NOC SÓW W ZŁOTOWIE
Opublikowano: 03.04.2018

autor: Łukasz Galimski

24 marca w Nadleśnictwie Zlotów odbyła 7 edycja Nocy Sów, czyli ogólnopolskiego wydarzenia edukacyjnego, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat sów. Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 60 uczestników było podzielone na część kameralną oraz terenową. Uczestnicy zapoznali się z głównymi zagrożeniami, które występują w środowisku oraz metodami czynnej ochrony sów. Wydarzenie było współorganizowane przez członków koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów.

         
 



"Dzień przyjaciół ptaków" w Potrzebowicach
Opublikowano: 03.04.2018

autor: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła

17 marca 2018 r. odbyło się otwarte spotkanie pod nazwą  „Dzień przyjaciół ptaków - spotkanie z ornitologią”. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z metodami monitoringu ptaków, rozpoznawaniem wybranych, rodzimych gatunków, a także spotkanie z sokolnikiem. W spotkaniu wzięło udział 57 osób, wśród których były dzieci ze szkoły podstawowej w Chełście i Drawskim Młynie wraz z opiekunami, kilkoro członków Koła PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice oraz spora grupa osób z okolicznych miejscowości, zainteresowanych ornitologią.

         


Spotkanie odbyło się w sali przy Nadleśnictwie Potrzebowice. Rozpoczął je Albert Wieczorek - sokolnik, uczeń klasy maturalnej Technikum Leśnego w Tucholi, jeden z czterech sokolników w Polsce, który jest właścicielem orła przedniego.  Pan Albert opowiedział o historii sokolnictwa, układaniu ptaków oraz  o gatunkach wykorzystywanych w sokolnictwie. Podczas prezentacji naszemu gościowi cały czas towarzyszył, trzymany na przedramieniu, orzeł przedni.

Kolejna prezentacja dotyczyła metod monitoringu, m.in. obrączkowania ptaków,  Temat omówiony został przez Mateusza Domkę, studenta weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współpracownika PAN. Pan Mateusz scharakteryzował sposoby odławiania i obrączkowania ptaków, przedstawił rodzaje obrączek i opowiedział o znaczeniu obrączkowania dla badań ornitologicznych. Po prezentacji zaobrączkowano sikorę modrą, która złapała się we wcześniej rozstawioną  sieć ornitologiczną. Po zaobrączkowaniu modraszka została wypuszczona.

By sprawdzić, czy takie spotkania pogłębiają wiedzę uczestników na tematy zawarte w wystąpieniach gości, przed i po prezentacji, rozdano przygotowane wspólnie z naszymi gośćmi ankiety z 22 pytaniami. Po wstępnej analizie ankiet okazało się, że wiedza na przedstawione przez naszych gości tematy, znacznie wzrosła. Na zakończenie, wśród uczestników spotkania z ornitologią,  rozlosowano nagrodę – niespodziankę.

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy udali się pod pobliską wiatę, gdzie czekało ognisko, pieczone kiełbaski i ciepły napój.



Spotkanie PTL w "Dzikiej Zagrodzie"
Opublikowano: 26.03.2018

autor: Krzysztof Dymek

15 marca 2018 r. w "Dzikiej Zagrodzie" koło Mirosławca, na terenie Nadleśnictwa Wałcz odbyło się spotkanie zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego z przewodniczącymi Kół działających przy nadleśnictwach, biurze pilskiej dyrekcji LP, Zespole Szkół Leśnych w Goraju oraz Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
W części szkoleniowej uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu, wygłoszonego przez gospodarza obiektu - wiceprezesa Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego Macieja Tracza, dotyczącego dywersyfikacji i rozwoju populacji żubrów w północno- zachodniej Polsce. Maciej Tracz przedstawił także założenia nowego projektu realizowanego przez ZTP "Powrót rysia do północno- zachodniej Polski". Po wykładzie uczestnicy spotkania zwiedzili zagrodę żubrów i rysi.
W części plenarnej prowadzonej przez Sławomira Kmiecika przewodniczącego Oddziału Nadnoteckiego PTL  podsumowano działalność Oddziału w 2017 roku, omówiono i zatwierdzono plany działalności Oddziału oraz poszczególnych Kół na 2018 rok.
                           



O GOSPODARCE ŁOWIECKIEJ W LIPCE
Opublikowano: 13.03.2018

autor: Piotr Wandas

8 marca 2018 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce koło PTL Oddział Nadnotecki przy Nadleśnictwie Lipka zorganizowało szkolenie dotyczące gospodarki łowieckiej. W szkoleniu wzięło udział 79 osób: przedstawiciele Kół PTL oraz nadleśnictw z terenu RDLP Piła w tym z Ośrodków Hodowli Zwierzyny oraz myśliwi kół łowieckich działających na naszym terenie. Na zaproszenie odpowiedzieli również koledzy leśnicy z Nadleśnictwa Lutówko, RDLP Toruń.
Główny wykład pt. "Dokarmianie jedną z metod kształtowania środowiska życia zwierząt" przeprowadził dr hab. Robert Kamieniarz Kierownik Zakładu Łowiectwa Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Następnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Złotowie Marek Winiarski przedstawił aktualną sytuację oraz sposoby zapobieganiae chorobie afrykańskiego pomoru świń w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej.
Ciekawym wykładem była również informacja o problemach dokarmiania zwierzyny na terenie RDLP Piła, którą przedstawił Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Pile Marcin Chirrek. Na zakończenie spotkania Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Złotów Bartosz Standio przestawił wyniki monitoringu występowania wilka w roku 2017 wykonanego na terenie Nadleśnictw Lipka i Złotów.

         



NOC SÓW NA UAM W PILE
Opublikowano: 12.03.2018

autor: Mateusz Gutowski

Koło PTL działające przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile zaprasza na Noc Sów -  ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, organizowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, poświęcone tym tajemniczym ptakom.

Jedyna taka noc w Polsce! Pierwszy raz także w Pile!
Marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Rozpoczynają swój okres godowy i pohukują tak, że włos jeży się na głowie, albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia, innym mieszkańcom lasów z przerażenia… Dowiedz się, dlaczego były ptakami Ateny i symbolem mądrości. Odkryj tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru, poznaj dietę tych nocnych łowców!
 
Współorganizatorami wydarzenia w Pile są: Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu, Fundacja „POLEM, LASEM…”, Nadnoteckie Koło PTOP "Salamandra", Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, oraz Polskie Towarzystwo Leśne - Oddział Nadnotecki - Koło przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile.
Więcej informacji na stonie Nadnoteckiego UAM w Pile.