Festiwal rysia w Mirosławcu
Opublikowano: 18.07.2018


autor: Michał Dubiał

NA PRZEŁOMIE CZERWCA I LIPCA, URZĄD MIEJSKI W MIROSŁAWCU ORAZ OŚRODEK KULTURY W MIROSŁAWCU ZORGANIZOWAŁ TRWAJĄCĄ DWA DNI IMPREZĘ.  FESTIWAL RYSIA (DAWNIEJ FESTIWAL ŻUBRA) JAK ZWYKLE PRZYCIĄGNĄŁ TŁUMY.
Na stadionie miejskim w Mirosławcu tradycyjnie nie zabrakło leśnego stoiska, przygotowanego przez koło Polskiego Towarzystwo Leśnego w Mirosławcu oraz Nadleśnictwo Mirosławiec. Odwiedzający mogli obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych fotografii wojewódzkiego konkursu "Przyroda chroniona w artystycznym oku obiektywu", poznać historię żubra na Pomorzu Zachodnim, własnoręcznie dokonać pomiaru, odbiórki i cechowania drewna, sprawdzić swój refleks rozbijając orzech wyskakujący z pnia, rozwiązać test wiedzy leśnej lub ułożyć duże puzzle „Co nam daje las?”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się spreparowany żubr, który dostojnie pozował do zdjęć.
Zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska na kolejnym festiwalu.

         

 



EKOmajówka w Okonku
Opublikowano: 16.07.2018

autor: Magdalena Pawłowska

W dniu 5 maja 2018 r. Nadleśnictwo Okonek wraz z Kołem PTL przy Nadleśnictwie Okonek brało udział w EKOMAJÓWCE organizowanej przez Gminę Okonek oraz Okoneckie Centrum Kultury. Główną atrakcją imprezy była wymiana surowców wtórnych (nakrętek, makulatury, płyt CD, baterii) na sadzonki sponsorowane m. in. przez Nadleśnictwo Okonek. Podczas imprezy promowaliśmy działalność Lasów Państwowych i Polskiego Towarzystwa Leśnego wystawiając swoje stoisko edukacyjne, oferujące szereg atrakcji. Mali i duzi, młodsi i trochę starsi próbowali rozpoznawać tropy zwierząt, gatunki drzew i grzybów. Sporym zainteresowaniem cieszyły się różnego rodzaju rebusy, krzyżówki i konkursy związane z tematyka leśną. Najmłodsi miłośnicy przyrody pięknie ozdobili nasze stoisko rysunkami i kolorowankami.

     
 



Piknik leśny w Człopie
Opublikowano: 16.07.2018

autor: Magdalena Lupa-Witczak 

W dniu 23 czerwca 2018 r. koło PTL przy Nadleśnictwie Człopa wspólnie  z Kołem Łowieckim „Żuraw” z Człopy  zorganizowało piknik leśny skierowany do dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Celem imprezy było zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat lasu i przyrody poprzez zabawę. Najmłodsi kolorowali kolorowanki o tematyce leśnej oraz  brali udział w konkursie skoków w dal. Osiągnięte wyniki mogli porownać do odległości skoków  poszczególnych zwierząt. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym próbowały swoich sił w rozbijaniu orzechów, rozpoznawaniu przez dotyk, a także rzucaniu do celu i grzybobraniu. Najstarsi uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z wiatrówki oraz biegach przełajowych po okolicznych lasach.

          



Dbamy o czystość Piławy
Opublikowano: 13.07.2018


autor: Jarosław Ramucki

W dniu 16 czerwca 2018 Koło PTL działające przy Nadleśnictwie Zdrojowa Góra zorganizowało spływ kajakowy rzeką Piławą z Tarnowa do Dobrzycy. Głównym celem spływu było zbieranie śmieci zgubionych przez mieszkańców, wędkarzy i kajakarzy.
Musieli je zgubić, bo przecież niemożliwe, żeby wyrzucili je świadomie. Ekipa wyruszyła do pracy w dziesięć kajaków. Niestety nie było żadnej wywrotki na trasie, a takie zdarzenia zdecydowanie podnoszą poziom atrakcyjności imprezy.
Było bardzo sympatycznie i wszyscy byli bardzo dzielni. Na dodatek śmieci było mniej niż w ubiegłych latach.

         



Wyjazd szkoleniowy Koła PTL przy Nadleśnictwie Durowo
Opublikowano: 10.07.2018


autor: Ewa Muszyńska - Roth

Dnia 22 czerwca br. Nadleśnictwo Durowo i Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego działające przy nadleśnictwie, zorganizowało wyjazd szkoleniowy na teren Nadleśnictwa Czersk i Trzebciny w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.    
W czasie wyjazdu zobaczyliśmy ogrom szkód powstałych w wyniku wiatrołomów z 2017 roku. O codziennej pracy przy pozyskaniu drewna, uprzątaniu powierzchni i wywozie drewna oraz  o problemach z tym związanych, opowiadał nam Pan Leszek Pultyn- zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Czersk.  Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz fotometrycznego pomiaru drewna. Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu za  miłe przyjęcie i poświęcony nam czas pomimo ogromu codziennych zajęć.
Dla zobrazowania jak odnawiać powierzchnie po klęsce pojechaliśmy do Nadleśnictwa Trzebciny i zapoznaliśmy się z już zagospodarowanym terenem po huraganie z 2012 r.  Niestety na klęskowisku z 2017 hektarów do odnowienia będzie znacznie więcej.
Ciekawym punktem  programu  było zwiedzanie nowoczesnego zakładu STEICO w Czarnej Wodzie.  Warto było zobaczyć profesjonalną linię produkcyjną płyt konstrukcyjnych LVL.