Jesienna wędrówka po lesie
Opublikowano: 04.12.2017

autor: Krzysztof Czub

W listopadzie członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowali najmłodszym uczniom szkoły podstawowej w Karsiborze „jesienną wędrówkę po lesie”. Podczas spaceru najmłodsi mieszkańcy naszej okolicy zapoznali się z rolą jaką pełnią lasy w życiu człowieka, biorąc udział w zabawach i konkursach przygotowanych przez leśników.

         



Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Świeradów
Opublikowano: 07.11.2017

autor: Ireneusz Tereszczak

W dniach 20.10.2017 – 22.10.2017 r. na terenie Nadleśnictwa Świeradów odbyło się szkolenie, w którym uczestniczyli członkowie koła przy Nadleśnictwie Tuczno Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Szkolenie rozpoczęło się wizytą w Centrum Edukacji Izerska Łąka w Świeradów – Czerniawa, gdzie omówiono przykłady aktywnego wykorzystania terenów cennych przyrodniczo do edukacji leśnej. Następnym punktem programu była gospodarka leśna na terenach górskich Nadleśnictwa Świeradów. Przedstawiono zalety i problemy związane z położeniem terenów nadleśnictwa oraz stan lasów odnowionych po klęsce ekologicznej Gór Izerskich w latach 80-tych, gdzie w procesie zamierania usunięto ponad 15 tysięcy ha drzewostanów. Omówiono różne sposoby odnawiania obszarów po klęskowych i ich wpływ na stan obecnych młodników. Zapoznano nas z łowiectwem górskim i problemami związanymi ze szkodami od zwierzyny leśnej. Odwiedziliśmy również punkty, w których Nadleśnictwo Świeradów przeprowadza program małej retencji górskiej oraz gospodarstwo szkółkarskie nadleśnictwa.
Pomimo napiętego programu szkoleniowego znalazł się czas na zwiedzenie słynnego Zamku Czocha i Zalewu Złotnickiego.

         

                             



Pamiętamy o leśnych mogiłach
Opublikowano: 06.11.2017

autor: Magdalena Lupa-Witczak

Na kilka dni przed  Uroczystością Wszystkich Świętych członkowie koła PTL  przy Nadleśnictwie Człopa odwiedzili cmentarze i uporządkowali mogiły leśne oraz  miejsca upamiętniające leśników, którzy pracowali na terenie nadleśnictwa. Dzień Wszystkich Świętych to chwila, w której pamiętamy nie tylko o grobach swoich bliskich, to okazja by oddać cześć i pamięć naszym poprzednikom, a także zapoznać z historią najmłodsze pokolenie.

             



Praktyczna lekcja historii
Opublikowano: 29.10.2017

autor: Mateusz Tylicki

21 padziernika 2017 roku członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego z koła przy Nadleśnictwie Kaczory wraz ze skautkami ze Skautingu Europejskiego z Piły uporządkowali, poprzez usunięcie zbędnej roślinności Cmentarz Choleryczny z okresu I Wojny Światowej, zlokalizowany niedaleko miasta oraz symboliczne miejsce śmierci kaprala Piotra Konieczki, jednej z pierwszych ofiar II Wojny Światowej. Lekcja historii i patriotyzmu była połączona z opowiadaniami przyrodniczymi. Porównywaliśmy lasy pielęgnowane przez leśników z lasami, które przez wiele lat nie były poddane działaniom gospodarczym oraz uczyliśmy skautki praktycznego rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Najciekawszym gatunkiem była sosna banksa, której szyszki zostały zabrane przez dziewczyny, w celu pozyskania z nich nasion, poddając je wysokiej temperaturze. Podsumowaniem kilkugodzinnej wyprawy do lasu było wspólne ognisko.

         



Każdy żołędź na wagę złota
Opublikowano: 29.10.2017

autor: Małgorzata Ufnowska

W środę 11 października członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Okonek spotkali się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Okonku oraz ich opiekunką Panią Beatą, aby odbyć ciekawą wycieczkę do lasu. Jak wszyscy wiedzą, jesień to czas zbioru nasion wielu gatunków drzew. Nadleśnictwa Lasów Państwowych od kilku lat cierpią na wielki deficyt nasion dębu bezszypułkowego, a lata nasienne występują tylko lokalnie w pojedynczych drzewostanach. W tej sytuacji należy wykorzystać każdą możliwość zbioru. Uczniowie stawili się, by wspomóc leśników w tych działaniach. Na szczęście pogoda dopisała, więc wszyscy spędzili miłe popołudnie na łonie przyrody i nawet nie zmokli. Efekt gospodarczy naszej wycieczki nie był spektakularny, bo stwierdziliśmy na własne oczy, że nie jest to rok nasienny. Jednak efekt edukacyjny był na pewno bez porównania większy. Młodzież wie już między innymi, że leśnicy pozyskują żołędzie nie po to by dokarmiać zwierzynę lecz przede wszystkim by zaopatrzyć szkółki leśne, które wyprodukują z nich sadzonki.