Wycieczka po człopskich lasach
Opublikowano: 15.10.2018


Foto: Magdalena Lupa-Witczak
Autor: 
Magdalena Lupa-Witczak


19 września br. nasze koło PTL wraz Nadleśnictwem Człopa i Kołem Łowieckim „Darz Bór” zorganizowało wycieczkę po człopskich lasach dla  grupy  34 uczniów z Niemiec oraz ich kolegów z Człopy. Uczniowie obejrzeli m. in. kasztany jadalne w Leśnictwie Grodzisko, szkółkę leśną Dzicza i punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Człopa. Wycieczka miała na celu przybliżyć młodym ludziom codzienną pracę leśników, ich wkład w ochronę przyrody i ochronę przeciwpożarową. Uczniowie zostali zapoznani także z historią i działalnoscią Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz otrzymali drobne upominki z naszym logo.

         



Spotkanie z pszczelarzami.
Opublikowano: 15.10.2018


autor: Monika Bartłomiejczyk - Pikuła

W dniu 22 września 2018 r. w sali edukacyjnej przy Nadleśnictwie Potrzebowice odbyło się zainicjowane przez Koło PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice, spotkanie z Kołem Pszczelarzy z Wielenia pod nazwą CUD MIÓD, czyli spotkanie z pszczelarzami”. Koło Pszczelarzy reprezentowane było przez panów Ireneusza Piątka – Prezesa Koła, Mieczysława Hudzińskiego oraz Czesława Bałamuta.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanej przez pana Ireneusza Piątka  na temat pszczół, ich roli w środowisku, zagrożeniach, a także sposobach wspierania tych pożytecznych i pracowitych  owadów. W czasie spotkania można było  skosztować różnych rodzajów miodu, przyjrzeć się z bliska „żywemu ulowi”, poznać zasady działania urządzeń do pozyskiwania miodu i wosku. Dzieci próbowały swoich sił w składaniu ramek do ula. Wszyscy podziwiali piękne świece z pszczelego wosku.

Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, na sali było blisko 60 osób. Mamy nadzieję, że wśród gości znaleźli się również przyszli pszczelarze. Spotkanie zakończyło się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Na koniec każdy z uczestników otrzymał słoiczek miodu do degustacji.

         



Dożynki w Karsiborze
Opublikowano: 10.10.2018

Autor: Katarzyna Drzewiecka
Foto: Konrad Drzewiecki, Katarzyna Drzewiecka


W dniu 01.09.2018 r. przedstawiciele Koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz wzięli udział w dożynkach powiatowo – gminnych w Karsiborze. Na stoisku edukacyjnym przygotowane zostały przez nas konkursy przyrodnicze oraz zabawy dla najmłodszych jak i starszych uczestników imprezy. Na każdego zwycięzcę konkursu czekał mały upominek. Nie zapomnieliśmy również  o nagrodach pocieszenia. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a spotkanie z „lasem” oraz przyrodą było miłym zaskoczeniem dla uczestników dożynek.

          



Rodzinny rajd rowerowy w Mirosławcu
Opublikowano: 08.10.2018

Autor: Michał Dubiał
Foto: Michał Dubiał/Jakub Sabik


8 września fani dwóch kółek spotkali się na Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, którego organizatorami byli: OK w Mirosławcu, stowarzyszenie EkoQulturka, Nadleśnictwo Mirosławiec, miejscowe Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz OSP w Mirosławcu.Trasa o długości 12 km przebiegała w większości leśnymi drogami oraz dojazdami pożarowymi. Ciekawszymi punktami jakie znalazły się na trasie był maszt obserwacji przeciwpożarowej, majdan zamkowy i trakt prowadzący do grobowca rodzinnego Blankenburgów (dawnych właścicieli Mirosławca), użytki ekologiczne w leśnictwie Kalinówka  oraz jezioro Kosiakowo, nad którym odbyło się kończące rajd ognisko. Rajd miał charakter rekreacyjny, a słoneczna i ciepła sobota zachęciła mieszkańców Mirosławca i okolicznych miejscowości do aktywnego spędzenia tego wolnego dnia. 
 
          
 



Spacer po Wągrowcu z przewodnikiem.
Opublikowano: 02.10.2018


autor: Ewa Muszyńska - Roth

Z okazji obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Durowo zorganizowało, w sobotę 8 września, „ Spacer po Wągrowcu”, naszej małej ojczyźnie. Poznaliśmy historię naszego miasta z opowieści pana Marcina Moeglicha, pracownika Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Odwiedziliśmy  Klasztor i kościół pw. Najświętszej Marii Panny oraz  Kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła z jego dzwonnicą i pomnikiem ks. Jakuba Wujka ( pierwszego tłumacza biblii na język polski).  Wspinalnia roztoczyła przed nami widok na całe miasto a pan Stefan ( opiekun obiektu) zapoznał nas z historią wieży i  wystawą historycznego sprzętu straży pożarnej. Spacer zakończyliśmy na rynku, teraz współczesnym, ale otoczonym kamienicami, z których każda kryje swoją tajemnicę.