''Z rodziną po choinkę'' w Tucznie
Opublikowano: 08.01.2019

autor: Piotr Iwanicki
zdjęcia: Aleksandra Warnkowska
 
Dnia 15.12.2018 roku odbyła się kolejna już edycja akcji „Z rodziną po choinkę” zorganizowana przez Nadleśnictwo Tuczno i koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno. Głównym celem imprezy jest propagowanie i zachęcanie do zakupu legalnie pozyskanych choinek z lasów administrowanych przez Lasy Państwowe. Czas spędzony przy wyborze i kupnie bożonarodzeniowego drzewka został uatrakcyjniony ogniskiem, nad którym można było upiec kiełbaski oraz gorącymi napojami serwowanymi pod altaną nadleśnictwa. Najmłodsi uczestnicy mogli natomiast namalować swoją wymarzoną choinkę z górą prezentów na przygotowanych do tego celu blokach rysunkowych.

          



Konkurs plastyczny "Święta w lesie" w Nadleśnictwie Wałcz
Opublikowano: 02.01.2019

autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Katarzyna Drzewiecka
 
Koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci ze Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Dzieci, Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi oraz ADHD “Drużyna Ananasów I Przyjaciele” oraz ze Stowarzyszenia dzieci niepełnosprawnych “Uśmiech” w Wałczu, którego tematem były „Święta w lesie”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 15 grudnia w ogrodzie botanicznym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Morzycówka”.  Autorzy prac otrzymali od nas nie tylko słodkie niespodzianki, ale również każdy wrócił do domu z wybraną przez siebie choinką.

          



Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Karsiborze
Opublikowano: 27.12.2018


autor: Krzysztof Czub


W dniu 5 września członkowie koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wałcz, przeprowadzili zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Karsiborze. Zajęcia prowadzone były w formie zabaw, gier oraz konkursów, których głównym tematem były: ochrona przyrody oraz „skarby  ukryte w lesie”. Zainteresowanie naszych małych uczestników było tak duże, że z trudem zakończyliśmy zajęcia. Zanim opuściliśmy salę musieliśmy złożyć obietnicę, że niebawem odwiedzimy ich ponownie.

          



100 lat niepodległości w Nadleśnictwie Jastrowie
Opublikowano: 20.12.2018


autor: Ludwik Idzik
zdjęcia: Lidwik Idzik, Mirosław Łachut


W dniu 13.12.2018 r. przy pomniku przyrody „Hubert” na terenie Nadleśnictwie Jastrowie miało miejsce uroczyste posadzenie dębu oraz odsłonięcie pamiątkowego kamienia z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Uroczystość została zainicjowana przez członków koła PTL przy  Nadleśnictwie Jastrowie i zrealizowana wspólnie z Nadleśnictwem Jastrowie, Związkiem Leśników Polskich w RP przy Nadleśnictwie Jastrowie oraz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „ Solidarność” w RDLP w Pile.

         



Porządkowanie ''leśnych cmentarzy'' w Potrzebowicach
Opublikowano: 19.12.2018

autor: Marta Durejko
zdjęcia: Monika Bartłomiejczyk-Pikuła


Przed zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice uporządkowali leśne cmentarze na terenie naszego nadleśnictwa. Leśne miejsca spoczynku są śladami po wioskach, które istniały tutaj przed II wojną światową. Cmentarz na Bronicach jest pozostałością po nieistniejącej już dzisiaj wsi, przysiółku Piłki. Według spisu ludności, 1 grudnia 1910 r. w Bronicach zamieszkiwało 112 osób. Wieś została wysiedlona przez Niemców w okresie II wojny światowej. Cmentarz w Maciejewie przypomina o dawnej osadzie, gdzie według spisu ludności na dzień 1 grudnia 1910 r., zamieszkiwało 20 mieszkańców.