Sprzątanie ścieżki wokół jeziora w Nadleśnictwie Okonek
Opublikowano: 06.05.2019

Autor: Iwona Argasińska
 
W sobotę 27 kwietnia br. harcerze 15 Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy” licznie stawili się na miejscu zbiórki, skąd przejechali nad Jezioro Leśne w leśnictwie Walmy. Po raz kolejny podjęli się niełatwego zadania – uprzątnięcia śmieci oraz wygrabienia liści i gałęzi ze ścieżki wokół jeziora. Choć pracy było niemało, młodzieńczy zapał harcerzy i pomoc ich rodziców oraz fachowy nadzór opiekunów – Danuty i Jacka Kozińskich – umożliwiły wykonanie zadania w przeciągu trzech godzin. Harcerzy w sprzątaniu wsparli też członkowie Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego  przy Nadleśnictwie Okonek. Zebrano kilka worków śmieci, udało się też wyłowić dryfującą przy brzegu dużą metalową beczkę. Akcję zakończono wspólnym zdjęciem. Nadleśnictwo Okonek dziękuje harcerzom za zaangażowanie i liczy na pomoc w przyszłym roku. Czuwaj!

          



#sadziMY w Nadleśnictwie Sarbia
Opublikowano: 06.05.2019

Autor: Michał Krzysztofik
Zdjęcia: archiwum Nadleśnictwa Sarbia


Zainicjowana przez Andrzeja Dudę Prezydenta RP akcja #sadziMY las, która odbywała się 26 kwietnia 2019 r. spotkała się z dużym uznaniem wśród lokalnej społeczności. Do punktu wydawania sadzonek przy Nadleśnictwie Sarbia w godzinach od 9-18 zgłosiło się wiele osób chcących posadzić własne drzewo. Do godziny 18 wszystkie sadzonki zostały rozdane. Leśnicy Nadleśnictwa Sarbia, Członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z rodzinami postanowili uczcić akcję #sadziMY 27 kwietnia 2019 r. Na powierzchni odnowieniowej w Leśnictwie Kruszewo odbyło się rodzinne sadzenie lasu. Leśnicy i ich rodziny posadzili kilkaset sadzonek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy akcji spotkali się na wspólnym posiłku, a najmłodsi na wspólnej zabawie na placu zabaw przy Nadleśnictwie Sarbia.
 
          



PTL Lipka sadzi las.
Opublikowano: 05.05.2019


autor: Piotr Wandas

Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Lipka corocznie aktywnie stara się uczestniczyć w akcji odnowieniowo-zalesieniowej. W tym roku członkowie naszego koła w dniu 17 kwietnia br. sadzili drzewa i krzewy na terenie leśnictwa Osowo. Były to gatunki biocenotyczne sadzone na obrzeżach lasu jako tzw. ekoton. Na zakończenie sadzenia nie zabrakło też tradycyjnego ogniska. Spotkanie to wykorzystaliśmy również jako zebranie członków koła podczas którego wybraliśmy delegatów na zjazd PTL-u w Pile.
W tygodniu poprzedzającym nasze sadzenie kilku naszych członków uczestniczyło również w akcji „Solidarni z klęską” w Nadleśnictwie Runowo gdzie wspólnie z wieloma uczestnikami sadziliśmy na ternach poklęskowych.

             



Sprzątanie lasu wokół jezior w Wałczu
Opublikowano: 26.04.2019

Autor: Krzysztof Czub
 
Po raz kolejny członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz wraz z zaprzyjaźnionymi służbami mundurowymi: Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Rybackiej, Społecznych Strażników Rybackich koła wędkarskiego "Wałcz-Miasto" oraz Policji,  zorganizowaliśmy wiosenną akcję sprzątania lasu wokół jezior: Klubowego, Ostrowiec-Czarne, Raduń Duży, Czarna Perełka oraz rzeki Dobrzyca. Podczas sobotniej akcji zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, pozostawionych przez turystów, wędkarzy, kajakarzy, rowerzystów. Efekt naszej sobotniej pracy to nie tylko czyste ścieżki rowerowe, plaże, miejsca spacerów i odpoczynku ale również edukacja osób korzystających z walorów przyrodniczych wałeckich lasów, jezior i rzek z którymi prowadziliśmy rozmowy podczas naszej akcji „Czysty las – zdrowy wypoczynek”.

           



„1000 drzew na minutę” w Nadleśnictwie Potrzebowice
Opublikowano: 26.04.2019

Autor: Justyna Antczak
Zdjęcia: Justyna Antczak


W piątek  05 kwietnia 2019 r. koło PTL przy Nadleśnictwie Potrzebowice zorganizowało akcję sadzenia drzew. Ogólnopolska akcja nosi nazwę „ 1000 drzew na minutę”. Do tegorocznej akcji zaproszona została Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce. Na powierzchni do odnowienia na uczniów czekali przedstawiciele Nadleśnictwa Potrzebowice – Radomir Knapski – miejscowy leśniczy, Roman Dziubała - podleśniczy Leśnictwa Osina oraz Justyna Antczak Specjalista ds. hodowli lasu a wraz z nimi  potrzebny materiał oraz sprzęt czyli jednoroczne sadzonki sosny, kosztury, wiaderka. Przed przystąpieniem do sadzenia uczniowie wysłuchali krótkiej pogadanki na temat znaczenia odnawiania powierzchni, przedstawione zostały m.in. sposoby i zasady sadzenia drzew, rodzaje materiału sadzeniowego oraz podstawowe informacje o odnowieniach na terenie naszego nadleśnictwa. Czternastu uczniów wraz z opiekunem - dyrektorem szkoły Panem Bernardem Chalaszem oraz leśnikami posadziło łącznie ok. 500 drzew. Sadzenie miało miejsce w leśnictwie Osina. Po zakończeniu  sadzenia uczestnikom wręczono drobne upominki. Uczniowie ochoczo wyrazili chęć wzięcia udziału w przyszłorocznym sadzeniu lasu. I nie dziwi to chyba nikogo, gdyż oprócz poczucia zrobienia czegoś dobrego dla naszej planety, praktyczne zajęcia z przyrody spędzone w lesie są dużo przyjemniejsze niż siedzenie w ławkach lub stanie przy tablicy. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!