Opublikowano: 16.10.2019
W dniu 22 września koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowało „Rodzinne Grzybobranie”. Choć pogoda była kapryśna to chętnych na grzybobranie w wałeckich lasach nie brakowało. Najpierw udaliśmy się do lasu, gdzie pod bacznym okiem leśników, każdy mógł pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych, trujących oraz tych będących pod ochroną. Wspólne grzybobranie, to nie tylko pełne kosze grzybów, ale również edukacja na temat lasu, przyrody i działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego. Grzybobranie zakończyliśmy ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, przy którym uczestnicy dyskutowali na temat wykonania przetworów z darów lasu.



Opublikowano: 13.10.2019
autor: Hanna Rzyska
zdjęcia: Roman Marcysiak



Opublikowano: 02.10.2019
Tekst i zdjęcia : Sławomira Łabudzka
Tematem głównym sesji naukowej 119 Zjazdu, który odbył się w dniach 12-14 września 2019 r. w Darłówku była „Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody”. Temat niewątpliwie bardzo ważny, aktualny i zajmujący uwagę wielu środowisk. Wygłoszono szereg interesujących referatów, spośród których szczególnie zaangażowaną dyskusję wzbudziło opracowanie pt. „Oczekiwania organizacji przyrodniczych wobec gospodarki leśnej” przygotowane i przedstawione przez dr Andrzeja Kepela.
Temat przewodni sesji zamknął wygłoszony przez byłego, wieloletniego przewodniczącego naszego Towarzystwa - prof. dr hab. Andrzeja Grzywacza referat pt. „Szacunek kosztów ochrony przyrody w lasach oraz w stosunku do przyszłych propozycji i oczekiwań”.
Z referatami z sesji naukowej można zapoznać się pod adresem http://ptl.pl/posts/konferencje-naukowe






Referaty wygłoszone na sesji naukowej zostały wydane przez Polskie Towarzystwo Leśne w formie książkowej i przekazane wszystkim uczestnikom Zjazdu.
Kolacja przy grillu i muzyce oraz „długie Polaków rozmowy” trwały do późnych godzin nocnych.
Mimo zbyt krótkiej nocy rano zjazdowicze zaprezentowali gotowość do zmierzenia się z atrakcjami czekającymi na uczestników Zjazdu w ramach części terenowej sesji. Nasi gospodarze - pracownicy RDLP w Szczecinku opracowali pięć atrakcyjnych tras, na których zaprezentowali najciekawsze przyrodniczo, historycznie i turystycznie miejsca swojego regionu:
1. Nadleśnictwo Ustka i Słowiński Park Narodowy,
2. Nadleśnictwa Niedźwiady i Osusznica od Krzyżaków w Człuchowie do zamku w Bytowie,
3. Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Szczecinek i Czarne Człuchowskie,
4. Nadleśnictwo Sławno i „Kraina w kratę”,
5. Nadleśnictwo Warcino i Polanów.
Zwieńczeniem trzydniowego spotkania Delegatów Oddziałów w Darłówku były obrady 119 Zjazdu PTL. Przedstawiono sprawozdania z działalności Towarzystwa w roku minionym od 118 Zjazdu – zarówno w odniesieniu do działań Zarządu Głównego, jak i Oddziałów terenowych. Sprawozdania zostały wydane w formie broszury i przekazane uczestnikom Zjazdu. Przedstawiono i po krótkiej dyskusji przyjęto w głosowaniu wnioski zjazdowe, których pełna treść widnieje na stronie Zarządu Głównego pod adresem: http://ptl.pl/komunikaty.html
Opublikowano: 26.09.2019
W dniu 07.09.2019 po raz kolejny członkowie Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wronki wraz z pracownikami Nadleśnictwa uczestniczyli w imprezie „Święto Podgrzybka”. W sympatycznej atmosferze , pełnej humoru i uśmiechów , pomimo padającego deszczu odbyły się liczne konkursy. Dzieci i dorośli odpowiadali na pytania Leśnego Koła Fortuny, rozpoznawali gatunki drewna , składali papierowego liska , bawili się w kalambury , rozpoznawali ptaki po odgłosach, kolorowali leśne obrazki . Chętnych do zabawy nie brakowało. Każdy uczestnik , czy miał 2 czy 82 lata , otrzymał nagrodę .



Opublikowano: 17.09.2019


