Opublikowano: 03.04.2018
autor: Łukasz Galimski
24 marca w Nadleśnictwie Zlotów odbyła 7 edycja Nocy Sów, czyli ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat sów. Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników było podzielone na część kameralną oraz terenową. Uczestnicy zapoznali się z głównymi zagrożeniami, które występują w środowisku oraz metodami czynnej ochrony sów. Wydarzenie było współorganizowane przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów.
Opublikowano: 03.04.2018
17 marca 2018 r. odbyło się otwarte spotkanie pod nazwą „Dzień przyjaciół ptaków - spotkanie z ornitologią”. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodami monitoringu ptaków, rozpoznawaniem wybranych, rodzimych gatunków, a także spotkanie z sokolnikiem. W spotkaniu wzięło udział 57 osób, wśród których były dzieci ze szkoły podstawowej w Chełście i Drawskim Młynie wraz z opiekunami, kilkoro członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice oraz spora grupa osób z okolicznych miejscowości, zainteresowanych ornitologią.



Kolejna prezentacja dotyczyła metod monitoringu, m.in. obrączkowania ptaków, Temat omówiony został przez Mateusza Domkę, studenta weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współpracownika PAN. Pan Mateusz scharakteryzował sposoby odławiania i obrączkowania ptaków, przedstawił rodzaje obrączek i opowiedział o znaczeniu obrączkowania dla badań ornitologicznych. Po prezentacji zaobrączkowano sikorę modrą, która złapała się we wcześniej rozstawioną sieć ornitologiczną. Po zaobrączkowaniu modraszka została wypuszczona.
By sprawdzić, czy takie spotkania pogłębiają wiedzę uczestników na tematy zawarte w wystąpieniach gości, przed i po prezentacji, rozdano przygotowane wspólnie z naszymi gośćmi ankiety z 22 pytaniami. Po wstępnej analizie ankiet okazało się, że wiedza na przedstawione przez naszych gości tematy, znacznie wzrosła. Na zakończenie, wśród uczestników spotkania z ornitologią, rozlosowano nagrodę – niespodziankę.
Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy udali się pod pobliską wiatę, gdzie czekało ognisko, pieczone kiełbaski i ciepły napój.
Opublikowano: 26.03.2018
15 marca 2018 r. w "Dzikiej Zagrodzie" koło Mirosławca, na terenie Nadleśnictwa Wałcz odbyło się spotkanie zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego z przewodniczącymi Kół działających przy nadleśnictwach, biurze pilskiej dyrekcji LP, Zespole Szkół Leśnych w Goraju oraz Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
W części szkoleniowej uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu, wygłoszonego przez gospodarza obiektu - wiceprezesa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego Macieja Tracza, dotyczącego dywersyfikacji i rozwoju populacji żubrów w północno- zachodniej Polsce. Maciej Tracz przedstawił także założenia nowego projektu realizowanego przez ZTP "Powrót rysia do północno- zachodniej Polski". Po wykładzie uczestnicy spotkania zwiedzili zagrodę żubrów i rysi.
W części plenarnej prowadzonej przez Sławomira Kmiecika przewodniczącego Oddziału Nadnoteckiego PTL podsumowano działalność Oddziału w 2017 roku, omówiono i zatwierdzono plany działalności Oddziału oraz poszczególnych Kół na 2018 rok.



Opublikowano: 13.03.2018
autor: Piotr Wandas



Opublikowano: 12.03.2018
Koło PTL działające przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile zaprasza na Noc Sów - ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, poświęcone tym tajemniczym ptakom.
Jedyna taka noc w Polsce! Pierwszy raz także w Pile!

Więcej informacji na stonie Nadnoteckiego UAM w Pile.