"Jarmark Nad Jeziorem Ogórkowym" w Kaliszu Pomorskim
Opublikowano: 14.08.2018


autor: Damian Kmiecik

Cykliczną imprezę Jarmark nad Jeziorem Ogórkowym co roku odwiedza spora ilość lokalnej społeczności i my też tam byliśmy! Oczywiście nie w roli zwiedzających, ale jako stoisko promujące działalność Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz propagujące wiedzę leśną. Towarzyszyły temu gry i zabawy dla najmłodszych i tych nieco starszych.

         



Oznakowanie ścieżki edukacyjnej wokół rezerwatu przyrody
Opublikowano: 08.08.2018

autor: Michał Dubiał
 
 
Dnia 23 lipca harcerze z Hufca ZHP im. Franciszka Witaszka w Śmiglu pod opieką członków koła PTL przy Nadleśnictwie Mirosławiec oznakowali ścieżkę edukacyjną wokół rezerwatu przyrody Rosiczki Mirosławskie.
Przebywający na obozie harcerskim w Próchnówku skauci w ciągu trzech godzin uporali się z pracami znakarskimi na liczącej ponad dwa kilometry pętli. Zadanie polegające na oznakowaniu szlaków to świetna okazja do poznania zasad ich znakowania, a także zwiedzenie nowego, ciekawego miejsca w którym chroni się przyrodę – podkreślali „młodzi znakarze.” Po chwili odpoczynku połączonej z pogadanką, młodzież z ZHP ruszyła w dalszą leśną wędrówkę.
          



„Dzień młodego leśnika” w Nadleśnictwie Sarbia
Opublikowano: 08.08.2018


autor: Damian Szcześniak
zdjęcia: Michał Bartkowiak


30 czerwca 2018 r. o godzinie 10.00 pracownicy Nadleśnictwa Sarbia działający w kole PTL zorganizowali spotkanie integracyjne nazwane „Dzień młodego leśnika”. Uczestnikami spotkania byli nasi najmłodsi leśnicy, czyli dzieci pracowników nadleśnictwa. Zarówno pogoda, jak i frekwencja dopisały. W spotkaniu brały udział również dzieci z rocznika 2018! Dzieci spotkały się na placu zabaw przy Nadleśnictwie Sarbia, gdzie przygotowano dla nich szereg gier i zabaw o charakterze edukacyjno – rozrywkowym. Spotkanie to bardzo spodobało się dzieciom, które już nie mogę doczekać się spotkania za rok.

   



Szkolenie z wybranych zagadnień związanych z ochroną lasu i pielęgnacją drzewostanów.
Opublikowano: 08.08.2018


autor: Damian Szcześniak


26 czerwca 2018 r. kadra techniczno – inżynieryjna Nadleśnictwa Sarbia uczestniczyła w szkoleniu z wybranych zagadnień związanych z ochroną lasu i pielęgnacją drzewostanów. Szkolenie zorganizowało koło PTL działające przy nadleśnictwie. W szkoleniu uczestniczył naczelnik wydziału ochrony lasu RDLP w Pile dr inż. Sławomir Majewski.
Podczas szkolenia zapoznano pracowników Nadleśnictwa Sarbia z aktualnymi problemami związanymi z gradacją szkodników pierwotnych. Zwrócono uwagę na konieczność wykonywania rzetelnego prognozowania występowania szkodników na każdym etapie ich rozwoju. Drugim zagadnieniem z dziedziny ochrony lasu to problem pojawu smolika na uprawach 3-5 letnich. Podczas szkolenia omówiono sposób postępowania na uprawach, na których stwierdzono pojaw tego szkodnika.
Z kolei aspekt hodowlany szkolenia dotyczył zasad i techniki wykonywania cięć pielęgnacyjnych w drzewostanach młodszych klas wieku (CW, CP) ze szczególnym uwzględnieniem gatunków domieszkowych (dąb, buk, świerk). Czynny udział pracowników w szkoleniu i ożywiona dyskusja pozwala mieć nadzieję na dobre efekty przeprowadzonego szkolenia.
 
    
    



Szkolenie z zagadnień związanych z gospodarką drewnem
Opublikowano: 08.08.2018

autor: Damian Szcześniak
zdjęcia: Zenon Jasiński


7 marca 2018 r. kadra techniczno – inżynieryjna Nadleśnictwa Sarbia uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym do zakładów Swiss Krono sp. z o.o. oraz Stelmet S.A. wykorzystujących do własnej produkcji surowiec drzewny.  Wyjazd zorganizowało koło PTL działające przy nadleśnictwie. Uczestnicy wyjazdy mieli możliwość obejrzenia ciągów produkcyjnych w obu zakładach. Ważnym czynnikiem, i główną ideą przyświecającą temu szkoleniu, było zwrócenie uwagi na postawione wymagania w/w zakładów, co do jakości tego surowca. Wyjazd dał wszystkim uczestnikom wyobrażenie co do znaczenia właściwego i zgodnego z normami przygotowania surowca drzewnego do produkcji.