Walczymy ze smolikiem
Opublikowano: 07.08.2018

Autor: Ludmiła Partyka
 
Ubiegłoroczne obfite opady i tegoroczna susza spowodowały poważne osłabienie upraw zaatakowanych  przez pasożytnicze grzyby (osutka, opieńka) i w konsekwencji niespotykany od wielu lat masowy żer smolika i innych szkodników wtórnych. Jedyną metodą walki jest usunięcie porażonych drzewek i zniszczenie ich razem z zasiedlającym  owadem. Z inicjatywy członków koła PTL przy  Nadleśnictwie Podanin zorganizowano akcję mająca na celu pomoc przy oczyszczaniu najbardziej uszkodzonej uprawy. 9 lipca 25 osób (członków koła i pracowników nadleśnictwa) ruszyło do walki ze szkodnikami wtórnymi.  Praca polegała na wyrywaniu i układaniu w stosy drzewek zasiedlonych przez larwy szkodnika.  Drzewka zostały wywiezione z powierzchni i zniszczone.  Upał i wszechobecny kurz dał się pracującym mocno we znaki, jednak wszyscy stwierdzili , że takie akcje mają również ogromny walor edukacyjny, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z pracą w terenie. 
          



XXI Wągrowiecki Festyn Cysterski
Opublikowano: 31.07.2018


Autor: Ewa Muszyńska - Roth

W sobotę 21 lipca odbył się XXI Wągrowiecki Festyn Cysterski zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Ojców  Paulinów z wągrowieckiego klasztoru. Nadleśnictwo Durowo i Koło PTL  działające przy nadleśnictwie miało zaszczyt zaprezentować   na festynie swoją działalność i poprzez zabawę promować polskie leśnictwo. Odwiedzający  nasze stoisko mogli również zapoznać się z rysem historycznym nadleśnictwa i obejrzeć stare zdjęcia. Największą atrakcją,  nie tylko wśród dzieci, cieszyło się Koło Fortuny z przyrodniczymi pytaniami. Nasz kolega Maciej Filut tak wspaniale prowadził konkurs, że chętnych do zabawy  nie brakowało.


         



Przegląd lokalnej twórczości w Miałach
Opublikowano: 31.07.2018


Autor: Monika Bartłomiejczyk - Pikuła

7 lipca 2018 r. Nadleśnictwo Potrzebowice wraz z członkami Koła PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice gościło na X Powiatowo-Gminnym Przeglądzie Twórczości Ludowej i Rzemiosła "Magnolia" w Miałach. Pomysł na organizowanie dorocznego przeglądu twórczości ludowej i rzemiosła pojawił się dziesięć lat temu, jako oferta turystyczna. Na przeglądzie gościli wystawcy rękodzieła. Artyści, twórcy ludowi, rzemieślnicy i muzycy, którzy w swoim repertuarze mają utwory ludowe, zaprezentowali swoją twórczość. Każdy wystawca miał w swojej ofercie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Nadleśnictwo obok mini konkursów dla najmłodszych, oferowało foldery i gadżety reklamowe promujące działalność nadleśnictwa oraz Koła PTL. Na zakończenie przeglądu otrzymaliśmy podziękowania z rąk pana Marka Doczekalskiego – prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego w Miałach.

                                                          



Wrzosy na dwóch kółkach
Opublikowano: 30.07.2018

autor: Patrycja Wajer

Słońce, woda, las – czy można chcieć czegoś więcej? A to wszystko w ostatnie dni roku szkolnego. Tych przyjemnych wrażeń doświadczyli uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji, którzy 14 czerwca 2018 r. wybrali się na wycieczkę rowerową po zakątkach Nadleśnictwa Płytnica. Wyprawa została zorganizowana przez członków koła PTL działającego przy Nadleśnictwie Płytnica z siedzibą w Nowej Szwecji. Blisko dziesięciokilometrowa trasa swój początek miała w miejscowości Szwecja, skąd rozochoceni piątoklasiści ruszyli w stronę pola biwakowego „Wrzosy” znajdującego się na terenie Rezerwatu Przyrody „Dolina Rurzycy”.

         

Wysoka temperatura i wysiłek fizyczny nie przeszkadzały rowerzystom w dostrzeganiu piękna naszych lasów. Obowiązkowym elementem wycieczki był postój przy „Kamieniu Papieskim” – pomniku poświęconym Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II, który w 1978 roku spędzał wakacje w naszych lasach, tuż przed wyjazdem do Rzymu na obrady zgromadzenia biskupów po śmierci Papieża Pawła VI. Po dotarciu na miejsce, uczestnicy wyprawy mogli wysłuchać wielu ciekawostek dotyczących miejsca, w którym się znajdują, jego historii i walorów przyrodniczych. Po wyczerpującej podróży biwakowicze wspólnie spędzili czas przy pieczeniu kiełbasek, regenerując siły, które były niezbędne do wieczornej zabawy w podchody.



Rajd na orientację "Leśne Dukty"
Opublikowano: 29.07.2018

Autor: P.Wandas

7 lipca 2018 r.
członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Lipka aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu oraz przeprowadzeniu Rajdu na orientację "Leśne Dukty". Ta cykliczna impreza organizowana jest przez Nadleśnictwa Lipka i Złotów oraz stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Lokalnych TILIA w Lipce. W imprezie uczestniczyło łącznie 129 zawodników, którzy na 4 trasach (dwie rowerowe i dwie piesze) rywalizowali w odnajdywaniu punktów kontrolnych. Dzięki zaangażowaniu członków koła PTL oraz wsparciu Zarządu Okręgu Nadnoteckiego PTL impreza miała również walory edukacyjne, zawodnicy szukając zaznaczone na mapach punkty odkrywali w terenie atrakcyjne miejsca na obszarach leśnych naszych nadleśnictw.