Rodzinne Grzybobranie w Wałczu
Opublikowano: 16.10.2019

autor: Krzysztof Czub

W dniu 22 września koło PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, zorganizowało „Rodzinne Grzybobranie”. Choć pogoda była kapryśna to chętnych na grzybobranie w wałeckich lasach nie brakowało. Najpierw udaliśmy się do lasu, gdzie pod bacznym okiem leśników, każdy mógł pogłębić swoją wiedzę na temat gatunków grzybów jadalnych, trujących  oraz tych będących pod ochroną. Wspólne grzybobranie, to nie tylko pełne kosze grzybów, ale również edukacja na temat lasu, przyrody i  działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego. Grzybobranie zakończyliśmy ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, przy którym uczestnicy dyskutowali na temat  wykonania przetworów z darów lasu.

          



II Rodzinny Rajd Rowerowy w Potrzebowicach
Opublikowano: 13.10.2019


autor: Hanna Rzyska
zdjęcia: Roman Marcysiak                                                                                                                                                          


W niedzielę 13.10.2019 pracownicy naszego Nadleśnictwa wraz z rodzinami uczestniczyli w "II rodzinnym rajdzie rowerowym", który w tym roku rozpoczął się w miejscowości Piłka. Stamtąd udaliśmy się na ognisko do Leśniczówki Gospódka w Nadleśnictwie Sieraków w której gospodarze wraz z przyjaciółmi - z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Panowie Bracia z Sierakowa, Wielkopolska Brać Sarmacka oraz Stowarzyszenie "Salut" z Poznania przygotowali dla nas szereg niecodziennych atrakcji. Zaczynając od przywitania scenką rodem z XVII wieku, przez pokaz strojów szlacheckich i XVII wiecznego uzbrojenia do szermierki szablą polską w której każdy z nas mógł spróbować sił. Zainteresowaniem cieszyła się również możliwość strzelania z łuku a także... niecodzienne urządzona kancelaria leśniczego. Na zakończenie pobytu udaliśmy się do położonego przy leśniczówce Miejsca Pamięci i wysłuchaliśmy historii o zamordowanym tam z rąk hitlerowskiego oprawcy w czasach II wojny światowej leśniczym - Antonim Jarochowskim. Poruszająca opowieść była dla wszystkich chwilą refleksji. Piękna jesienna pogoda, świetna – rodzinna atmosfera a także dobra kondycja fizyczna pozwoliła nam z uśmiechem na twarzy przejechać łącznie około 20 km leśnych ostępów.

          




119 Zjazd Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego
Opublikowano: 02.10.2019

Tekst i zdjęcia : Sławomira Łabudzka

Już po raz piętnasty przedstawiciele Oddziału Nadnoteckiego PTL uczestniczyli w obradach Zjazdu Delegatów Oddziałów Polskiego Towarzystwa Leśnego. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny konserwator przyrody Pani Małgorzata Golińska.

Tematem głównym sesji naukowej 119 Zjazdu, który  odbył się w dniach 12-14 września 2019 r. w Darłówku była „Wielofunkcyjna gospodarka leśna wobec oczekiwań przemysłu drzewnego i ochrony przyrody”. Temat niewątpliwie bardzo ważny, aktualny i zajmujący uwagę wielu środowisk. Wygłoszono szereg interesujących referatów, spośród których szczególnie zaangażowaną dyskusję wzbudziło opracowanie pt. „Oczekiwania organizacji przyrodniczych wobec gospodarki leśnej” przygotowane i przedstawione przez dr Andrzeja Kepela.

Temat przewodni sesji zamknął wygłoszony przez byłego, wieloletniego przewodniczącego naszego Towarzystwa - prof. dr hab. Andrzeja  Grzywacza referat pt. „Szacunek kosztów ochrony przyrody w lasach oraz w stosunku do przyszłych propozycji i oczekiwań”.

Z referatami z sesji naukowej można zapoznać się pod adresem http://ptl.pl/posts/konferencje-naukowe

         

                   


 


Referaty wygłoszone na sesji naukowej zostały wydane przez Polskie Towarzystwo Leśne w formie książkowej i przekazane wszystkim uczestnikom Zjazdu.
Kolacja przy grillu i muzyce oraz „długie Polaków rozmowy” trwały do późnych godzin nocnych.
Mimo zbyt krótkiej nocy rano zjazdowicze zaprezentowali gotowość do zmierzenia się z atrakcjami czekającymi na uczestników Zjazdu w ramach części terenowej sesji. Nasi gospodarze - pracownicy RDLP w Szczecinku opracowali pięć atrakcyjnych tras, na których zaprezentowali najciekawsze przyrodniczo, historycznie i turystycznie miejsca swojego regionu:
1.    Nadleśnictwo Ustka i Słowiński Park Narodowy,
2.    Nadleśnictwa Niedźwiady i Osusznica od Krzyżaków w Człuchowie do zamku w Bytowie,
3.    Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Szczecinek i Czarne Człuchowskie,
4.    Nadleśnictwo Sławno i „Kraina w kratę”,
5.    Nadleśnictwo Warcino i Polanów.
Zwieńczeniem trzydniowego spotkania Delegatów Oddziałów w Darłówku były obrady 119 Zjazdu PTL. Przedstawiono sprawozdania z działalności Towarzystwa w roku minionym od 118 Zjazdu – zarówno w odniesieniu do działań Zarządu Głównego, jak i Oddziałów terenowych. Sprawozdania zostały wydane w formie broszury i przekazane uczestnikom Zjazdu. Przedstawiono i po krótkiej dyskusji przyjęto w głosowaniu wnioski zjazdowe, których pełna treść widnieje na stronie Zarządu Głównego pod adresem: http://ptl.pl/komunikaty.html



"Święto Podgrzybka" we Wronkach
Opublikowano: 26.09.2019

autor: Dorota Kurkiewicz
zdjęcia: Żaneta Graj i Teresa Furman

W dniu 07.09.2019 po raz kolejny członkowie  Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Nadleśnictwie Wronki wraz z pracownikami Nadleśnictwa uczestniczyli w imprezie „Święto Podgrzybka”. W sympatycznej  atmosferze , pełnej humoru i uśmiechów , pomimo padającego deszczu odbyły się liczne konkursy. Dzieci i dorośli odpowiadali na pytania Leśnego Koła Fortuny, rozpoznawali gatunki drewna , składali papierowego liska , bawili się w kalambury , rozpoznawali ptaki po odgłosach, kolorowali leśne obrazki . Chętnych do zabawy nie brakowało.  Każdy  uczestnik , czy miał 2 czy 82 lata , otrzymał nagrodę .    

          



V Chodzieski Piknik Naukowy
Opublikowano: 17.09.2019

autor: Jacek Zwierzyński
 
W niedzielę, 15 września 2019 r. odbył się V Chodzieski Piknik Naukowy, którego motywem przewodnim były FALE. To właśnie z różnorakimi falami związane były wszelkie atrakcje i zadania, które oferowano licznie odwiedzającym tereny MOSiR uczestnikom pikniku na terenie 30 stoisk tematycznych. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć stoiska dotyczącego lasów i gospodarki leśnej w nich prowadzonej, które przygotowane zostało przez pracowników Nadleśnictwa Podanin przy współpracy z miejscowym kołem PTL oraz studentami Wydziału Leśnego UP w Poznaniu. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających ze względu na różnorodną tematykę na nim prezentowaną jak i ciekawą oprawę. Frekwencji sprzyjała również piękna pogoda. Jak zawsze piknikowi towarzyszył konkurs z nagrodami, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jednym z fundatorów nagród było Nadleśnictwo Podanin.