Polskie Towarzystwo Leśne na DNIACH TUCZNA
Opublikowano: 22.07.2016

autor: Aleksandra Warnkowska

W ramach Dni Tuczna, które odbyły się 16 lipca 2016 r. na stadionie miejskim w Tucznie, Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno zorganizowało stoisko poświęcone wilkowi.
Naszym głównym celem było przybliżenie lokalnej społeczności czym jest Polskie Towarzystwo Leśne oraz jaką prowadzi działalność. Istotnym okazało się również przedstawienie sylwetki wilka, przełamanie stereotypów o nim krążących, zwłaszcza w sytuacji kiedy gatunek ten powrócił jako stały element środowiska leśnego na teren Nadleśnictwa Tuczno. Zainteresowani naszym stoiskiem wypełniali również ankiety przygotowane przez  Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki. Natomiast najmłodsi mogli wykazać się w naszym małym kąciku plastycznym i pokolorować wilki oraz inne zwierzęta leśne. 

                                                                                



Spotkanie z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Zakonu Pijarów
Opublikowano: 22.07.2016

autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła

25 czerwca 2016 r. w Nadleśnictwie Potrzebowice, w ramach działalności PTL, odbyło się spotkanie z kadrą pedagogiczną Zespołu Szkół Zakonu Pijarów z  Poznaniu, na którym  zapoznano uczestników z historią pożarów, jakie miały miejsce w 1992 r., walorami Puszczy Noteckiej oraz działalnością Polskiego Towarzystwa Leśnego.
 
                                                                                                       



PODSUMOWANIE CZERWCOWYCH ANKIET – 90% ZAUFANIA DLA LEŚNIKÓW
Opublikowano: 12.07.2016

autorzy: Sławomira Łabudzka, Krzysztof Dymek

Podczas organizowanych w czerwcu imprez plenerowych, członkowie Oddziału Nadnoteckiego PTL rozprowadzali wśród uczestników ankiety, które dotyczyły wiedzy ogólnej społeczeństwa na temat zasobów leśnych, zaufania jakim ludzie darzą leśników, a także jak  korzystają z lasów i czego od nich oczekują.
Ankiety rozdawano w trakcie regionalnych obchodów Święta Lasu „LAS NA WYSPIE” w Pile, a także w Wałczu i Durowie. Łącznie w badaniu wzięły udział 563 osoby nie związane zawodowo z Lasami Państwowymi. Na pytanie „Czy można zaufać wiedzy i doświadczeniu leśników w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej” aż 495 osób (90%) odpowiedziało twierdząco.

         
Lasy Państwowe są instytucją samofinansującą się.     Powierzchnia lasów w Polsce stale wzrasta.                                    
 Jest to największa w Unii Europejskiej organizacja                                Lesistość kraju zwiększyła się z 21% w roku 1945
 zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa.                           do 29,4% obecnie.


Pytanie 1. dotyczyło sposobu finansowania  Lasów Państwowych.  Niemal 60% ankietowanych odpowiedziało poprawnie, że LP są jednostką samofinansującą się, 36% odpowiedzi stawiało na budżet Państwa i zaledwie 4% podejrzewało, że lasy finansowane są z dotacji unijnych.

Pytanie 2. dotyczyło powierzchni lasów w Polsce. Ponad połowa (54%) odpowiedzi zgodnie z rzeczywistością mówiła o wzroście powierzchni leśnej w naszym kraju. 39% uczestników stwierdziło jednak, że powierzchnia lasów maleje.

Pytanie 3. było testem zaufania jakie społeczeństwo ma do leśników. 90% ankietowanych odpowiedziało, że można zaufać wiedzy i doświadczeniu leśników w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej.

Pytanie 4. dotyczyło częstotliwości wizyt w lesie. Najliczniejszą okazała się grupa odwiedzająca las 10 do 50 razy w ciągu roku (44%). Dużym zaskoczeniem był fakt, że aż 38% biorących udział w ankiecie mieszkańców naszego regionu w ciągu roku odwiedziło las więcej niż 50 razy.

Na pytanie 5. dotyczące celu wizyt w lesie, można było udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Największa liczba ankietowanych (433 odpowiedzi) wybrała turystykę i wypoczynek, na kolejnych miejscach znalazło się zbieranie jagód i grzybów (281 odpowiedzi) oraz obserwacje przyrodnicze (246 odpowiedzi).

W pytaniu 6. związanym z oczekiwaniami społeczeństwa wobec polskich lasów, również była możliwość wybrania więcej niż jednej odpowiedzi. Według ankietowanych lasy powinny: stanowić ostoję dzikiej przyrody (438 odpowiedzi), rozwijać infrastrukturę w celu szerszego wykorzystania turystycznego (329 odpowiedzi) oraz dostarczać dobrej jakości drewno (235 odpowiedzi).



Otwarcie lata w Drawieńskim Parku Narodowym
Opublikowano: 12.07.2016

autor: Konrad Lebiedowicz

W dniu 02.07.2016 r. Koło PTL przy Nadleśnictwie Krzyż wzięło udział w zorganizowanym przez Drawieński Park Narodowy „Otwarciu Lata”. Od rana na miejscu biwakowania Bogdanka oczekiwaliśmy na gości. Tematem przewodnim był wilk, drapieżnik pojawiający się w naszych lasach coraz częściej. Najmłodsi chętnie brali udział w konkursie wiedzy o lesie oraz zabawach i konkursach plastycznych.

                                               



Naukowo i kulinarnie w Jastrowiu
Opublikowano: 12.07.2016

autor: Krzysztof Dymek

23 czerwca 2016 r. c
złonkowie jastrowskiego koła Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizowali wycieczkę dla uczestników "Bukowińskiego Festiwalu Nauki" po najciekawszych przyrodniczo i historycznie zakątkach gminy Jastrowie. W dalszej części dnia PTL we współpracy z Nadleśnictwem Jastrowie zorganizował stoisko informacyjno-edukacyjne podczas festynu kuchni regionalnej "Smaki Bukowiny", będącego częścią XXVII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania".

          




W grupie naukowców, której przewodziła pani profesor Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN, mieliśmy zaszczyt gościć pana Gerwazego Longhera - posła w rumuńskim parlamencie, panią Wiktorię Longher - Prezes Związku Polaków w Rumunii, panią  Lilię Zabolotnaią - profesor Mołdawskiej Narodowej Akademii Nauk w Kiszyniowie, pana Krzysztofa Nowaka - profesora Uniwersytetu Śląskiego, panią dr Magdalenę Pokrzyńskę i pana dr. Roberta Pokrzyńskiego z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz pana Stanisława Staszela, konferansjera z Czarnego Dunawca. W trakcie wycieczki do rezerwatu Diabli Skok leśnicy zapoznali gości z funkcjonującymi w Nadleśnictwie Jastrowie  formami ochrony przyrody, a także z rolą jaką pełnią Lasy Państwowe w ochronie przyrody w Polsce. Uczestnicy wycieczki zobaczyli także "Bunkry" - poradziecką bazę wyrzutni rakietowych i jeden z najstarszych pomników przyrody w regione: dąb Hubert. 

W drugiej części dnia, w trakcie festynu "Smaki Bukowiny", na stoisku informacyjno-edukacyjnym, członkowie PTL prezentowali wilka jako zwierzę, które powróciło do naszych lasów. Każdy z odwiedzających mógł także dowiedzieć się czym jest Polskie Towarzystwo Leśne, jakie są cele i sposoby działania towarzystwa.