Opublikowano: 06.11.2016
autor: Joanna Kapuścińska
Po raz kolejny pokazaliśmy mieszkańcom naszej gminy jak aktywnie spędzać czas oraz jak pięknie wygląda las na początku jesieni. Tegoroczny rajd odbył się pod hasłem „zachwyć się lasem”, dlatego jego trasa przebiegała przez najbardziej malownicze tereny leśnictw Dębsko, Mąkowary, Biały Zdrój i Grzybów. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać między innymi pomnik przyrody – dwie wiekowe sosny, piękną „dębową drogę”, która swoją nazwę zawdzięcza starym dębom rosnącym po obu jej stronach i tworzących piękną aleję oraz jeden z większych zbiorników wodnych w okolicy - jezioro Dominikowo.
Komendant rajdu Zbyszek Jasiński: „najbardziej martwiłem się o pogodę. Prognozy były niekorzystne, zapowiadały silne opady deszczu. Całe szczęście się nie sprawdziły i nie zmokliśmy. Rozpadało się dopiero, kiedy dojechaliśmy na szkółkę, a tam już deszcz nam nie przeszkadzał.”
Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie a wszyscy uczestnicy wycieczki dostali upominki i ulotki Polskiego Towarzystwa Leśnego.



Opublikowano: 04.11.2016
Miesiąc październik był okresem dużego zaangażowania członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów w promocji orienteeringu, czyli poszukiwaniu umieszczonych na stałe punktów kontrolnych z pomocą papierowej mapy tradycyjnej lub elektronicznej na urządzeniu mobilnym.
To aktywność fizyczna w kontakcie z naturą i jednocześnie dobra zabawa. Na początku miesiąca członkowie koła brali udział w inauguracji nowej atrakcji turystycznej miasta Złotowa – Zielony Punkt Kontrolny Złotów. Jest to stała trasa do orientacji w terenie docelowo składająca się z 40 punktów spośród których 15 zlokalizowanych jest w zarządzanym przez Nadleśnictwie Złotów parku Zwierzyniec. Następnie 21 października członkowie PTL zorganizowali szkolenie dla pracowników Nadleśnictwa Złotów, na którym przybliżono idee orienteeringu. Częścią szkolenia były krótkie zawody – pracownicy dobrani w 2-osobowe drużyny musieli w ciągu 30 minut odnaleźć jak najwięcej punktów kontrolnych. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.



Opublikowano: 02.11.2016
Cmentarz w lesie nieopodal Setnicy, mimo że zdewastowany, stanowi świadectwo historii tej niewielkiej, bezludnej już dzisiaj miejscowości.
Ponieważ przyroda upomina się o swoje, od czasu do czasu miejsce to wymaga uprzątnięcia. W tym roku, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Mirosławiec postanowili uporządkować teren leśnego cmentarza.
Pracowite spotkanie trwało około trzech godzin. Działania polegały głównie na odkrzaczeniu terenu i wyniesieniu gałęzi. Dzięki odsłonięciu nagrobków oraz grobowca cmentarz stał się bardziej widoczny z pobliskiej drogi.
Odwiedzając groby naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, stawiając kwiaty i zapalając znicze pamiętajmy także o mogiłach zapomnianych i zniszczonych.



Opublikowano: 02.11.2016
autor: Damian Szcześniak
Organizatorom Turnieju do których zaliczają się członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Sarbia przyświeca idea krzewienia wiedzy leśnej i przybliżania pracy leśnika najmłodszym pokoleniom naszego społeczeństwa. W związku z tym adresatami konkursu były szkoły podstawowe i gimnazja z powiatu czarnkowsko–trzcianeckiego, pilskiego, chodzieskiego i obornickiego z zasięgu administracyjnego Nadleśnictwa Sarbia.



Drużyny z 15 szkół podstawowych i 9 gimnazjów już od wczesnych godzin rannych rozgrywały poszczególne konkurencje:
1. LEŚNA UKŁADANKA - rozpoznawanie owoców, nasion, szyszek gatunków drzew i krzewów,
2. JAKIE TO DRZEWO - rozpoznawanie drzew na podstawie próbek drewna,
3. CHRONIMY ŚRODOWISKO - formy i sposoby ochrony środowiska,
4. LEŚNIK-MATEMATYK - określanie szacunkowej miąższość drzew stojących,
5. DARZ BÓR - tematyka myśliwska, gwara łowiecka, gospodarka łowiecka,
6. WIEM JAK ROŚNIE LAS - zasady hodowli lasu,
Wśród szkół podstawowych najlepszą okazała się Szkoła Podstawowa z Sarbi, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Huty, natomiast trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Ujściu.
W klasyfikacji gimnazjów pierwsze miejsce zdobyło Publiczne Gimnazjum z Czarnkowa, drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Romanowa Dolnego, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentacja Gimnazjum z Siedliska.
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, które zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Wręczono również wyróżnienia dla drużyn, które wykazały się dużą wiedzą z dziedziny gospodarki łowieckiej. Nagrody książkowe dla drużyn wyróżnionych – piękne albumy o tematyce myśliwskiej ufundował i wręczył Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile Sławomir Jaroszewicz. Nagrody otrzymały: Szkołę Podstawową z Sarbi i Gimnazjum z Romanowa Dolnego.
W ramach dnia otwartego zaproszeni goście wśród których byli samorządowcy, przedstawiciele policji i straży pożarnej, nauczyciele i inni zwiedzili teren objęty badaniami archeologicznymi (cmentarzysko kurhanowe), zwiedzili unikalne rozwiązania techniczne związane z żeglugą na Noteci, a także obserwowali codzienną pracę leśników, w tym pracę maszyn wielooperacyjnych. Natomiast po powrocie z wycieczki terenowej wysłuchali wykładu profesora Andrzeja Michałowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Pani z walkowickiego tarasu”, podczas którego Pan profesor przedstawił wyniki prowadzonych badań nad kulturą wielbarską na obszarach nadnoteckich oraz zwiedzili wystawę archeologiczną i wystawę fotografii leśników z Nadleśnictwa Sarbia.



Opublikowano: 02.11.2016
W poniedziałek 24 października 2016 r., na terenie Leśnictwa Dzikowo, pracownicy Nadleśnictwa Tuczno, członkowie koła PTL Oddział Nadnotecki przy nadleśnictwie oraz myśliwi z Koła Łowieckiego SOKÓŁ w Wałczu zorganizowali spotkanie edukacyjne z dziećmi z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej.
Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami przybyli na tereny leśne w ramach zajęć edukacyjno-przyrodniczych. Na zajęciach członkowie naszego koła PTL przeprowadzili prelekcję o działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz na temat pracy leśnika, bezpiecznego zachowania się w lesie, na drogach leśnych i udostępnionych do ruchu.
Współorganizatorzy przeprowadzili zajęcia w swoich tematach, a na koniec zajęć Koło Łowieckie zorganizowało wspólne ognisko i poczęstunek.


