Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Magdalena Lupa-Witczak
W ramach obchodów jubileuszu 70 -lecia Nadleśnictwa Człopa, obchodzonego w dniu 9 października, Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego działające przy Nadleśnictwie Człopa zorganizowało wystawę w Domu Kultury w Człopie, pt. „Praca leśnika wczoraj i dziś”.
Na wystawie można było obejrzeć jak zmieniała się praca leśnika na przestrzeni minionych 70 lat. Pokazane zostały m.in. dawne wyposażenie kancelarii leśniczego (pióro maczane w atramencie, brulion, ręcznie wypisywane wykazy, liczydło itp.) oraz współczesne (komputer, rejestrator, drukarka, telefon komórkowy, dokumenty drukowane), a także mundury i narzędzia na co dzień używane przez leśników kiedyś i obecnie. Swoje miejsce znalazło tam również żywicowanie, które niegdyś stanowiło ważną część gospodarki leśnej.
Wystawa była licznie odwiedzana przez przybyłych na uroczystość gości oraz przez dzieci.
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Damian Szcześniak
07 października br. o godzinie 9.00 przy siedzibie Nadleśnictwa Sarbia stawili się uczniowie i ich opiekunowie by rozpocząć zmagania w ramach XVI Turnieju Leśnego. Do udziału zgłosiło się czternaście szkół podstawowych oraz sześć gimnazjów. Wszystkich uczestników turnieju oraz licznie przybyłych zaproszonych gości powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia dr inż. Maciej Strawa. Współorganizatorem turnieju było koło PTL działające przy Nadleśnictwie Sarbia.
Po oficjalnym otwarciu w odstępach 10-cio minutowych drużyny ruszyły na trasę ścieżki dydaktycznej „Leśnik Gospodarzem Lasu”. Na trasie ścieżki zostały przygotowane konkurencje, które sprawdzały wiedzę uczestników turnieju. Do rozegrania organizatorzy przygotowali następujące konkurencje: „Leśna układanka”, „Fauna lasu”, „Flora lasu”, „Pożar! Alarmuj!”, „Darz Bór” oraz „Wiem jak rośnie las”.
Wszystkie konkurencje wymagały od uczestników dużej wiedzy przyrodniczej oraz znajomości tematyki leśnej.
Po rozwiązaniu zadań turniejowych uczestnicy mieli czas na zwiedzanie wystaw przygotowanych przez nadleśnictwo oraz na zjedzenie ciepłego posiłku.
Przed uroczystym ogłoszeniem wyników turnieju, wszyscy uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu przygotowanego przez pana Sławomira Łapawę pt. „Tatry polskie” i zobaczyć pokaz pracy i tresury psów myśliwskich przygotowany przez pana Krzysztofa Staniszewskiego. Zarówno wykład, jak i pokaz wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród młodzieży i zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Po pokazie nastąpiło podsumowanie XVI Turnieju Leśnego, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Podsumowania dokonał Damian Szcześniak – sędzia główny turnieju, przewodniczący Koła PTL przy Nadleśnictwie Sarbia
Wśród szkół podstawowych najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa nr 1 z Czarnkowa, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Ujścia natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Romanowa Dolnego.
W klasyfikacji gimnazjów pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum z Krzyża Wielkopolskiego, drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Gębic, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Gimnazjum z Romanowa Dolnego.
Tradycyjnie już wręczono wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – piękne albumy o tematyce myśliwskiej ufundował i wręczył Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Pile pan Sławomir Jaroszewicz. A wyróżniono: w kategorii szkół podstawowych Szkołę Podstawową nr 1 z Czarnkowa i Gimnazjum z Gębic – w kategorii gimnazjów.
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom XVI turnieju i ich opiekunom, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy. Zapraszamy do nas znów za rok!
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Rafał Cieślak
19 września 2015 roku kolarze z całej Polski po raz dwunasty ścigali się w Wieleniu na trasie maratonu MTB "Michałki". To coroczna impreza organizowana na terenie Wielenia skupia zawodników oraz ich rodziny z całej Wielkopolski. Trasy maratonu przebiegały przez tereny 3 nadleśnictw: Trzcianka, Krzyż i Potrzebowice.
Była to świetna okazja propagowania wiedzy leśnej wśród społeczeństwa. Podczas trwających zawodów członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Trzcianka wraz z pracownikami Nadleśnictwa Trzcianka przygotowali stoisko które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Szacujemy że odwiedziło je ponad 1000 osób, biorąc czynny udział w przygotowanych zabawach edukacyjnych. Przeprowadzono szereg konkursów dla dzieci. Wielki entuzjazm wzbudził konkurs wiedzy o lasach dla dzieci w którym główna nagrodą był rower ufundowany przez Nadnotecki oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zwycięzcą w konkursie został Mateusz Kierstan. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził również konkurs gdzie nagrodą były sadzonki świerka przygotowane przez szkółkę Nadleśnictwa Trzcianka.
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Paulina Westerska
W dniu 12 września 2015 r. członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Potrzebowice wspomagani przez Przewodniczącego Oddziału Nadnoteckiego Sławomira Kmiecika oraz lokalne władze samorządowe przeprowadzili akcję sprzątania rzeki Miały na odcinku Marylin – Kamiennik z pływających w niej śmieci.
Zaopatrzeni w worki zasiedliśmy w kajaki i ruszyliśmy na łowy. Nie było łatwo. Worki szybko się napełniały, a pojemność kajaków była ograniczona. Najwięcej śmieci znajdowaliśmy w trzcinach przy brzegach rzeki i przy konarach zwalonych drzew. Najczęściej były to butelki i puszki po różnych napojach, ale trafiły się nam również opony, różnej pojemności wiadra, a nawet ogrodowe krzesło. Satysfakcja z wykonanej pracy była tak duża, że postanowiliśmy przeprowadzać taką akcję w kolejnych latach. Kajaki nieodpłatnie udostępniła na naszą akcję firma Splywajcie.pl.
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Michał Dubiał
Początek lipca, jak co roku, wita mieszkańców Mirosławca i okolic Festiwalem Żubra. Ta duża impreza stwarza możliwości propagowania wiedzy o lasach i przyrodzie wszystkim przybyłym na stadion miejski w Mirosławcu. W tym roku dzięki zaangażowaniu członków Oddziału Nadnoteckiego PTL oraz pracowników Nadleśnictwa Mirosławiec udało się przygotować bardzo ciekawe stoisko.
Odwiedzający zielony namiot mogli przyjrzeć się wielu różnym rodzajom drewna, zobaczyć różnicę w barwie, rysunku, zapachu, ciężarze oraz spróbować rozpoznać drewno prezentowanych gatunków drzew. Mimo upałów, które nieco dokuczały, chętnych do wzięcia udział w zabawie nie brakowało. Spośród biorących udział w konkursie rozlosowano nagrody oraz gadżety. Oprócz loterii „Rozpoznaj drewno” uwagę festiwalowych gości zwracała wystawa prac plastycznych ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Barwy lasu”, a także grzyby oraz owoce lasu wykonane z najbardziej ekologicznego materiału – drewna. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i Festiwal Żubra 2015 przeszedł już do historii. Do zobaczenia za rok !!! Darz Bór!!!