Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Krzysztof Czub
W dniach 25-26.04.2015 r. odbyły się XII Otwarte Zawody w Radioorientacji Sportowej "Puchar Ziemi Wałeckiej" połączone z Młodzieżowym Ogólnopolskim Biegiem w Radioorientacji, podczas których członkowie Koła Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Wałcz, pomagali w organizacji w/w zawodów oraz prowadzili edukację ekologiczną i leśną wśród uczestników. Artykuł o tym wydarzeniu z lokalnej prasie.
.
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Krzysztof Czub
W dniu 21.03.2015 r. podczas Światowego Dnia Lasu - członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwa Wałcz wraz ze społecznymi strażnikami rybackimi koła wędkarskiego Wałcz - Miasto, przeprowadzili na terenach leśnych zbiór śmieci przy szlakach kajakowych rzek Dobrzyca i Piławka. Uczestnicy zebrali 42 szt. worków 120 litrowych śmieci. O przeprowadzonej akcji napisano również w lokalnej prasie.
.
Opublikowano: 24.10.2015
Autor: Rafał Cieślak
W czwartek, 23 kwietnia 2015 odbyło się wspólne spotkanie przedstawicieli Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie Trzcianka z włodarzami Gminy Trzcianka w studiu nagrań Stowarzyszenia „Pokrzywa” w Pokrzywnie. Ponadto w spotkaniu udział wzięli radni Komisji Środowiska i Rozwoju Wsi oraz sołtysi z terenu gminy.Pierwszym tematem poruszanym w trakcie spotkania było wykorzystanie dróg leśnych i wiążące się z tym problemy zarówno prawne, finansowe, jak i ludzkie. Szczegółowo temat zreferował Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzcianka dr inż. Roman Bartol.Pracownik Nadleśnictwa Trzcianka Emil Lehwark omówił zagadnienie dotyczące dostępności terenów leśnych dla społeczeństwa. Scharakteryzowano również działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz jego historię.
.
Opublikowano: 23.10.2015
Autor: Tomasz Konieczny
27 marca 2015 Nadleśnictwo Lipka przy współpracy z działającym przy tym nadleśnictwie Kołem Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego, zorganizowało dwa spotkania z okazji Światowego Tygodnia Rybołowa.
Akcja ta to nowa inicjatywa angielskich miłośników ptaków, która w tym roku miała swoją drugą edycję (World Osprey Week – WOW, 23-29.03.). Jej celem jest popularyzacja idei czynnej ochrony tych pięknych ptaków. Szczegóły na stronie http://www.ospreys.org.uk/world-osprey-week/
Na terenie Nadleśnictwa Lipka gniazduje jedna z zaledwie ok. 30 par rybołowów bytujących w Polsce, Jest ona z pewnością najbardziej znana z racji ubiegłorocznej transmisji online z gniazda tych ptaków. Leśnicy z Lipki zaprosili dr Tadeusza Mizerę z Komitetu Ochrony Orłów, jednego z najlepszych specjalistów w Polsce zajmujących się rybołowem, który zawitał do Publicznego Gimnazjum w Radawnicy. W szkole dla kilkunastu uczniów wytypowanych przez dyrekcję szkoły jako grupa sprawująca opiekę nad rybołowami, których gniazdo znajduje się nieopodal (ok. 5 km w linii prostej) wygłosił prelekcję na temat tych ptaków. Były ciekawe zdjęcia, wiele interesujących informacji o wędrówkach i problemach z ochroną rybołowów. Następnie w siedzibie nadleśnictwa również odbyła się prezentacja o rybołowach, tym razem dla pracowników. Najważniejszą jej częścią była dyskusja o problemach ochrony i przyczynach spadku liczebności rybołowa w Polsce.
Przez cały czas włączony był podgląd na żywo do gniazda rybołowów. A właśnie tuż przed rozpoczęciem prezentacji przyleciał długo wyczekiwany przez nas samiec (samica była już od 21 marca). Informacja dla zainteresowanych – transmisja online ruszy wkrótce, Nadleśnictwo Lipka dopina ostatnie szczegóły techniczno-organizacyjne.
Opublikowano: 23.10.2015
Autor: Jacek Zwierzyński
W dniu 15 kwietnia 2015 roku odbyło się w Zespole Szkół Leśnych w Goraju spotkanie młodzieży najstarszego rocznika szkoły z przedstawicielami zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego. Spotkanie otworzył Dyrektor ZSL w Goraju Albert Tabaka, który przywitał zgromadzonych oraz wygłosił słowo wstępne dotyczące tematów, które miały być poruszone.
Następnie głos przejął Jacek Zwierzyński, Zastępca Przewodniczącego zarządu Oddziału nadnoteckiego PTL, który prowadził dalszą część spotkania. W pierwszej prezentacji prowadzący przedstawił podstawowe informacje na temat Polskiego Towarzystwa Leśnego, jego historii i misji oraz opisał podstawowe formy aktywności członków miejscowego Oddziału.
Następnie głos zabrał Sławomir Kmiecik, Przewodniczący ZO PTL O/Nadnotecki, który przybliżył młodzieży podstawowe zagadnienia dotyczące postrzegania PGL LP przez społeczeństwo oraz zasad funkcjonowania firmy. Wypowiedź ta została uzupełniona projekcją filmu pod tytułem „ 90 lat Lasów Państwowych”.
W dalszej części spotkania Teresa Błaszczyk, członkini Koła działającego przy RDLP w Pile przedstawiła zasady certyfikacji PGL LP w systemach PEFC oraz FSC, a Sławomir Kmiecik przedstawił system ochrony przeciwpożarowej funkcjonujący na terenie RDLP w Pile.
Ostatnia prezentacja, przygotowana przez przedstawicieli Koła działającego przy Nadleśnictwie Krucz dotyczyła walorów przyrodniczych „Moreny Czarnkowskiej”, a przedstawił ją członek tego Koła Leszek Jessa.
Po przedstawieniu prezentacji odbyła się krótka dyskusja dotycząca ich treści. Następnie umożliwiono słuchaczom zadawanie pytań, które dotyczyły również innych aspektów interesujących młodzież ze szczególnym uwzględnieniem prognoz dotyczących ich przyszłego zatrudnienia. Podsumowując dyskusję Przewodniczący Oddziału Nadnoteckiego PTL poinformował o inicjatywie wyróżnienia wybitnego absolwenta szkoły nagrodą specjalną w postaci rekomendacji zarządu Oddziału Nadnoteckiego PTL, która może ułatwić jego start zawodowy. Spotkanie zakończył Dyrektor Albert Tabaka, przyjmując propozycję cyklicznych spotkań młodzieży i przedstawicieli naszego towarzystwa w przyszłości.
Zarząd Oddziału składa serdeczne podziękowania przedstawicielom Koła działającego przy Nadleśnictwie Krucz w osobach Przewodniczącego Koła Kazimierza Nadolczaka, Jana Filody i Leszka Jesse oraz Teresie Błaszczyk z Koła działającego przy RDLP w Pile za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie spotkania.