Wyjazd szkoleniowy na teren RDLP w Białymstoku i RDLP w Olsztyn
Opublikowano: 13.06.2017

autor: Jarosław Ramucki

Tematem przewodnim wyjazdu było zagospodarowanie drzewostanów Puszczy Białowieskiej i bieżące problemy gospodarki leśnej na terenie RDLP w Białymstoku. Wzięło w nim udział 97 członków Oddziału Nadnoteckiego PTL – pracowników nadleśnictw  nadzorowanych przez RDLP w Pile  oraz biura dyrekcji.
Pierwszym celem wyjazdu było Nadleśnictwo Hajnówka i realizacja programu przygotowanego przez tamtejszych leśników. Nadleśniczy Grzegorz Zenon Bielecki przedstawił m.in. bieżące problemy gospodarowania związane z uszkodzeniem drzewostanów przez kornika drukarza, omówił zagadnienia dotyczące ochrony przyrody i kształtowania środowiska naturalnego na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Białowieska” oraz prowadzoną przez tę jednostkę edukację przyrodniczo-leśną. Zaprezentowano punkt edukacyjny przy siedzibie nadleśnictwa, gdzie można zapoznać się z historią okolic, w tym z historią leśnictwa, łowiectwa i kolejek wąskotorowych w Puszczy Białowieskiej.

       


Uczestnicy mieli okazję odbyć przejazd kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiła, obejrzeć sztuczne jezioro, powstałe na rzece Perebel, na którym niegdyś składowano drewno. Trasa w części wiodła przez rezerwat „Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej”. Gospodarze zaprezentowali zbiorowiska bagienne - łęg jesionowo-olszowy, sosnowo-brzozowy las bagienny, bór bagienny i ols porzeczkowy.
Z Hajnówki uczestnicy wyjazdu dotarli do Nadleśnictwa Białowieża, gdzie w Leśnictwie Nowe omawiano problem pogarszania się stanu i zanikania siedlisk grądowych. Zaprezentowano odnowioną lukę pokornikową, jako przykład skutecznego działania w walce z gradacją kornika drukarza oraz drzewostany pogradacyjne pozostawione bez żadnego działania leśników.
W rezerwacie krajobrazowym im. prof. Władysława Szafera omawiano temat utrzymania bezpieczeństwa przy drogach publicznych i szlakach turystycznych w związku z narastającą ilością stojącego posuszu.
Pokonując pierwszą w Polsce ścieżkę przyrodniczą zwaną „Żebra Żubra”, wycieczkowicze  obserwowali bioróżnorodność lasów puszczańskich.
Zwieńczeniem pierwszego intensywnego dnia szkolenia były odwiedziny w Parku Pałacowym w Białowieży.
Następnego dnia poznawanie podlaskiej przyrody rozpoczęto od Nadleśnictwa Rajgród. Nadleśniczy Marian Stanisław Podlecki omówił specyfikę nadleśnictwa, które sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi na powierzchni ponad 8 tysięcy hektarów. Siedliska lasowe stanowią prawie 40% powierzchni nadleśnictwa. Na terenie nadleśnictwa gniazduje 20% polskiej populacji orlika grubodziobego.
W Biebrzańskim Parku Narodowym zaprezentowano Terenowy Ośrodek Edukacji Grzędy oraz Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego. Na ścieżce przyrodniczej „Borek bartny” przedstawiono technikę zakładania barci i hodowli leśnych pszczół. Ścieżka „Wydmy” doprowadziła uczestników na Wilczą Górę, skąd rozciągał się widok na Dolinę Biebrzy. Na ścieżce „Czerwone Bagno” zapoznano się z budową i charakterystyczną roślinnością boru bagiennego. Wizytę w Biebrzańskim Parku Narodowym uzupełniło odwiedzenie zagrody hodowli łosi.
Trzeci dzień wyjazdu poświęcony został lasom Puszczy Romnickiej w granicach Nadleśnictwa Gołdap. Podczas wycieczki do Głazu Wilhelma opowiedziano o wyjątkowych tradycjach łowieckich na terenie puszczy. Siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Romnickiej mieści się w Żytkiejmach. Tam szerzej przedstawiono zagadnienia dotyczące przyrody Mazur Garbatych. Program przygotowany przez Nadleśnictwo Gołdap uwzględnił odwiedziny wiaduktów w Stańczykach, tężni solankowych w Gołdapi oraz wieży ciśnień, skąd podziwiano panoramę miasta.
W drodze powrotnej do Piły uczestnicy zrealizowali ostatni planowy punkt programu zwiedzając  twierdzę „Wilczy Szaniec”, pozaprogramowo zaś odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, gdzie mieli okazję wysłuchać koncertu organowego.
Galeria zdjęć z wyjazdu - autor Jarosław Ramucki



Dzień dziecka w Tucznie
Opublikowano: 12.06.2017

autorzy: Dorota Rogala, Jagoda Szczepańska, Ireneusz Tereszczak, Piotr Iwanicki

Dnia 01.06.2017 roku Nadleśnictwo Tuczno wraz z Zespołem Szkół im. Wedlów–Tuczyńskich w Tucznie przy udziale członków koła Nadnoteckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Tuczno zorganizowało Dzień Dziecka dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Na miejsce zbiórki, przedd nadleśnictwem o godzinie 8:30, przybyły 3 klasy ze szkoły podstawowej, do których w późniejszych godzinach dołączyła klasa gimnazjum. (około 70 osób).
Pierwszą z atrakcji przygotowanych przez organizatorów były leśne podchody z przygotowanymi zadaniami do rozwiązania na punkty. Pierwsza z grup pod opieką pana Ireneusza Tereszczaka wyruszyła w teren zostawiając za sobą wskazówki oraz chowając wcześniej przygotowane zadania. W odstępach co pół godziny wyruszały kolejne grupy próbując odnaleźć i rozwiązać wszystkie zagadki. Pani Dorota Rogala zabrała młodzież oczekującą na wyjście w teren do PAD-u nadleśnictwa, pokazała sprzęt do monitorowania lasów oraz opowiedziała o ochronie przeciwpożarowej. Dla grup zostały przygotowane zestawy liści drzew i krzewów leśnych, a pomocą przy ich rozpoznaniu służyła pani Jagoda Szczepańska. Przy makiecie z wilkiem pan Piotr Iwanicki opowiadał o ciekawostkach związanych z tym gatunkiem oraz udzielał odpowiedzi na pytania zgromadzonych dzieci.
Spotkanie zakończyło się podsumowaniem ilości punktów zebranych przy rozwiązywaniu zadań oraz ogniskiem z pieczoną kiełbaską przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa Tuczno, członków PTL oraz Zespołu Szkół w Tucznie.

       



Dla dzieci to najważniejszy dzień w roku
Opublikowano: 09.06.2017

autor: Rafał Cieślak

1. czerwca należał całkowicie do dzieci, tych mniejszych i tych większych.   

Podczas pikniku zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej  przy udziale Nadleśnictwa Trzcianka oraz Polskiego Towarzystwa Leśnego na nowo otwartym placu zabaw w Trzciance mieliśmy możliwość  edukowania młodych miłośników przyrody. Nasze stoisko było chętnie odwiedzane. Dzieci mogły się sprawdzić w "kole fortuny", rozwiązywać rebusy, układać drewniane puzzle i kolorować.

         



Wronecki Piknik Ekologiczny
Opublikowano: 08.06.2017

autor: Marek Kwapisz

4 czerwca odbył się we Wronkach Piknik Ekologiczny - cykliczna impreza promująca działania proekologiczne wśród mieszkańców Miasta i Gminy. Pomimo deszczowej pogody bardzo wielu Wronczan skorzystało z atrakcji przygotowanych przez organizatorów i współorganizatorów. Również Nadleśnictwo Wronki wraz z Kołem Polskiego Towarzystwa Leśnego włączyły się w współorganizację Pikniku. Przy naszym stoisku, uczestnicy imprezy, odpowiadali na pytania lub wykonywali zadania praktycznego z tematyki leśnej. Jeśli udało im się zrobić prawidłowo zdobywali  jedną z literek układanki (L) oraz drobny upominek. Nagrodę główną dla zwycięzcy konkursu wiedzy leśnej - ekologiczny środek transportu - rower miejski - ufundowało Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki.

       



Rajd MTB w Wyrzysku
Opublikowano: 07.06.2017

autor: Adam Przypaśniak

W dniu 28.05.2017 roku na terenie Nadleśnictwa Kaczory odbył się VI Maraton MTB Wyrzysk 2017.

Pracownicy Nadleśnictwa Kaczory wraz z członkami Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego działającymi w Kole przy Nadleśnictwie Kaczory podczas tej imprezy sportowej promowali Lasy Państwowe oraz działalność Towarzystwa. Pawilon Nadleśnictwa cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci.

          
 
Wyrzyski maraton miał już szóstą odsłonę. Trasa maratonu w większości prowadziła drogami i ścieżkami leśnymi (również ścieżką rowerową Dębowa Góra utworzoną przez Nadleśnictwo Kaczory). W maratonie uczestniczyło około 650 rowerzystów. Do pokonania były dwie trasy MEGA i MINI, na których zawodnicy mieli mierzony czas przejazdu. Ponadto odbył się także przejazd rodzinny, w którym uczestniczyło około 130 cyklistów.
Trasa MEGA była bardzo wymagająca ponieważ była bardzo kręta, jej długość wynosiła 56 km, a suma przewyższeń terenowych na całej długości wynosiła ponad 1 km. Bogata była w liczne strome podjazdy i bardzo szybkie zjazdy. Cykliście, który zajął pierwsze miejsce na tym dystansie wystarczyły nieco ponad 2 godziny (2:08:34) do jej pokonania. Odcinek MEGA przejechało 132 zawodników.
 Trasę MINI długości 28 km z sumą przewyższeń terenowych wynoszącą ponad 500 m przejechało 386 zawodników. Pierwszy rowerzysta zjawił się na mecie z czasem 1:07:10.

 Wszystkich zawodników i innych chętnych do uczestnictwa w kolejnych edycjach rajdu Wyrzysk MTB zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Informacje na temat rajdu znajdą Państwo na stronie internetowej mtbwyrzysk.pl  oraz gpmtb.pl/mtb/wyrzysk