Przyroda, las, leśnik - Euro Eco Meeting w Złotowie
Opublikowano: 24.10.2015

Autor: Łukasz Galimski

Przyroda, las, leśnik - pod takim tytułem 30 czerwca w dniu poświęconym organizacjom pozarządowym członkowie kół PTL Oddziału Nadnoteckiego z powiatu złotowskiego (Jastrowie, Lipka, Okonek, Płytnica oraz Złotów) zorganizowali panel dyskusyjny. Całość odbywała się w ramach organizowanego w Złotowie Euro Eco Meeting'u.


Po co lasom leśnicy? Po co lasy państwowe? Czy leśnicy chronią przyrodę? – to tematy posterów poruszane w ramach panelu. Jednocześnie jako przykład zaangażowania leśników w ochronę przyrody emitowany był film z gniazda rybołowa w Nadleśnictwie Lipka. Transmisje można oglądać na żywo w Internecie. Oprócz tego chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę i wypełnić krótką ankietę poświęconą lasom i leśnictwu.

Ankietowani zasadniczo nie wiedzieli, że powierzchnia lasów w Polsce wzrasta.
Lasy Państwowe się samofinansują i nie są jednostką budżetową - tego ankietowani również nie wiedzieli.


Pełny fotoreportaż z tego wydarzenia znajdziesz kilkając tutaj

       



Rekomendacja PTL dla Jędrzeja Strawy
Opublikowano: 24.10.2015

Autor: Magdalena Lubińska

W dniu 26 czerwca 2015 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju miało miejsce zakończenie roku szkolnego. Podczas uroczystości została wręczona nagroda specjalna w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego, do przyjęcia do grona początkujących leśników w ramach stażu w nadleśnictwach RDLP w Pile. Nagroda ta ma w zamyśle pomóc szczególnie zdolnym młodym leśnikom w starcie ich kariery zawodowej.


Pilskie nadleśnictwa mają natomiast szansę na przyjęcie w swe grono wartościowej młodzieży. W związku z tym nagroda ma być przyznawana corocznie - jak się wydaje ku  pożytkowi wszystkich stron. 

Tegoroczną rekomendację, na podstawie nominacji przedstawionych przez władze szkoły otrzymał Jędrzej Strawa w dowód uznania za ponadprzeciętną wiedzę, duże  zaangażowanie w działalność samorządu uczniowskiego oraz reprezentowanie szkoły zarówno w konkursach wiedzy jak i podczas zawodów sportowych.

Rekomendację w imieniu Sławomira Kmiecika, Przewodniczącego Oddziału Nadnoteckiego wręczył pomysłodawca powstania nagrody Zastępca Przewodniczącego - Jacek Zwierzyński, który jest również absolwentem Technikum Leśnego w Goraju z 1989 roku. Wręczający wyróżnienie w krótkich słowach opisał cel nagrody oraz misję PTL oraz życzył pozostałym uczniom i nauczycielom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji.

       



IV Festiwal Natury "Drewno materiał niezwykły"
Opublikowano: 24.10.2015

Autor: Krzysztof Czub

W dniu 13 czerwca 2015 r. Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego a dokładnie Koło działające przy Nadleśnictwie Wałcz było współorganizatorem IV Festiwalu Natury  "Drewno materiał niezwykły".

Mieszkańcy Wałcza i okolic mieli możliwość poznania jak, wszechstronnie wykorzystywanym i bezcennym materiałem jest drewno. Ponadto między innymi zorganizowane były:  gry i zabawy dla dzieci, wyścigi smoczych słodzi, konkurs cięcia piłą "moja-twoja", rzeźbienie piłą motorową, skup makulatury za sadzonkę rośliny ozdobnej, rajd rowerowy i wiele innych atrakcji. Podczas festiwalu zaprezentowano wykorzystanie drewna przez bractwo rycerskie oraz firmy zajmujące się przerobem drewna. Odbyły się również pokazy maszyn wielooperacyjnych do pozyskania drewna, natomiast o żołądki zgłodniałych mieszkańców zadbały koła gospodyń wiejskich u których były syto zastawione stoły własnoręcznie przygotowanymi potrawami.

        


.



O samosiewach sosnowych w terenie
Opublikowano: 24.10.2015

Autor: Marek Kwapisz

W dniu 22 maja  Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wronki zorganizowało spotkanie terenowe dotyczą…ce zagadnienia samosiewów sosnowych.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Koła oraz pracownicy Nadleśnictwa. Miejscem spotkania był teren leśnictw Lubowo oraz Chojno. Zbiórka uczestników odbyła się na granicy ww. leśnictw przy kamieniu upamiętniają…cym legendę chojeńską…, o której opowiedział kolega Marek Kwapisz. Następnie udaliśmy się na uprawę leśną do leśnictwa Lubowo, gdzie Dariusz Kujawa wygłosił krótką… prelekcję na temat zapylania, owocowania i samosiewu sosny zwyczajnej. Wyposażeni w narzędzia i rękawice uczestnicy spotkania ręcznie przerzedzali samosiewy sosny. Zmagając się z tą pracą… dyskutowano o pielęgnowaniu upraw i roli odnowienia naturalnego. Spotkanie zakończono wspólnym posiłkiem w siedzibie Koła Łowieckiego Błonie.

        


.



Spotkanie z samorządem w Jastrowiu
Opublikowano: 24.10.2015

Autor: Krzysztof Dymek

W sobotę 25 kwietnia 2015 w Nadleśnictwie Jastrowie zorganizowane zostało spotkanie z przedstawicielami lokalnego samorządu. Wzięli w nim udział radni miejscy, burmistrz i jego zastępca, przedstawiciele lokalnych mediów, a także gospodarze - leśnicy z Jastrowia. Współorganizatorem wydarzenia było Koło Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Jastrowie.

        


Celem spotkania było zapoznanie radnych nowej kadencji z działalnością organizacji pozarządowej, którą jest PTL, a także ze sposobami gospodarowania w okolicznych lasach, które według statystyk zajmują niemal 71% powierzchni gminy Jastrowie.

Zaproszeni goście najpierw odwiedzili salę edukacyjną nadleśnictwa, w której zapoznani zostali z sięgającą 1882 roku historią Towarzystwa, a także jego bieżącą działalnością. Wśród zadań i celów organizacji na pierwszych miejscach wymieniono inicjowanie badań naukowych oraz popularyzację wiedzy o lesie i leśnictwie. W dalszej części spotkania Nadleśniczy Krzysztof Kanecki przedstawił ogólne wiadomości, dotyczące Lasów Państwowych oraz szczegóły związane z lasami nadleśnictwa, ich usytuowaniem w gminie Jastrowie, ochroną przyrody oraz zagospodarowaniem turystycznym.

Po części teoretycznej przyszła pora na praktykę czyli zapoznanie z metodami pracy i osiągnięciami leśników. Objazd rozpoczął się od "Huberta", sześćsetletniego dębu, najstarszego w gminie pomnika przyrody. Potem Nadleśniczy zaprezentował udane odnowienia naturalne buka w leśnictwie Hajda i nową drogę przeciwpożarową wybudowaną przy dużym zaangażowaniu środków PROW.

Chwilą oddechu była wizyta w  "Diablim Skoku", jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Wielkopolsce. Nad zalewem w leśnictwie Zacisze, radnym przedstawiono użytek ekologiczny "W Dolinie Płytnicy" jako obszarową formę ochrony przyrody, dla której podstawą istnienia jest ochrona czynna. Przy tej okazji omówione zostały też prace jakie nadleśnictwo wykonuje na rzecz małej retencji i jej znaczenie dla regionu.

Ostatnimi elementami zaproponowanymi przez organizatorów wycieczki był pokaz maszynowego pozyskania drewna i punktu czerpania wody w leśnictwie Sypniewo - kolejnego elementu systemu ochrony przeciwpożarowej.Po leśnych wrażeniach uczestnicy spotkania udali się do Nadarzyc, gdzie burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk przedstawił sposób funkcjonowania Zespołu Mieszkań Chronionych i Socjalnych oraz Ekologicznego Centrum Edukacji i Rekreacji. Spotkanie zakończyło się w Gospodarstwie Szkółkarskim Hajda.