóra, prezentujące profile vertisoli i gleb zbliżonych.  Przy każdej odkrywce dr inż. Mirosław Nowiński, po przedstawieniu profilu i demonstracji oryginalnych cech  morfologicznych vertisoli, odpowiadał na liczne pytania uczestników.

Vertisole są glebami wyróżnionymi jako osobna jednostka taksonomiczna w Systematyce Gleb Polski (2011). Gleby te tworzą się z iłów zawierających dużą ilość montmorylonitu - materiału z gromady krzemianów, są bardzo ciężkie, charakteryzują się głębokimi spękaniami powstającymi wskutek pęczniejącego materiału ilastego i następnie jego wysychania. Szczeliny te zamykają się po ponownym nawilgotnieniu gleby. Proces naprzemiennego kurczenia się i pęcznienia trwa nieprzerwanie i prowadzi do mieszania się gleby, powodując nawet sytuacje, gdzie ilość węgla organicznego jest większa w głębszych poziomach profilu gleby niż w poziomach powierzchniowych, powodując jakby odwrócenie poziomów genetycznych.