Wieża pomiarowa w Nadleśnictwie Potrzebowice - spotkanie informacyjne
Opublikowano: 24.04.2018

autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła
fotografie: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła i Hanna Forbrich


4 kwietnia 2018 r. na sali wiejskiej w Mężyku odbyło spotkanie z prof. dr hab. Januszem Olejnikiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie  zorganizowane zostało przez Nadleśnictwo Potrzebowice oraz Urząd Miejski w Wieleniu.         
Wykład skierowany był do mieszkańców wsi Mężyk, Biała, Miały oraz Hamrzysko. Obok mieszkańców wsi udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Służby Leśnej - członkowie koła PTL z Nadleśnictwa Potrzebowice oraz Urzędu Miejskiego w Wieleniu.                    
Celem spotkania było przybliżenie mieszkańcom funkcjonowania powstającej na terenie  leśnictwa Mężyk wieży pomiarowej, służącej do szeroko rozumianego badania zmian klimatu i wpływie tych zmian na las. Spotkanie otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice Łukasz Grupiński. W wykładzie i dyskusji udział wzięła też Burmistrz Wielenia Elżbieta Rybarczyk.   
 Profesor Janusz Olejnik w swoim wystąpieniu omówił skutki zmian klimatu na  świecie i Europie, przedstawił przykłady coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz krótką historię polskich badań wymiany CO2 w ekosystemach leśnych, m.in. wyniki projektów realizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przy współpracy z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Przekazane informacje wywołały wśród uczestników duże zainteresowanie i pogłębiły wiedzę uczestników na temat urządzenia, które wybudowano w ich sąsiedztwie.

         
 



Noc sów w Wągrowcu
Opublikowano: 22.04.2018

autor: Karolina Klaja


Około 80 miłośników sów wzięło udział w wągrowieckim wydarzeniu edukacyjnym poświęconym nocnym drapieżnikom, będącym jednym z 250 takich wydarzeń w Polsce!

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Chętne instytucje oraz zwykli pasjonaci mogli zostać lokalnymi organizatorami i Przewodnikami Nocy Sów. Wystarczyły dobre chęci, podstawowa wiedza na temat ptaków (w szczególności sów), pasja oraz umiejętność przekazywania wiedzy innym, by przybliżyć lokalnej społeczności znaczenie, piękno i potrzebę ochrony sów.
Noc sów w Wągrowcu organizowana przez Polskie Towarzystwo Leśne i Nadleśnictwo Durowo była jedynym takim wydarzeniem w okolicy. Atrakcyjność tej akcji spowodowała, że chętnych do wzięcia udziału było więcej niż możliwości sali narad w siedzibie Nadleśnictwa Durowo. Zapisy zakończyły się już dwa dni po ich ogłoszeniu!

        
 


W dniu 24 marca w godzinach wieczornych spotkaliśmy się w Nadleśnictwie. Spotkanie zaczęło się od prezentacji multimedialnej o biologii sów oraz diaporamy autorstwa Artura Tabora prezentującej polskie gatunki sów. Po prezentacji obejrzeliśmy krótki film tego samego autora przedstawiający piękne ujęcia tych tajemniczych ptaków. Pokazy zakończyły sę prezentacją zdjęć autorstwa Leśniczego Leśnictwa Olszyna Artura Lange, lokalnego ptasiego pasjonata, który w swojej domowej kolekcji posiada dużą ilość zdjęć lokalnych ptaków w tym sów.

Po godzinie podziwiania zdjęć i filmów przyszła kolej na praktykę. Chętni dostali do ręki pióro sowie i pióro innego ptaka do porównania. Obecni mieli również okazję dotknąć wyplówki i obejrzeć kostki ssaków zjedzonych przez sowę (wypreparowanych z wyplówek) i spróbować oznaczyć ich gatunki.  Na koniec dobrzy słuchacze spróbowali swoich sił i odpowiadając poprawnie na pytania mieli okazję zdobyć książkę "Rzecz o sowach" a także inne gadżety.

Po części kameralnej  wyszliśmy na spacer podczas którego próbowaliśmy zwabić sowę i usłyszeć jej pohukiwanie podczas mroków nocy. Niestety, niżowa pogoda - pochmurna i ciepła, nie sprzyjała aktywności głosowej sów i nie udało się jej spotkać (mimo że jeden puszczyk słyszany był w tych samych okolicach 2 dni wcześniej).

Po długim nocnym spacerze z latarkami i przejściu trudnego terenu wróciliśmy pod siedzibę gdzie czekało na wszystkich uczestników ogromne ognisko z kiełbaskami.

Mamy nadzieję, że spotkanie pozostawiło miłe wspomnienia i zachęci wszystkich do odkrywania piękna i tajemnic lasu!



Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Gniezno
Opublikowano: 22.04.2018

autor: Ludmiła Partyka

26 marca członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Podanin uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym  na teren Nadleśnictwa Gniezno. Szkolenie dotyczyło problemów likwidacji  zniszczeń  i zagospodarowania terenów po huraganowych wiatrach. W części kameralnej gospodarze przekazali nam informacje o  rozmiarze i lokalizacji szkód  oraz o sposobie organizacji prac przy pozyskaniu drewna i uprzątaniu pozostałości  pozrębowych.  W części terenowej wyjazdu zapoznaliśmy się z logistycznymi, organizacyjnymi i technicznymi rozwiązaniami zastosowanymi w trakcie usuwania skutków nawałnicy oraz z rozmiarem wykonanych prac.  Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Gniezno, że pomimo natłoku zadań znaleźli dla nas czas i podzielili się swoimi doświadczeniami.  Ta pouczająca wizyta przypomniała nam przed jakimi wyzwaniami  mogą stawiać  leśników nieprzewidywalne, niszczące siły natury.

        

 



Uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Opublikowano: 17.04.2018

autor: Krzysztof Dymek

12 kwietnia 2018 r. leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, sadząc w Pile-Kalinie sto drzew.

Na początku alei, na wzgórzu nad Gwdą  stanął też pamiątkowy kamień. Odsłonięcia kamienia dokonali Ryszard Standio – dyrektor RDLP w Pile,  Marian Kuś - Nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek oraz gospodarz miejsca Andrzej Rajek leśniczy leśnictwa Kalina. Kamień został poświęcony przez Kapelana Pilskich Leśników Stanisława Oracza.

         


Podczas sadzenia, pod  dębami zostało umieszczonych 25 „kapsuł czasu” przygotowanych przez dyrektorów pilskiej dyrekcji, nadleśniczych wszystkich nadleśnictw położonych na terenie RDLP w Pile oraz Kapelana Pilskich Leśników.

Wydarzenie miało także cel charytatywny. Dyrektorzy i nadleśniczowie z pilskiej dyrekcji, z prywatnej inicjatywy przekazali darowiznę 12 tysięcy złotych dla Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile.

W części plenarnej uczestnicy wysłuchali wykładu Romana Chwaliszewskiego - kierownika pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu "Las świadkiem kształtowania granicy odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej".

Członkowie naszego Oddziału z Koła działającego przy biurze RDLP uporządkowali w czynie społecznym miejsce w którym kamień posadowiono, oraz teren wzdłuż nowej alei. Będziemy również opiekować się tym miejscem. Przy alei powstanie niebawem ścieżka dydaktyczna z punktem widokowym.



Wiosenne porządki przy "Smoku"
Opublikowano: 04.04.2018

autor: Krzysztof Dymek

27 marca 2018 r. członkowie koła PTL i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile porządkowali teren przy ścieżce rowerowo-edukacyjnej "Smok" w Nadleśnictwie Kaczory. W ramach prac porządkowych przygotowywano teren do sadzenia drzew w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.